Strona główna Ciekawostki i poradniki Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem

288
4
zarządzanie czasem

Następny artykuł serii – Jak sobie radzić z odkładaniem wszystkiego na później? #1

Zarządzanie czasem

Czas jest najcenniejszym środkiem płatniczym. Za poświęcony czas w pracy, na uczelni, w domu dostajemy, zależnie od miejsca, inne wynagrodzenie. Naszym zadaniem jest ten czas dobrze ulokować, w dobrym miejscu i wśród życzliwych ludzi, ponieważ kontakt życzliwych ludzi zapewniających nam spokój dostępny nam czas może wydłużyć. Pracując sprzedajemy godziny swojego życia, których już nigdy nie odzyskamy. Dobre zarządzanie czasem w pracy pozwoli nam wykonanie powierzonych obowiązków czy zrealizowanie określonych celów w znacznie krótszym terminie, prościej ujmując – efektywniej.

Efektywność pracy, im wyższa tym z oczywistych względów, lepiej może odzwierciedlić się na wysokości naszej wypłaty, a co za tym idzie sprzedamy to, co mamy najcenniejsze – za wyższą stawkę. Jeśli nie zyskamy wyższych wypłat, to na pewno zaoszczędzimy sporo nerwów i godzin, ponieważ powierzone nam zadanie wykonamy szybciej, dlatego właśnie tak ważna jest efektywność pracy oraz dobra jej organizacja.

A POZA PRACĄ?

Jeżeli wykonamy nasze domowe obowiązki (o ile takie posiadamy), resztę czasu poświęcamy na rozrywki i przyjemności i to właśnie na te najmniejsze, codziennie tracimy najwięcej godzin naszego życia. Ale czy warto rezygnować z rozrywki i cały nasz czas poświęcać na pracę? Nie, rozrywka jest przecież dla ludzi, dzięki różnorakiej rozrywce zależnej od upodobań indywidualnych odpoczywamy, odprężamy się, relaksujemy, uczymy się nowych rzeczy i stajemy się szczęśliwsi. Wśród dostępnych nam form rozrywki warto wybrać odpowiednie, aby upływający nam czas zwrócił się w miłych doznaniach, doświadczeniach lub zaowocował ciekawymi znajomościami, niekoniecznie takimi, od których czegoś oczekujemy – znajomościami bezinteresownymi. .

Zegar biologiczny bije, aby przedłużyć jego działanie możemy zainwestować nasz i tak upływający czas w uprawianie sportu, który niewątpliwie potrafi przyhamować zegar biologiczny. A jeśli chodzi o rozrywkę… czytanie książek jest bardzo wartościową formą spędzania czasu. Jedni wolą książki kryminalne, inni romanse, łatwo znaleźć coś dla siebie. Książki rozbudzą nasz świat wyobraźni, światopogląd, wiedzę, jak i również mogą rozbudzić nasze fantazje. Oprócz książek są oczywiście inne odprężające formy rozrywki. Ale nie każde z nich w pełni zrekompensują stracony przez nas czas. .

W dobie Internetu i gier internetowych mamy pełną ich gamę, których fabuła ma miejsce w czasie rzeczywistym i często wyłączając na chwilę grę ryzykujemy utratę wypracowanej postaci, w którą zainwestowaliśmy nasz czas i pieniądze. Zabawa w gry tej postaci daje nam oczywiście swoistą satysfakcję, gdy osiągamy sukcesy lub realizujemy wyznaczone przez nas cele i odprężenie, jednak jest to jedna z najmniej wartościowych form spędzania wolnego czasu i powinniśmy jej unikać lub korzystać z tej formy rozrywki w możliwie najrzadszy sposób. Są oczywiście gry, z których możemy wynieść nawet więcej niż z czytania książek i są one niezwykle ważne w czasie, kiedy nasz mózg potrzebuje rozwijania, a potrzebuje przez całe nasze życie. Gry takie, które uczą logicznego myślenia, strategii i wzorcowych zachowań, a ponadto umożliwiają spędzenie czasu z innymi ludźmi. Gospodarując nasz czas pamiętajmy, aby starczyło go dla bliskich lub ważnych, albo ważnych i bliskich dla nas osób. .

W codziennym pędzie sprzedawania czasu, gdzie zegar biologiczny bije nieubłaganie, nie może go zabraknąć dla drugiego człowieka. Czas ucieka, starzejemy się, nie marnujmy czasu, poświęćmy go tak, aby nie żałować żadnego roku, lata, godziny, minuty czy nawet sekundy… Usprawnijmy swoje zarządzanie czasem.

 

5/5 - (Głosów: 1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here