Niechęć do pracy zazwyczaj spotyka wiele osób po długim stażu zawodowym. Jeżeli dodatkowo dana osoba pracuje przez wiele lat w jednym miejscu, na tym samym stanowisku, to prawdopodobieństwo, że się wypali jest jeszcze większe. Kiedy zaczynamy odczuwać tak zwane wypalenie, przede wszystkim brakuje nam motywacji, chęci do działania i rozwoju. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Przede wszystkim warto przemyśleć swój wkład w działalność firmy czy innej organizacji w której pracujemy. Jeżeli mamy przeświadczenie, że ten wkład jest niewielki, to jest to właśnie pierwszym stopniem do wypalenia.
Spis treści
Przyczyny wypalenia zawodowego
Po pierwsze, główną przyczyną wypalenia w pracy może być monotonia. Jeżeli przez długi czas codziennie w pracy robimy to samo, to trapić nas będzie brak rozwoju czy zwyczajna nuda. Oczywiście są osoby, którym odpowiada taki rodzaj obowiązków. Każdego dnia wiedzą dokładnie co zrobić, nie obawiają się o przyszłość lub o to, że sobie zwyczajnie nie poradzą. Jednak abstrahując od tej grupy, łatwo spostrzec, że te same czynności wykonywane przez wiele lat mogą z pewnością skutkować wypaleniem zawodowym. Po drugie, przyczyną wypalenia może być konflikt z szefem lub poczucie braku spełnienia. Jeżeli nie czujemy się docenieni za wkład, który każdego dnia wnosimy do firmy, to jest to najprostsza droga do utraty motywacji. Wiele więc w kontekście wypalenia zależy od naszego przełożonego. Jeżeli jest on w stanie docenić swoich pracowników, to z pewnością w ten sposób zmotywuje ich do działania. Z drugiej strony, wypalenie zawodowe często spotyka także osoby na wysokich stanowiskach lub takie, które prowadzą własną działalność. W takiej sytuacji przyczyn tego stanu rzeczy należy zazwyczaj upatrywać albo w charakterze i cechach psychologicznych danej jednostki albo w innych trudnościach z otoczenia firmy. Przykładowo, duża firma, która chce się rozwijać, posiada kapitał ludzki i pieniężny, ale ciągle ma problemy, ze względu na zmieniające się regulacje prawne i obostrzenia dotyczące akurat tej konkretnej działalności, jaką prowadzi. Rzecz jasna, że w biznesie trzeba być twardym. Jednak jeżeli któryś raz napotyka się na ten sam problem, to ma się już go zwyczajnie dość. Jeszcze inną przyczyną wypalenia zawodowego mogą być ciągłe kłopoty finansowe. Zwykle taki stan rzeczy wiąże się też z mało udanym życiem prywatnym. Jeśli wciąż ma się z tyłu głowy niezapłacone rachunki, to być może niektórych zmotywuje to do działania, podczas gdy inni wywieszą białą flagę.
Jak sobie z tym radzić?
Jeżeli już spotka nas wypalenie zawodowe, to oczywiście pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl jest zmiana pracy. Często jednak to również nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Wiele osób przecież boi się jakichkolwiek większych zmian w swoim życiu. Trudno jest przystosować się do nowych realiów. Jeszcze w latach 90tych wiele osób pracowało w jednym i tym samym miejscu przez całe swoje życie. Podczas gdy teraz niektórzy zmieniają pracę co pół roku. Warto więc porozmawiać z bliskimi i wymienić wszystkie argumenty za i przeciw zmianie pracy. Oczywiście dobrze jest także, gdy taka zmiana będzie przemyślana. Najlepiej podejmować ostateczną decyzję dopiero w momencie gwarancji zatrudnienia w innym miejscu lub mając w głowie nowy pomysł na swoją przyszłość. Jeśli natomiast nie chcemy zmieniać pracy, ponieważ ta którą mamy jest dla nas atrakcyjna, to zawsze można skorzystać z pomocy psychoterapeuty albo spróbować rozwiązać trapiące nas problemy w pracy. Psychoterapia przewiduje już wiele rozwiązań tego typu sytuacji. Można skorzystać z terapii indywidualnej lub grupowej.
Podsumowując, wypalenie zawodowe spotyka wiele osób w dzisiejszych czasach. Nie warto martwić się na zapas. Czasami bowiem okazuje się, że wystarczy w danym przypadku zmienić nastawienie, postrzeganie swojej pracy i obowiązków, a wtedy odkryjemy w sobie nowe pokłady energii i chęci do działania. Terapia także może okazać się zbawienna. Doświadczony specjalista pomoże nam spostrzec fakty, które być może do tej pory umykały naszej uwadze. Jeżeli natomiast wdaliśmy się w konflikt z szefem i nie potrafimy tego w żaden sposób załagodzić, to jest to sygnał do tego, aby zmienić pracę na inną. Miejmy nadzieję, że lepszą.