Relaks
Każdy z nas ma taki okres w swoim życiu, kiedy dni bardzo szybko umykają jeden za drugim, rządzi nami pośpiech, stres i napięcie. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, nasz organizm stopniowo będzie tracił odporność, a Wasz mózg będzie przemęczony. Od dawna relaks był szeroko wykorzystywany w gabinetach przez psychoterapeutów, jako środek na uwolnienie od problemów, przewlekłego zmęczenia, bezsenności czy pułapki pracoholizmu. Dlatego też każdy z nas powinien chociaż raz dziennie znaleźć czas dla siebie, w którym będzie mógł się wyciszyć, uspokoić i skupić na sobie. Niestety część z nas bagatelizuję tą sprawę, a systematyczna relaksacja ma na prawdę zbawienny wpływ na wiele aspektów naszego życia.
Korzyści płynące z systematycznej relaksacji:
- regeneracja psychofizyczna
- uwolnienie od napięć oraz stresu
- lepsza pamięć, koncentracja, uważność,
- uspokojenie i wyciszenie emocji, poprawa samopoczucia
- wstęp do samorozwoju i pozytywnych zmian
- możliwość poznania samego siebie
- skuteczna profilaktyka
Oczywiście to, że ktoś osiąga relaks na przykład patrząc na spływające strugi deszczu, nie będzie oznaczało, iż każdy będzie mógł w ten sposób odpoczywać. Natomiast istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc w pozbyciu się nadmiernego napięcia. Ważne jest, by robić to świadomie i skupić się jedynie na wykonywanej czynności, a przynajmniej starać się w tym momencie nie myśleć o czekających na nas projektach, pustej lodówce czy kłótni z koleżanką.
10 propozycji, które mogą pomóc Ci osiągnąć relaks:
- Weź ciepły prysznic. Wyobraź sobie, że wraz z wodą spływa z Ciebie nadmierne napięcie, stres i wszystkie dręczące Cię myśli. Ciepła woda rozszerza nasze naczynia krwionośne, więc krew płynie wolniej, a to pomaga nam się uspokoić.
- Ubierz się w wygodny strój. Nie ważne, czy będzie to dres, szlafrok czy pidżama w misie. Ważne, by nic nie krępowało ruchów Twojego ciała. Wygodne ubranie sprawi, że poczujesz się lepiej i pewniej.
- Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, które mogłyby zakłócać Twój spokój. Wycisz telefon, wyłącz telewizor i radio. Nic nie ma prawa Ci teraz przeszkadzać.
- Otwórz okno i wpuść do pokoju świeże powietrze, włącz jakieś rozproszone światło, połóż się na wygodnym łóżku w pozycji, która najbardziej Ci odpowiada i spróbuj w ciszy poleżeć co najmniej 15 minut. Staraj się nie zasnąć, a rozluźniać po kolei wszystkie mięśnie.
- Postaraj się o niczym nie myśleć, aby żadna myśl nie zakłócała teraz Twojego umysłu. Jeżeli jakaś myśl nie daje Ci spokoju, wyobraź sobie, że jest falą która przypływa i odpływa do momentu, aż całkowicie odpłynie.
- Zamknij oczy i oddychaj głęboko. Postaraj się wdychać powietrze przez nos, a następnie powoli wydychać ustami, ale nigdy nie wstrzymuj oddechu, bo będziesz jeszcze bardziej spięta(y). Tą metodę można wykorzystać wszędzie i w każdej sytuacji, w której czujesz, że ktoś lub coś wyprowadza Cię z równowagi. Długie, równomierne oddechy odpowiednio dotleniają nasz mózg, który lepiej pracuje.
- Jeżeli brak aktywności nie pozwala Ci się zrelaksować, to idź pobiegać, na basen czy siłownię. Natomiast pamiętaj, by nie była to jedynie forma wyżycia się, a świadomego odpoczynku mózgu – mają pracować same mięśnie.
- Posłuchaj swojej ulubionej muzyki, której słuchanie, a być może i śpiewanie poprawia Ci nastrój. Ważne byś czuł(a) się dobrze i skupiła na muzyce.
- Porozmawiaj z bliską Ci osobą – przyjacielem czy kuzynką. Jeżeli dręczy Cię jakiś problem, to w dwie osoby łatwiej znaleźć rozwiązanie, a przy tym zrzucić trochę ciążącego na nas balastu. Jeden problem podzielony na dwie osoby zdaje się nie być już taki straszny.
- Nie poprawiaj sobie nastroju słodyczami czy wysokokalorycznym/procentowym jedzeniem/piciem. Nie dość, że jest to niezdrowe, do tego sprawia, że Twój żołądek musi całą swoją energię poświęcić na przetrawienie tego ciężkiego jedzenia czy alkoholu, a ponadto poprawia nastrój jedynie na chwilę, bo potem mamy wyrzuty sumienia, że źle się odżywiamy.
Mam nadzieję, że któreś z tych wskazówek okażą się dla Was pomocna i dzięki nim docenicie walory relaksacji, która powinna być stałym elementem naszego codziennego planu. Powodzenia!