Strona główna Ciekawostki i poradniki Jak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

223
3
jak radzić sobie ze stresem

Następny artykuł serii – Rola komunikacji w terapii

Jak radzić sobie ze stresem?

Wiedza jak radzić sobie ze stresem może zdecydowanie pomóc nam w pozytywnym podejściu do życia. Jest ono bowiem pełne stresujących sytuacji, każdy z nas bardzo dobrze o tym wie. Codziennie spotykają nas przeróżne stresujące sytuacje. Czy to kłótnia z kimś, kogo niechcący trąciliśmy na chodniku, niewinna stłuczka przy wyjeżdżaniu z parkingu czy też przedstawienie referatu na sali pełnej naszych współpracowników – skutkiem wszystkich tych sytuacji jest nieodzowny element naszego życia czyli stres. Długotrwałe oddziaływanie stresu na nasz organizm może przyczyniać się do bezsenności, rozkojarzenia, popadania w nałogi, a nawet do nerwicy czy depresji.

Więc jak radzić sobie ze stresem? Jak zapobiegać sytuacjom w których stres paraliżuje nasze ciało i możliwość dalszego działania? Jest na to kilka sprawdzonych, a przede wszystkim skutecznych sposobów.

Trzeba sobie uświadomić, że walka ze stresem jest możliwa.

Obecnie gdy coraz większa liczba ludzi na świecie jest narażona na stres, szuka się sposobów oraz metod jego zwalczania lub chociaż minimalizowania jego skutków. Najważniejszym, pierwszym krokiem jest pozytywne nastawienie człowieka, bez którego żadne inne metody nie zadziałają. Jeśli ktoś jest pesymistą i ciągle narzeka, nic dziwnego, że nic mu nie wychodzi. Pozytywne nastawienie to podstawa. Dalsze kroki to już tylko stosowanie się do wskazówek, które pomogą walczyć nam ze stresem:

  • Zdrowa dieta to podstawa, to fundament, pierwszy krok do sukcesu walki z nadmiernym stresem. Zdrowe odżywianie pozwoli naszemu organizmowi odpowiednio funkcjonować, nie będziemy czuli się zmęczeni, a to oznacza, że będziemy mieli energię na codzienne wyzwania. W gamie produktów znajdziemy takie, które potocznie są nazywane„antystresowymi”. Są to między innymi gorzka czekolada, pomarańcze, czarne porzeczki czy orzechy włoskie.

  • Wykonywanie przynajmniej raz dziennie ćwiczeń relaksacyjnych, które pozwolą nam odprężyć zarówno ciało jak i umysł. Techniki oddechowe, autogenny trening Shultza czy joga, to ćwiczenia, które naprawdę skutkują poprawą samopoczucia oraz znacznemu obniżeniu stresu.

  • Jeśli ćwiczenia to także sport. Spory wysiłek pozwoli nam uwolnić negatywną energię w naturalny sposób – uwalnianie się endorfin , czyli hormonów szczęścia. Pamiętać jednak należy, żebyśmy dany sport lubili, czy to koszykówka, aerobik, jazda rowerem czy innego rodzaju czynność fizyczna.

  • Codzienne czynności takiej jak słuchanie spokojnej muzyki, branie ciepłej kąpieli z olejkami zapachowymi czy oddanie się naszym pasjom znacząco poprawią nasz humor, pozwolą odciąć się od codziennych problemów i zrelaksować się. Człowiek wypoczęty po całym dniu z pełną werwą wejdzie w następny dzień by móc stawiać czoła nowym wyzwania.

  • Przydatną umiejętnością w walce ze stresem będzie zarządzanie swoim czasem. Ciągły stres związany z napiętym grafikiem potrafi zniszczyć spokój ducha niejednego człowieka. Dlatego odpowiednie techniki planowania czasu oraz wyznaczanie priorytetów to podstawa.Warto ułożyć sobie np. w kalendarzu plan dnia, wtedy czarno na białym będziemy widzieć ile mamy czasu wolnego i jak możemy ten czas spożytkować np. idąc na spacer, do kina czy też spotkać się za znajomymi. Mówiąc prościej , zająć się czymś co sprawia nam przyjemność.

  • Zdrowa dieta to jedno, zdrowe życie to drugie. Unikaj nadmiernych ilości takich substancji jak alkohol, nikotyna czy kofeina. Kawa pomaga postawić na nogi, jednak jeśli ktoś jej nadużywa, to niestety kończy się to najczęściej efektem wprost odwrotnym.

5/5 - (Głosów: 1)

3 KOMENTARZE

  1. To prawda, sport i kąpiel z olejkami cudownie odprężają, dla mnie właśnie taki rodzaj odpoczynku jest idealny – najpierw duże zmęczenie i napięcie mięśni a później długa, ciepła kąpiel:) Niestety muzyka nie działa na mnie najlepiej bo mam zbyt duże zapotrzebowanie na energię i spokojna muzyka zwyczajnie mnie nudzi.

  2. Pięknie,opisane ale jak wprowadzić w zycie?napewno dla osoby niepełnosprawnej,kaleki beznogi kapiel nie jest przyjemnoscia tylko wyzwaniem,sport równiez bo jak mozna sobie pojezdzic na rowerku jak sie niema nogi?takze moi drodzy to co piszecie to tylko teoria w życiu jest inaczej,a czasu taka osoba jak ja ma tyle ze mogłąby obdzielic świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here