Strona główna Choroby psychiczne Epilepsja – czym jest i jakie są jej objawy?

Epilepsja – czym jest i jakie są jej objawy?

19
0
epilepsja

Każdy o niej słyszał, ale ile osób potrafi wyjaśnić, co to jest? Kiedy ktoś wymienia słowo „epilepsja” większość ludzi myśli o chłopcu o imieniu Harry ze znanej serii książek. Jednak nie może to być dalsze od prawdy. Padaczka nie jest fikcyjną postacią, ale raczej prawdziwym i poważnym schorzeniem, na które choruje ponad 40 milionów ludzi na całym świecie – to jedna osoba na 130. Padaczka jest zaburzeniem neurologicznym, które dotyka obecnie około 200 000 osób w Wielkiej Brytanii. Jest ona wywoływana przez nagłe i krótkotrwałe zmiany aktywności elektrycznej w mózgu, co powoduje napady. Istnieje ponad 40 różnych typów padaczki, które różnią się pod względem częstotliwości, czasu trwania i nasilenia objawów.

Jakie są objawy epilepsji?

W większości przypadków pierwszym objawem epilepsji jest napad drgawek. Napad może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Szacuje się, że 1 na 5 osób doświadczy napadu w pewnym momencie swojego życia. Istnieje wiele różnych rodzajów napadów. Najczęstsze z nich to: Napady toniczne, atoniczne i kloniczne. Napady toniczne polegają na skurczeniu się mięśni i są zwykle związane z nagłym upadkiem. Napady atoniczne są wtedy, gdy mięśnie nagle stają się słabe i wiotkie, co powoduje, że osoba upuszcza wszystko, co trzyma, a napady kloniczne są wtedy, gdy mięśnie kurczą się i rozluźniają gwałtownie, powodując ruchy szarpane. # # Epilepsja z ciągłymi objawami Padaczki z ciągłymi objawami to takie, w których objawy są zawsze obecne i wymagają długotrwałego leczenia. Padaczka z objawami ciągłymi dotyka około 1 na 10 osób z padaczką. Objawy mogą być łagodne, ale niektórzy ludzie mają napady, które są bardziej ciężkie. Padaczki ciągłe są bardziej powszechne u dzieci. Najczęstsze padaczki ciągłe u dorosłych to padaczka z objawami ciągłymi pochodzenia skroniowego i padaczka z objawami ciągłymi pochodzenia limbicznego. Padaczka z objawami ciągłymi pochodzenia skroniowego dotyczy płata skroniowego mózgu, który zajmuje się słuchem, mową i językiem. Padaczka z ciągłymi objawami pochodzenia limbicznego wpływa na układ limbiczny; jest to część mózgu, która zajmuje się emocjami. Padaczka z ciągłymi objawami pochodzenia płatów skroniowych i pochodzenia limbicznego są często warunki przez całe życie, ale mogą być kontrolowane z właściwego leczenia.

Padaczka z przerywanymi objawami

Padaczka z przerywanymi objawami to taka, w której osoba doświadcza napadów tylko przez pewien czas. Około 75% wszystkich osób z padaczką ma padaczkę z przerywanymi objawami. Padaczka z przerywanymi objawami jest często diagnozowana u osób, które miały jeden lub dwa napady. Stan ten jest bardziej powszechne u osób, które są w wieku powyżej 65 lat.

Najczęstsze rodzaje padaczki z przerywanymi objawami to padaczka z mezjalnym płatem skroniowym, padaczka z przerywanymi objawami pochodzenia limbicznego oraz padaczka z przerywanymi objawami pochodzenia skroniowego.

Padaczka z przerywanymi objawami pochodzenia skroniowego wpływa na płat skroniowy mózgu, który zajmuje się słuchem, mową i językiem.

Padaczka z przerywanymi objawami pochodzenia limbicznego wpływa na układ limbiczny; jest to część mózgu, która zajmuje się emocjami.

Padaczka z przerywanymi objawami pochodzenia płata skroniowego i pochodzenia limbicznego może być kontrolowana za pomocą odpowiedniego leczenia.

Leczenie epilepsji

Omówiliśmy, czym jest padaczka, jakie są jej objawy i jakie są ich rodzaje. Teraz przyjrzyjmy się, jak leczy się ten stan. Padaczka może być leczona za pomocą leków, zmiany stylu życia i / lub chirurgii. Najlepsze leczenie zależy od rodzaju padaczki, którą masz i nasilenia objawów. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza objawów padaczki, bardzo ważne jest jak najszybsze zbadanie ich przez lekarza. Ważne jest, aby pamiętać, że epilepsja nie jest niczym, czego należy się wstydzić, i że przy odpowiednim leczeniu jest to coś, co można opanować.

Padaczka to poważna choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Szacuje się, że 1 na 5 osób doświadczy ataku w pewnym momencie swojego życia. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, epilepsja może być kontrolowana i zarządzana. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza objawów epilepsji, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here