Frustracja jest uczuciem, które objawia się negatywnymi emocjami związanymi z brakiem możliwości realizacji danej potrzeby bądź osiągnięcia założonego celu. Frustratio z łaciny to zawód, udaremnienie. Często więc osoby nadwyraz ambitne odczuwają frustrację, ponieważ nie są w stanie w pełni zrealizować swoich wybujałych planów. W niektórych przypadkach frustrację definiuje się także jako stan wywołujący nieprzyjemne reakcje, jak na przykład lęk, ból, irytacja, nuda itp. Można więc powiedzieć, że osoby zbyt ambitne, wykazujące tak zwaną chorą ambicję są narażone na odczuwanie frustracji. Co więcej osoby, które nie są odporne na stres także będą bardziej odczuwać jego nieprzyjemne skutki. Jeżeli nasza psychika jest właśnie tak skonstruowana, to niestety możemy odczuwać negatywne emocje nawet bez większego powodu. W takim przypadku potrzebna jest tak zwana korekta osobowości. Zazwyczaj następuje ona podczas sesji psychoterapeutycznych, na warsztatach rozwijających osobowość. Tego rodzaju zajęcia są oczywiście potrzebne tylko wtedy, gdy frustracja nie opuszcza naszego organizmu i stała się stanem długotrwałym.
Spis treści
Objawy frustracji
Frustracja bardzo często może być powodem, dla którego dana osoba zaczyna być nerwowa, łatwo doprowadzić ją do furii. Przejawem odczuwania frustracji może być wszechogarniająca wściekłość – agresja skierowana na siebie albo na innych ludzi lub na cokolwiek, co jest pod ręką. Wynikiem frustracji może być także tak zwana fiksacja dotycząca powtarzalności jakichś działań, które niekoniecznie pomagają nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Kolejnym problemem ludzi sfrustrowanych jest często regresja, kiedy to z powodu różnych lęków uciekamy się do rozwiązań bardziej prymitywnych w stosunku do naszych dotychczasowych obowiązków. Wynika do głównie z obniżenia sprawności funkcji intelektualnych towarzyszących uczuciu frustracji. Wtedy zwyczajnie skupiamy się na tym dominującym uczuciu, zamiast kierować energię na inne istotne aspekty.
Osoby, mające problemy tylko i wyłącznie ze sobą niejednokrotnie wyżywają się na otoczeniu. Przyczyną stanu frustracji może być na przykład szybkie tempo życia, jakie sobie narzucamy. Natłok codziennych obowiązków, stres, oczekiwania bliskich itp. sprawiają, że jesteśmy niestety narażeni na krytykę i porażki. Z tego względu już od najmniejszych lat należy uświadamiać dzieciom, że porażki są czymś zupełnie normalnym i każdy ich doświadcza. Tylko osoby, które nie robią nic nie przeżywają porażek. Kiedy jednak z powodu różnych przeszkód, nie możemy osiągnąć jakiegoś założonego wcześniej celu, nie zaspokajamy własnych potrzeb czy też nie potrafimy rozwiązać jakiegoś problemu, to czujemy frustrację. Właśnie z tego powodu, osoby zbyt ambitne często wypalają się. Chcą osiągać więcej i więcej, a być może oczekiwane zmiany nie przychodzą w aż tak szybkim tempie. Niektóre osoby, które mimo niewielu stresów czy porażek w swoim życiu na okrągło się czymś zamartwiają, czują nieuzasadnioną irytację codziennym życiem. Takie osoby w zasadzie nic nie cieszy i z niczego nie są one zadowolone. Taką osobowość nazywa się więc osobowością sfrustrowaną. W takiej sytuacji należy podjąć konkretne działania, aby wyzbyć się tego niezdrowego myślenia. Z pewnością pomoże nam odpowiednia psychoterapia.
Jak sobie radzić z frustracją?
Istotną rolę w tym procesie odgrywa właśnie odpowiednia psychoterapia. Jednak ważne są także nasze własne postępy i podejście do życia. Często musimy po prostu zmienić dotychczasowe nastawienie, zacząć myśleć pozytywnie. Brzmi to jak banał, ale przecież taka jest właśnie recepta na szczęśliwe życie. Zmiana myślenia o innych i odrobina empatii z pewnością także przyczynią się do zmiany zachowania. Spróbujmy postawić się na miejscu którejś z bliskich nam osób i pomyśleć o tym, jak ona może się czuć, kiedy wyładowujemy na niej swoje agresje. Takie myślenie może nam pomóc w osiągnięciu harmonii i równowagi. Odpowiednia psychoterapia także powinna doprowadzić nas do stanu w którym skupimy się na pozytywnych aspektach życia. Czasami wystarczy dostrzec to, co być może nie jest zauważalne na pierwszy rzut oka. Skupienie się na szczegółach i na przysłowiowych małych rzeczach może kompletnie zmienić nasz światopogląd na lepszy. W osiągnięciu tego stanu z pewnością mogą pomóc nam bliskie osoby z rodziny i przyjaciele.