Związki i relacje

Związek a poczucie własnej wartości

Ówcześnie bardzo dużo się mówi o istocie poczucia własnej wartości, które możemy definiować, jako określony stan psychiczny czy postawa w stosunku do swojej osoby. Kreujemy ją na podstawie oceny naszej postaci dokonywanej już od wczesnych lat dziecięcych. Nierzadko jakość owej samooceny zależy od wychowania, jakie dostaliśmy. Natomiast musimy mieć również świadomość tego, iż to, czy czujemy się dobrze sami ze sobą ma niebagatelny wpływ na nasz związek i relacje z innymi ludźmi.

Według sporej grupy terapeutów nasza ocena może być kluczem do zrozumienia problemów związanych z komunikacją w związku. Badania pokazały, że aż 40% kobiet jest wychowywana w duchu niskiego poczucie własnej wartości, a nawet jego braku! W przyszłości takie kobiety wybierają zazwyczaj mężczyzn, którzy byli wychowywani w nadmiernym poczuciu własnej ważności, a co najciekawsze – ich liczbę również szacuje się na około 40% męskiej populacji. Wówczas związek taki opiera się z jednej strony, na zbyt dużej uległości, a z drugiej na nagminnym odpychaniu. Jak się okazuje nie jest to przypadek, bowiem jak stare porzekadło mówi… przeciwieństwa się przyciągają. Jednak zaspokajanie własnych potrzeb emocjonalnych dzięki partnerowi jest niezdrowe. Cały związek opierający się na takim układzie może być toksyczny, w którym jedno wchodzi w rolę bezradnego dziecka, a drugie zachowuje się jak kontrolujący rodzic. Pomimo, iż ten rozkład sił jest stabilny to przypomina bardziej skorupę zastygłej lawy na dnie wulkanu, a nie normalny związek, gdyż ten nie ma możliwości na rozwój i normalne życie.

Niskie poczucie własnej wartości łączy się z ciągłą obawą o utratę partnera, a to może doprowadzić nawet do niezdrowej obsesji na tym punkcie. Wówczas zaczyna się sprawdzanie telefonu, przetrzepywanie ubrań czy śledzenie. Zdarza się również, że druga osoba nie może już znieść wiecznych podejrzeń, więc postanawia odejść, na co pierwsza reaguje tak emocjonalnie, że w końcu ta druga się łamie i rezygnuje z podjętej przez siebie decyzji. Manipulacja uczuciami jest tu tak powszechna, że często uczucia te w pewnym momencie się rozregulowują i nie wiadomo już czy to naprawdę jest miłość (choć czy o miłości można tu mówić?) czy jedynie granie na emocjach.

Jeżeli mamy świadomość, iż nasze poczucie własnej wartości nie jest takie, jakie powinno być powinniśmy najpierw popracować nad sobą, a dopiero później szukać wśród innych swojej drugiej połówki. W związku, w którym chociaż jedno z partnerów ma zbyt niską lub zbyt wysoką samoocenę prędzej czy później wyjdą na powierzchnię problemy w tym związane, a więc złość, kłótnie i przemilczane dni. Dotyczy to nie tylko związków partnerskich, ale także kontaktów zawodowych czy przyjacielskich, ponieważ również w każdej relacji zachowujemy się tak, zostaliśmy nauczeni postępować.

Jak już wcześniej wspomniałam to wychowanie decyduje w dużej mierze o tym, jakie poczucie własnej wartości mamy. Jednak nie możemy wiecznie zachowania naszego tłumaczyć opierając się o doświadczenia z własnego dzieciństwa, bo jest to po prostu niedojrzałe. Ciągłe obwinianie swoich opiekunów o ofiarowany nam model postępowania nie jest rozwijające i nie prowadzi do niczego. Jeżeli tylko chcemy zmienić coś w naszym życiu, musimy zacząć od siebie.

Całowanie – jak ważne jest dla dobrych relacji w związku?

Najlepsze przyjaciółki, siostry, pary, rodzice, a nawet dziadkowie – wszyscy zgadzają się co do jednego – całowanie jest ważne dla dobrych związków. Ale czy naprawdę wiemy dlaczego? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego ciepłego, rozmytego uczucia, gdy zamykasz usta z kimś, kogo kochasz? A może jest to tylko zjawisko kulturowe, jak wiele innych rzeczy? Czytaj dalej, aby odkryć naukę stojącą za całowaniem w dobrych związkach i co to oznacza dla twojego własnego szczęścia.

Co robi dla nas całowanie?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, co właściwie robi dla nas całowanie. Jak sama nazwa wskazuje, całowanie to akt dotykania się ustami. Jest to sposób łączenia i komunikowania się nie tylko między romantycznymi partnerami, ale także między przyjaciółmi i rodzinami. Pocałunek może być sposobem na okazanie uznania, miłości, wdzięczności lub czułości, ale może też być sposobem na okazanie szacunku lub poradzenie sobie z trudnymi emocjami. Możemy również wyrazić siebie poprzez sposób, w jaki się całujemy, czy to sposób, w jaki nasze usta się dotykają, szybkość lub nacisk, jaki za tym stoi. Pocałunek może być również sposobem na danie komuś znać, że uważasz go za atrakcyjnego lub że jesteś nim zainteresowany romantycznie. Czasami może to być również sposób na pożegnanie lub po prostu danie komuś znać, że chcesz być blisko niego.

Dlaczego całowanie jest ważne dla dobrych związków?

Ponieważ całowanie może oznaczać tak wiele różnych rzeczy, trudno jest podać konkretny powód, dlaczego jest ono ważne dla dobrych związków. Istnieje jednak kilka naukowych wyjaśnień tego ciepłego, rozmytego uczucia, które pojawia się, gdy zamykasz usta z kimś, kogo kochasz. Przyjrzyjmy się czterem z nich. Zaczniemy od najbardziej oczywistego: Oksytocyna. Jest to hormon, który jest produkowany w naszym ciele, gdy doświadczamy czegoś, co sprawia, że czujemy się ciepło i niewyraźnie. Oksytocyna jest uwalniana, gdy doświadczamy aktu dobroci, mamy orgazm lub – zgadłeś – całujemy kogoś, kogo kochamy. W rzeczywistości, całowanie uwalnia więcej oksytocyny niż uprawianie seksu. Jak zobaczysz poniżej, hormon ten jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o tworzenie długotrwałych związków.

Naukowe wyjaśnienia korzyści płynących z całowania

Przyjrzyjmy się jeszcze trzem naukowym wyjaśnieniom korzyści płynących z całowania. Po pierwsze, przyjrzymy się roli endorfin. Są to hormony, które są uwalniane przez nasze mózgi, gdy robimy coś, co czuje się dobrze dla nas. Może to być wynikiem czegoś, co zjedliśmy, lub może być wywołane przez wyzwalacz emocjonalny. A całowanie jest jednym z najlepszych sposobów na wyzwolenie tych endorfin. Wykazano również, że całowanie wyzwala serotoninę, która jest substancją chemiczną w naszych mózgach, która sprawia, że czujemy się spokojni i szczęśliwi. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które cierpią na depresję, bezsenność i zaburzenia lękowe. Wreszcie, całowanie wyzwala uwalnianie oksytocyny, która, jak wykazano, wzmacnia nasze związki. To dlatego pary, które regularnie się całują, często pozostają ze sobą dłużej – uwalniany tu hormon sprzyja uczuciom zaufania, miłości i intymności. Tak więc, całowanie to nie tylko akt biologiczny, ale także zachowanie społeczne, które tworzy silne uczucia między ludźmi.

A więc, czy powinieneś pocałować kogoś, kogo lubisz?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się naukowym wyjaśnieniom korzyści płynących z całowania, możesz zastanawiać się, czy powinieneś pocałować kogoś, kogo lubisz. Cóż, to trudna sprawa – ponieważ nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy ktoś cię lubi. Niestety, ludzie nie zawsze wyrażają swoje uczucia werbalnie i nie każdy czuje się komfortowo, okazując uczucia w ten sam sposób. Ale jeśli jesteś ciekawy, co ktoś czuje do ciebie, jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę. Po pierwsze, możesz zaprosić ich na randkę. Chociaż nie każdy definiuje swój związek za pomocą terminów „chłopak” i „dziewczyna”, jest to dobry sposób, aby zobaczyć, jak ktoś reaguje na ciebie romantycznie. Po drugie, możesz zwrócić uwagę na znaki, że cię lubią. Wypraszanie kogoś może być podstępne, więc możesz zwrócić uwagę na znaki, że oni też cię lubią. Jeśli są wygodne w rozmowie z tobą, mogą dać ci znać, że cię lubią.

Wniosek jest taki: całowanie jest ważne dla dobrych relacji, ponieważ uruchamia łańcuch reakcji chemicznych w naszych mózgach, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Jest to sposób na danie komuś znać, że go lubisz, że go doceniasz lub że po prostu chcesz spędzić z nim czas. Istnieje kilka naukowych wyjaśnień, dlaczego całowanie jest dobre dla twoich relacji, a nawet jeśli nie zawsze łatwo jest powiedzieć, czy ktoś cię lubi, to jest to dobry pomysł, aby zaprosić ich na randkę.

10 sposobów na dobre relacje w związku

Prawdą jest, że niewiele jest idealnych par na świecie, jednak moim skromnym zdaniem jest to wina wyłącznie osób, które są w takich związkach i nic nie robią w kierunku by poprawić swoje relacje w związkach. Jest natomiast wiele zasad, które gwarantują dobre relację w związku. Poniżej wymienimy kilka najbardziej istotnych, takich, które znacząco wpływają na relacje w związku. Kolejność wymienianych zasad jest zupełnie przypadkowa.

Zaufanie w związku
Najbardziej podstawowa i elementarna zasada jaka może istnieć. Żaden związek nie przetrwa próby czasu, jeśli ludzie, którzy postanowili ze sobą być nie mają do siebie zaufania.

Akceptowanie wad drugiej osoby
Niektórym osobom wydaje się, że wprowadzenie zmian w swoim życiu, w swoim zachowaniu oraz przyzwyczajeniach to prosta sprawa. Jednak nie wszystko da się zmienić i ważnym elementem w związku jest to, aby akceptować nawet najgorsze wady w drugiej osobie, a w szczególności, jeśli próbowała to zmienić.

Szacunek

To również bardzo ważny element w każdym związku. Okazując szacunek nawet w najprostszych sytuacjach wyrobimy w sobie pewne zachowania. W żadnym związku nie można dopuścić do sytuacji, w której szacunek odchodzi na drugi plan, zanika, z tego miejsca już niedaleko będzie do pokazywania wzgardy i totalnego lekceważenia drugiej osoby.

Wspieranie drugiej osoby
Według wielu osób jest to jeden z ważniejszych elementów dla utrzymania zdrowych relacji w związku. Cóż z tego, że dwoje ludzi będą jedli ze sobą śniadania, wspólnie sprzątali i gotowali, przeżywali chwile uniesienia jeśli w trudnych chwilach, druga osoba nie będzie mogła liczyć na wsparcie. Dobre słowo, wspólne zastanowienie się nad problemem i szukanie jego rozwiązania to jedna z ważniejszych rzeczy, która buduje w związku poczucie bezpieczeństwa, poczucie tego, że ktoś nad nami czuwa i bardzo mu zależy na naszym szczęściu.

Używanie słowa przepraszam
Nawet jeśli dopuściliśmy się do karygodnego czynu, powinniśmy umieć używać słowa przepraszam. Nie tyczy się to jednak tylko do bardzo poważnych przewinień jednak nawet do tych błahych. Jest to słowo, które używane w odpowiednich momentach może załagodzić nawet największy konflikt w związku.

Wybaczaj
Przyznanie się do winy to jedno, jednak drugim ważnym aspektem jest umiejętność przebaczania drugiej osobie. Po wyjaśnieniu sobie zajścia należy wybaczyć i nie wracać więcej do złych chwil, jest to chyba najgorsza z możliwych rzeczy jaką może robić jedna ze stron związku.

Częste rozmowy
Biorąc pod uwagę to, że ludzie spędzają ze sobą mnóstwo czasu, a w szczególności gdy już zamieszkają razem, rozmowa to jedna z istotnych czynności w związku. Wspólne debatowanie na tematy nawet niedotyczące nas samych zbliżają ludzi. Sprawiają, że człowiek wyrabia w sobie pewną cechę, świadomość, że może porozmawiać dosłownie o wszystkim z drugą osobą.

Wspólnie spędzaj czas
Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona/y to staraj się wykonywać wspólne czynności w domu. Nic nie zbliża dwójki ludzi bardziej jak wspólne spędzanie czasu. Kupiliście nowe meble, które trzeba złożyć? Zróbcie to razem. Spędzicie razem czas, wspólnie będzie wykonywać pewną czynność, a dodatkowo znajdziecie okazję do rozmowy.

Bliskość i intymne chwile
Okazywanie uczuć poprzez bycie czułym oraz spędzanie intymnych chwil w łóżku to jeden z filarów udanego związku. Mówiąc wprost, nie istnieje chyba ani jeden udany związek oparty na platonicznej miłości. Czując do siebie chemię musicie ją czuć także w przypadku intymnych zbliżeń, skrępowanie z czasem mija, a potem jest najważniejsze by obydwie strony związku czerpały przyjemność z seksu i intymnego spędzania czasu.

Szukajcie kompromisu
Jeśli dwie osoby w związku nie są zgodne co do pewnej kwestii i żadne nie chce ustąpić, to najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest kompromis. Wspólna debata nad „za i przeciw”, a następnie wyciągnięcie rozwiązania, które będzie odpowiadała każdemu.

Powyżej zostały opisane jedne z najważniejszych aspektów w budowaniu zdrowych relacji w związku. Istnieje wiele innych aspektów, jednak te, uważam za jedne z ważniejszych. Podstawową sprawą jest jednak miłość, która powinna być pielęgnowana zarówno od strony kobiety i mężczyzny. Bez tego, żadne porady i dbanie o pozostałe aspekty będą nieskuteczne.

Luźne związki

Wolne związki można uznać już za symbol naszych czasów. Na czym one polegają i dlaczego właściwie nazywamy te relacje związkami?
Luźna relacja to przede wszystkim układ z niewielką ilością zobowiązań i jasno ustalonymi granicami – nie za blisko, nie za daleko. Partnerzy nie powinni mieć do siebie pretensji za tzw. skoki w bok, dzięki czemu zyskują pełną autonomię, pozostając stałym w kontakcie z drugą osobą. Co więcej, to właśnie sypialnia stanowi główny element luźnego związku.

Zalety niezobowiązującej relacji

Dla wielu układ ten może się wydawać irracjonalny. Po co się wiązać, skoro relacja ta jest zaprzeczeniem więzi i uczuciowości? Należy jednak pamiętać, iż w tego typu relacje wstępują najczęściej osoby nieufne, niedojrzałe emocjonalnie bądź też dobrze sytuowane, które są niechętne do składania jakichkolwiek deklaracji. Często jest to układ oparty jedynie na zbliżeniach fizycznych oraz przyjacielskim nastawieniu do partnera. Wówczas może się on okazać pozytywny dla obu stron, które okazują w stosunku do siebie szacunek, jednak nie łączą ich jakiekolwiek zobowiązania do tworzenia trwałej relacji. Co więcej, są to związki zawiązywane najczęściej przez ludzi młodych, którzy nie wiedzą, jakie są ich priorytety oraz jak ułoży się ich przyszłość. W ten sposób unikają oni pretensji oraz rozczarowań, jakie niesie za sobą trwała relacja osób niedojrzałych.

Wady luźnego związku

Wolny związek może okazać się krzywdzący dla partnerów, ponieważ ewentualne konflikty są zazwyczaj rozwiązywane szybkim rozstaniem. Związane to jest z dość dużą swobodą, która zniechęca do walki o uczucie. Warto również pamiętać, iż związek taki może okazać się krzywdzący dla osoby bardzo wrażliwej oraz emocjonalnej. Może jej się wydawać, iż lepiej jest utrzymywać relację z partnerem, który boi się zobowiązania, jednak na dłuższą metę priorytety jednostek okazują się skrajnie odmienne. W takiej sytuacji wolny układ prowadzi do zranienia jednej osoby, a nawet jej uzależnienia emocjonalnego. Niebezpieczne jest również prowadzenie tego rodzaju relacji, gdy angażuje się w nią dzieci. Wówczas przywiązują się one do „nowego” partnera i negatywnie reagują na nagłe zmiany w ich życiu. Warto wiedzieć, iż zawsze istnieje ryzyko zakochania się, które może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści.

Cechy wolnej relacji

Wolna relacja wymaga podobnych wartości wyznawanych przez dwie osoby. Ponadto, jest ona nazywana związkiem, ponieważ wymaga ustalania jasnych reguł – w tym oczekiwań obu stron w sferze emocji oraz powiązań seksualnych. Tego typu układy gwarantują substytut chwilowej bliskości w przypadku osób o podobnych potrzebach, które chcą uciec od odpowiedzialności za drugą osobę. Mimo to, tego typu relacje wpływają niekorzystnie na naszą psychikę. Czasem jest to jedynie ucieczka od prawdziwej bliskości, która wiąże się z problemami emocjonalnymi oraz jednoczesną potrzebą akceptacji. Luźne związki to domena ludzi młodych, niezależnych, o silnej osobowości, jednak również wrażliwych oraz lękliwych w relacjach z innymi. Niektórzy powielają również wzorce przekazane od rodziców i nieświadomie angażują się w podobne relacje. Grozi to okresowymi zmianami partnerów bez odczuwania satysfakcji związanej ze zbliżeniem. Osoby, które mają tzw. lęk przed bliskością powinny nad tym pracować, a nawet udać się do specjalisty, aby wychwycić niekorzystne wzorce i oczyścić z nich przyszłe relacje. Luźne związki nie muszą być jednak znakiem jakiegokolwiek zaburzenia, a jedynie stylem życia. Do pewnego czasu można to uznać za znak rozpoznawczy osoby korzystającej z życia w taki, a nie inny sposób. Co więcej, prowadząc tego typu relacje można niewątpliwie poznać wiele ciekawych osób, a przede wszystkim siebie i na tej podstawie wybierać partnera w przyszłości, Mimo to, warto od początku angażować się z relacje międzyludzkie tak, aby nie ograniczać swoich potrzeb – pozornie je likwidując. Może się bowiem okazać, iż osoba, z którą tworzymy tak zwaną luźną relację jest spełnieniem naszych oczekiwań i nadaje się na partnera życiowego.