Strona główna Ciekawostki i poradniki Relaks – Twój najlepszy przyjaciel

Relaks – Twój najlepszy przyjaciel

98
1
relaks

Następny artykuł serii – Filmy psychologiczne warte obejrzenia

Relaks

Każdy z nas ma taki okres w swoim życiu, kiedy dni bardzo szybko umykają jeden za drugim, rządzi nami pośpiech, stres i napięcie. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, nasz organizm stopniowo będzie tracił odporność, a Wasz mózg będzie przemęczony. Od dawna relaks był szeroko wykorzystywany w gabinetach przez psychoterapeutów, jako środek na uwolnienie od problemów, przewlekłego zmęczenia, bezsenności czy pułapki pracoholizmu. Dlatego też każdy z nas powinien chociaż raz dziennie znaleźć czas dla siebie, w którym będzie mógł się wyciszyć, uspokoić i skupić na sobie. Niestety część z nas bagatelizuję tą sprawę, a systematyczna relaksacja ma na prawdę zbawienny wpływ na wiele aspektów naszego życia.

Korzyści płynące z systematycznej relaksacji:

 • regeneracja psychofizyczna
 • uwolnienie od napięć oraz stresu
 • lepsza pamięć, koncentracja, uważność,
 • uspokojenie i wyciszenie emocji, poprawa samopoczucia
 • wstęp do samorozwoju i pozytywnych zmian
 • możliwość poznania samego siebie
 • skuteczna profilaktyka

Oczywiście to, że ktoś osiąga relaks na przykład patrząc na spływające strugi deszczu, nie będzie oznaczało, iż każdy będzie mógł w ten sposób odpoczywać. Natomiast istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc w pozbyciu się nadmiernego napięcia. Ważne jest, by robić to świadomie i skupić się jedynie na wykonywanej czynności, a przynajmniej starać się w tym momencie nie myśleć o czekających na nas projektach, pustej lodówce czy kłótni z koleżanką.

10 propozycji, które mogą pomóc Ci osiągnąć relaks:

 1. Weź ciepły prysznic. Wyobraź sobie, że wraz z wodą spływa z Ciebie nadmierne napięcie, stres i wszystkie dręczące Cię myśli. Ciepła woda rozszerza nasze naczynia krwionośne, więc krew płynie wolniej, a to pomaga nam się uspokoić.
 1. Ubierz się w wygodny strój. Nie ważne, czy będzie to dres, szlafrok czy pidżama w misie. Ważne, by nic nie krępowało ruchów Twojego ciała. Wygodne ubranie sprawi, że poczujesz się lepiej i pewniej.
 1. Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, które mogłyby zakłócać Twój spokój. Wycisz telefon, wyłącz telewizor i radio. Nic nie ma prawa Ci teraz przeszkadzać.
 1. Otwórz okno i wpuść do pokoju świeże powietrze, włącz jakieś rozproszone światło, połóż się na wygodnym łóżku w pozycji, która najbardziej Ci odpowiada i spróbuj w ciszy poleżeć co najmniej 15 minut. Staraj się nie zasnąć, a rozluźniać po kolei wszystkie mięśnie.
 1. Postaraj się o niczym nie myśleć, aby żadna myśl nie zakłócała teraz Twojego umysłu. Jeżeli jakaś myśl nie daje Ci spokoju, wyobraź sobie, że jest falą która przypływa i odpływa do momentu, aż całkowicie odpłynie.
 1. Zamknij oczy i oddychaj głęboko. Postaraj się wdychać powietrze przez nos, a następnie powoli wydychać ustami, ale nigdy nie wstrzymuj oddechu, bo będziesz jeszcze bardziej spięta(y). Tą metodę można wykorzystać wszędzie i w każdej sytuacji, w której czujesz, że ktoś lub coś wyprowadza Cię z równowagi. Długie, równomierne oddechy odpowiednio dotleniają nasz mózg, który lepiej pracuje.
 1. Jeżeli brak aktywności nie pozwala Ci się zrelaksować, to idź pobiegać, na basen czy siłownię. Natomiast pamiętaj, by nie była to jedynie forma wyżycia się, a świadomego odpoczynku mózgu – mają pracować same mięśnie.
 1. Posłuchaj swojej ulubionej muzyki, której słuchanie, a być może i śpiewanie poprawia Ci nastrój. Ważne byś czuł(a) się dobrze i skupiła na muzyce.
 1. Porozmawiaj z bliską Ci osobą – przyjacielem czy kuzynką. Jeżeli dręczy Cię jakiś problem, to w dwie osoby łatwiej znaleźć rozwiązanie, a przy tym zrzucić trochę ciążącego na nas balastu. Jeden problem podzielony na dwie osoby zdaje się nie być już taki straszny.
 1. Nie poprawiaj sobie nastroju słodyczami czy wysokokalorycznym/procentowym jedzeniem/piciem. Nie dość, że jest to niezdrowe, do tego sprawia, że Twój żołądek musi całą swoją energię poświęcić na przetrawienie tego ciężkiego jedzenia czy alkoholu, a ponadto poprawia nastrój jedynie na chwilę, bo potem mamy wyrzuty sumienia, że źle się odżywiamy.

Mam nadzieję, że któreś z tych wskazówek okażą się dla Was pomocna i dzięki nim docenicie walory relaksacji, która powinna być stałym elementem naszego codziennego planu. Powodzenia!

 

5/5 - (Głosów: 1)
Poprzedni artykułNiechciane związki
Następny artykułUbóstwo, czym jest?
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here