Bestseller dnia

Związek a poczucie własnej wartości

  • Udostępniam:

Związek

Ówcześnie bardzo dużo się mówi o istocie poczucia własnej wartości, które możemy definiować, jako określony stan psychiczny czy postawa w stosunku do swojej osoby. Kreujemy ją na podstawie oceny naszej postaci dokonywanej już od wczesnych lat dziecięcych. Nierzadko jakość owej samooceny zależy od wychowania, jakie dostaliśmy. Natomiast musimy mieć również świadomość tego, iż to, czy czujemy się dobrze sami ze sobą ma niebagatelny wpływ na nasz związek i relacje z innymi ludźmi.

Według sporej grupy terapeutów nasza ocena może być kluczem do zrozumienia problemów związanych z komunikacją w związku. Badania pokazały, że aż 40% kobiet jest wychowywana w duchu niskiego poczucie własnej wartości, a nawet jego braku! W przyszłości takie kobiety wybierają zazwyczaj mężczyzn, którzy byli wychowywani w nadmiernym poczuciu własnej ważności, a co najciekawsze – ich liczbę również szacuje się na około 40% męskiej populacji. Wówczas związek taki opiera się z jednej strony, na zbyt dużej uległości, a z drugiej na nagminnym odpychaniu. Jak się okazuje nie jest to przypadek, bowiem jak stare porzekadło mówi… przeciwieństwa się przyciągają. Jednak zaspokajanie własnych potrzeb emocjonalnych dzięki partnerowi jest niezdrowe. Cały związek opierający się na takim układzie może być toksyczny, w którym jedno wchodzi w rolę bezradnego dziecka, a drugie zachowuje się jak kontrolujący rodzic. Pomimo, iż ten rozkład sił jest stabilny to przypomina bardziej skorupę zastygłej lawy na dnie wulkanu, a nie normalny związek, gdyż ten nie ma możliwości na rozwój i normalne życie.

Niskie poczucie własnej wartości łączy się z ciągłą obawą o utratę partnera, a to może doprowadzić nawet do niezdrowej obsesji na tym punkcie. Wówczas zaczyna się sprawdzanie telefonu, przetrzepywanie ubrań czy śledzenie. Zdarza się również, że druga osoba nie może już znieść wiecznych podejrzeń, więc postanawia odejść, na co pierwsza reaguje tak emocjonalnie, że w końcu ta druga się łamie i rezygnuje z podjętej przez siebie decyzji. Manipulacja uczuciami jest tu tak powszechna, że często uczucia te w pewnym momencie się rozregulowują i nie wiadomo już czy to naprawdę jest miłość (choć czy o miłości można tu mówić?) czy jedynie granie na emocjach.

Jeżeli mamy świadomość, iż nasze poczucie własnej wartości nie jest takie, jakie powinno być powinniśmy najpierw popracować nad sobą, a dopiero później szukać wśród innych swojej drugiej połówki. W związku, w którym chociaż jedno z partnerów ma zbyt niską lub zbyt wysoką samoocenę prędzej czy później wyjdą na powierzchnię problemy w tym związane, a więc złość, kłótnie i przemilczane dni. Dotyczy to nie tylko związków partnerskich, ale także kontaktów zawodowych czy przyjacielskich, ponieważ również w każdej relacji zachowujemy się tak, zostaliśmy nauczeni postępować.

Jak już wcześniej wspomniałam to wychowanie decyduje w dużej mierze o tym, jakie poczucie własnej wartości mamy. Jednak nie możemy wiecznie zachowania naszego tłumaczyć opierając się o doświadczenia z własnego dzieciństwa, bo jest to po prostu niedojrzałe. Ciągłe obwinianie swoich opiekunów o ofiarowany nam model postępowania nie jest rozwijające i nie prowadzi do niczego. Jeżeli tylko chcemy zmienić coś w naszym życiu, musimy zacząć od siebie.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

6 komentarzy

  1. Marta 5 lat temu
  2. Panda 5 lat temu
  3. Pochwała słabości 4 lata temu
    • Marcin Gaworski 4 lata temu
  4. Zosia 2 lata temu
  5. Antoni 2 lata temu

Dodaj komentarz