Następny artykuł serii – Coaching – kryzys motywatorów
Świadomy sen – co można w nim robić?
Dosłownie wszystko. Sny są nielogiczne, więc jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Zapewne czasem gdy się obudzisz, zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja senna rozmowa z nietoperzem była co najmniej nielogiczna i w rzeczywistości nie ma prawa się zdarzyć. Będąc w śnie wydawało Ci się to jednak bardzo naturalne i nic Cię w tym nie dziwiło. Sny mają swoje nielogiczne prawa, które w bardzo ciekawy sposób wpływają na naszą podświadomość. Akceptujemy je jako coś normalnego, zwykłego – dzięki temu świadomy sen może być naprawdę ciekawy.
Polecane do wypróbowania:
- Spotkania ze znanymi osobami – intymne spotkanie z Shakirą, J.Lo, Angeliną Jolie, a może z wszystkimi na raz? 😉 Zawsze chciałeś pogadać z Elvisem? A może chciałbyś lekcję Wing Chun od Bruce’a Lee? (Kiedyś czytałem [nie pamiętam docelowego źródła] o dziewczynie, która w trakcie swojego snu przeleciała przez chmurę w kształcie penisa i dostała tak silny orgazm, że obudziła się cała drżąca) 😉
- Latanie – wyżej od samolotów, wyżej od rakiet. Lataj gdzie chcesz i pooglądaj świat z wysokości.
- Teleport – To jest ciekawe, ponieważ możesz oglądać miejsca, których w rzeczywistości nie widziałeś. W mgnieniu oka możesz przenieść się gdziekolwiek i oglądać cokolwiek.
- Tworzenie – Możesz np. zaprojektować samolot i przetestować jego możliwości nad lotniskiem w USA.
JAK SIĘ TEGO NAUCZYĆ?
Kilka technik pozwalających osiągnąć świadomy sen.
- Visual Induction of Lucid Dreas – Wyobraź sobie cały sen, zaśnij, a następnie będąc już w śnie odkryj, że śnisz.
- Wake Induced Lucid Dream (WILD) – Spróbuj zasnąć bez utraty świadomości.
- Cycle Adjustment Technique – Staraj się kłaść spać codziennie o tej samej porze.
- Mnemonic Induced Lucid Dream (MILD) – Przypomnij sobie w czasie snu, że śnisz.
- Wake – Back to Bed – Metoda często stosowana z w/w WILD i MILD, polegająca na budzeniu się w środku nocy. Wypróbuj ją i sprawdź, czy coś pamiętasz ze swojego snu, z którego właśnie obudził Cię budzik.
- Autosugestia – Wmawiaj sobie, zobaczysz czym jest świadomy sen, że go doświadczysz. Metoda ta nie jest zbyt skuteczna, ale dla ludzi podatnych na hipnozę może zadziałać.
ZAPISY SNÓW
Przydałby się jakiś notatnik służący jako dziennik snów. W tym wypadku sprawdzi się wszystko, co zapamięta treść naszego snu, którą mu podamy np. zeszyt, komputer, telefon, dyktafon itp. Najodpowiedniejszą rzeczą do sprawowania tej funkcji jest zeszyt, ponieważ jest on bardzo szybki w obsłudze i podręczny, więc nie będzie takiego problemu, jaki może być z komputerem, czyli w trakcie jego uruchamiania – nie będziemy już pamiętać naszego snu.
Zapisuj tyle szczegółów, ile tylko pamiętasz. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdecydowanie poprawia to naszą pamięć co do snów.
Jak to robić?
Gdy się już przebudzisz, poleż chwilę i uporządkuj to co pamiętasz, po kolei w głowie. Gdy już sobie wszystko poukładasz – zapisz to. Zapisuj wszystko, co pamiętasz. W nocy nie masz tylko jednego snu, więc jeśli pamiętasz ich więcej – zapisuj (oddzielając każdy sen kreską). Im więcej szczegółowych informacji, tym lepiej. Tytułuj sny: „Lot nad Egiptem”, „Spotkanie z delfinem” itd.
Do zapisywania snów przeznacz „specjalny” długopis i „specjalny” zeszyt. Dobrze, jeśli te rzeczy będą używane tylko i wyłącznie do tego celu i nic innego nie będziesz nimi robić.
Gdy już coś zapiszesz w swoim dzienniku, przed pójściem spać poczytaj sobie swoje sny. Polepszy to pamięć i pozwoli odkrywać nowe znaki senne, o których będzie poniżej.
SEN, A RZECZYWISTOŚĆ
Sprawdźmy, czy to już świadomy sen, czy tylko nam się tak wydaje.
Test rzeczywistości: Kiedy zauważymy znak senny (często powtarzający się element snu, np. co kilka snów czerwone Ferrari), zróbmy tzw. „test rzeczywistości”. Bardzo ważne jest przeprowadzenie go szybko, ponieważ jeśli będzie on trwał dłużej, to nasza logika wmówi nam, że jazda samochodem bez kół jest normalna. Znak senny = test rzeczywistości. Zawsze, gdy tylko zauważysz jakikolwiek znak senny – zrób w/w test.
PRZYKŁADOWE TESTY
- Zobacz, czy Twoje odbicie w lustrze wygląda normalnie.
- Spróbuj oddychać z zatkanym nosem.
- Uszczypnij się (w śnie nie poczujesz bólu).
- Przeczytaj tekst, odwróć się i jeszcze raz przeczytaj ten sam tekst. Jeśli będzie inny – jesteś w śnie.
- Spójrz, czy Twoje dłonie mają właściwy kolor i odpowiednią liczbę palców.
PARALIŻ SENNY
Rozpoczyna się on, gdy nasz mózg jest pewny, że straciliśmy świadomość. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, a objawia się tym, że na nasze ciało podczas snu jest nakładana swego rodzaju klatka. Jeśli np. w śnie lecimy i machamy rękami, w rzeczywistości nie wykonujemy tych ruchów. Może się to wydać trochę absurdalne – „Jak mam ruszać się w rzeczywistości, jak to przecież tylko sen?”, jednak podczas snu wszystko jest tak realistyczne, że powyższy teoretyczny absurd nie jest już tak niezwykły. Dodatkowo, paraliż nie obejmuje nerwów kontrolujących ruchy gałek ocznych, dlatego podczas śnienia takie ruchy występują. Faza snu, w której występują w/w ruchy nazwano REM (Rapie Eye Movement)
Najczęściej paraliż senny jest uczuciem bardzo nieprzyjemnym, ponieważ towarzyszą mu uczucia duszenia się czy też czyjejś obecności. Na szczęście nie występuje on zbyt często. W szczegółowych statystykach – występuje on u 0,041% ludzi śniących świadomie.
EKSTERIORYZACJA
Eksterioryzacja (ang. Out of body experience, OOBE) przypomina świadomy sen. Różni się jedynie tym, iż osoba doświadczająca eksterioryzacji nie doświadcza przerwania świadomości (lub jest to tylko krótka przerwa, pomijalna z punktu widzenia klasyfikacji), stąd różne poglądy na to zjawisko. Niektórzy nazwą to po prostu świadomym snem, inni powiedzą, że doświadczyły wyjścia z ciała.
Istnieją dowody, które przemawiają za tym, iż OOBE, to po prostu zwykły świadomy sen:
- Robert Monero (autor trylogii dot. OOBE) nie znał pojęcia świadomego snu
- Osoby posiadające zdolność tzw. postrzegania parapsychicznego, opisują swoje doświadczenia nie jako wrażenia OOBE
FAŁSZYWE PRZEBUDZENIE
Występuje podczas niepełnego przebudzenia się. Osobie w jego trakcie wydaje się, że wstała, więc zaczyna robić poranne czynności, jednak po chwili orientuje się, że jeszcze śni. Prawdziwe przebudzenie przeważnie występuje kilka chwil po fałszywym. Dla niektórych fałszywe przebudzenie jest treningiem wykorzystywanym celowo do stabilizacji świadomego snu.
DRZEMKI
W tym celu wykorzystuje się fakt wzmożonej senności o stałych godzinach. Jest to metoda podobna do przerywania snu i występuje większe prawdopodobieństwo doświadczenia świadomego snu, niż w nocy.
CHAINING
Po przebudzeniu się staraj się w ogóle nie ruszać, aby żaden mięsień nie został użyty. Istnieje prawdopodobieństo, że po ponownym zaśnięciu wrócisz do swojego snu będąc już świadomym.
TECHNIKA RELAKSACYJNA
Połóż się w wygodnym, cichym i spokojnym miejscu. Bez zbędnych ruchów powtarzaj sobie, że zasypiasz. Możesz użyć do tego liczenia 1 – śnię, 2 – śnię, liczenia oddechów, wyobrażenia schodzenia po schodach… Po czasie 3-30 minut wejdziesz w stan paraliżu sennego. Staraj się w nim cały czas utrzymać świadomość. Mogą wystąpić w tym trakcie halucynacje, ale zignoruj je. Później zaczniesz wchodzić w stan snu. Na początku będzie w nim mało szczegółów, ale z czasem zacznie ich przybywać. Jeśli postarasz się i utrzymasz świadomość, będziesz w tym miejscu ze świadomością snu.
TECHNIKA SZAMAŃSKA
Kontrowersyjna technika stosowana przez szamanów z Meksyku i Kostaryki. Polega na spożywaniu w postaci naparów lub palonego suszu – Calea zacatechichi (ziela snów) lub Silene capensis (afrykańskiego korzenia snów) przez minimum 7 dni przed zaśnięciem. Metoda daje najlepsze rezultaty u osób trenujących świadomy sen, np. poprzez medytacje.
Szamani nie mający dostępu do w/w ziół osłabiają organizm nie śpiąc od 3 do 7 dni, przez co zbliżają go do śmierci i twierdzą, że wtedy widzą duchy na jawie i odbierają przekazy z innych światów. Po kilku dniach zasypiają praktycznie natychmiast i odnajdują się w śnie z pełną świadomością na długie godziny.
Silny wpływ na osiągnięcie świadomego snu mają m.in.: czekolada, mleko, ser, czy sok pomarańczowy. Negatywny wpływ ma tzw. śmieciowe jedzenie (chrupki kukurydziane, fast foody itp.)
6 odpowiedzi
Jak mam będąc już w śnie odkryć, że śnię, skoro nie mam kontroli nad snem?
Jak już uznam, że dziwnym są np. opady śniegu w lipcu, to uświadomię to sobie dopiero gdy się obudzę.
Jest to możliwe
Dziś obudziłem się o 8 i pomyślałem sobie, że fajno by było śnić świadomie więc wygooglowałem to sb poczytałem jakieś poradniki. Niechciałem jednak czekać na czekać tych 2-3tygodni i robić tych wszystkich kroków więc spróbowałem odrazu sam. Ułożyłem się w wygodnej pozycji i dopóki nie zasnołem (a trwało to chwilę…) powtarzałem w myślach “Będę śnił świadomie i będę… (co bym chciał we śnie robić)”. Udało się 🙂 Zaraz po zasnięciu stwierdziłem, że w nim jestem i robiłem co tylko chciałem 🙂
Kiedys mialem swiadomy sen ale do konca nie mialem w nim kontroli bo ja zamiast wyobrazac sobie czegos zeby to bylo to ja se mowilem a to trzeba myslec a nie mowic a i czulem sie w tym snie bardzo samotny 🙁
A pro po oneironautyki, czytał ktoś (oglądał) coś z tego tematu? Ja jestem w trakcie czytania “”Przygody Oneiromantów”” (jest na blogu Teksty-aplana). Póki co, myślę że ciekawym zabiegiem jest stworzenie fikcyjnego lądu który czasem odzwierciedla to, jak by wyglądał umysł, gdyby go przedstawić jako ląd
ja miałam sen na jawię, i chciałam mieć skszydłą i odlecieć <3 BRAMA MIAŁA SKSZYDŁA A JA NIE WKURZYŁAM SIĘ I OBUDZIŁAM *umiem budzić się ze snu jak chcę wiem dziwne xD*