Bestseller dnia

Czy na pewno wiesz, czym może grozić długotrwała praca przy komputerze?

  • Udostępniam:

Jakie skutki niesie za sobą długotrwała praca przy biurku?

Siedząc przy biurku, najpewniej nie zmienisz pozycji zbyt często – czy to ze względu na nawał pracy czy też po prostu z powodu pozornej wygody. Okazuje się jednak, że takie działanie może przyczynić się do poważnych konsekwencji, takich jak:

  • zespół cieśni nadgarstka – schorzenie spowodowane nieprawidłowym ułożeniem dłoni przy korzystaniu z klawiatury. Może się skończyć operacją, długą rehabilitacją, jak również trwałymi problemami z siłą dłoni – w efekcie możesz nie być zdalny do dalszej pracy. Więcej informacji na temat bólu nadgarstka przy korzystaniu z klawiatury znajdziesz tutaj: Ból nadgarstka? Poznaj przyczyny i pracuj bez bólu!
  • zwyrodnienie kręgosłupa – jego przyczyną jest spędzanie dużej ilości czasu w jednej, niezmiennej pozycji – najczęściej niezbyt korzystnej dla zdrowia,
  • problemy ze wzrokiem – mowa tu przede wszystkim o przesuszeniu gałki ocznej, przekrwieniu oczu oraz zmniejszonej częstotliwości mrugania. Bardzo często schorzenia takie prowadzą do trwałego pogorszenia wzroku,
  • choroby związane z niedokrwieniem tkanek – powoduje je długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.

Co zrobić, aby tego uniknąć?

Pamiętaj o tym, aby często wstawać od biurka i robić przerwy – wystarczy krótki spacer do kuchni po herbatę, by przywrócić krążenie w dolnych partiach ciała. Jeśli masz taką możliwość, porozciągaj się trochę w ciągu dnia – by pobudzić mięśnie do działania i zapobiec i zastaniu.

Zadbaj też o porządek na biurku. Ustaw klawiaturę na równi z łokciami lub zainwestuj w podkładkę żelową pod nadgarstki, by nieco je unieść. Konieczne może też okazać się przestawienie monitora. Najlepiej, aby znajdował się dokładnie na wysokości Twojego wzroku – abyś nie musiał się schylać, patrząc na ekran. Nie masz takiej możliwości? Kup specjalną podkładkę podwyższającą pod monitor lub też zrób ją samodzielnie – wystarczy tylko stabilny, twardy karton, na którym go postawisz. Możesz też przyozdobić go tak, by stanowił dekorację biurka – spróbuj!

Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je zorganizować?

Kluczem do stworzenia właściwego stanowiska pracy jest wybranie właściwego biurka oraz krzesła. Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze jest praktykowane w dużych biurach, w których każdy pracownik dostaje najczęściej taki sam zestaw biurowy – bez respektowania jego indywidualnych potrzeb. Jeśli jest to możliwe, zawnioskuj o zmianę mebli z powodów zdrowotnych. Jeśli nie, postaraj się maksymalnie dopasować je do swoich wymagań. Krzesło można zazwyczaj obniżać oraz podwyższać, a na jego oparciu zawiesić specjalną podkładkę pod plecy – która będzie utrzymywać je w prostej pozycji nawet wtedy, gdy Ty o tym zapomnisz.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz