Bestseller dnia

Uzależnienia, jak się ich pozbyć?

  • Udostępniam:

Uzależnienia

Któż z nas nie zna tematu uzależnienia? Śmiało można powiedzieć, że każdy człowiek na planecie jest od czegoś uzależniony. Pomijając już takie oczywiste produkty jak alkohol, wyroby tytoniowe, czy nielegalne narkotyki. Równie dobrze środkiem uzależniającym możemy nazwać kawę, herbatę, czy nawet napoje gazowane, nie mówiąc o czekoladzie, czy innych produktach, na punkcie której człowiek może mieć obsesję. Uzależnieniem może być także jakaś czynność, coś bez czego człowiek nie może przeżyć nawet jednego dnia. Jedna osoba może chcieć codziennie odczuwać adrenalinę jeżdżąc ekstremalnie na rowerze górskim, druga zaś może uzależnić się od jazdy na nartach czy snowboardzie.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Jak jednak walczyć z uzależnieniami? Jakich metod warto spróbować, a które są najskuteczniejsze? Co zrobić jeśli sama „silna wola” nie wystarcza?

Po pierwsze – hipnoza. Mówiąc krótko na temat hipnozy w walce z leczeniem uzależnień można powiedzieć, że metoda ma tyle samo fanów jak i wrogów. Człowiek wprowadzony w stan hipnozy, czegoś na miarę lekkiego snu poddaje się poleceniom i sugestiom podawanym mu przez specjalistę. Oczywiście poddaje się temu dobrowolnie. Metoda ta, odnośni dużą skuteczność jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu czy zaburzeń odżywiania polegających na przejadaniu się.

Drugą metodą jest stosowanie zamienników. Bardzo znane jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych, krótko mówiąc, papierosów. Plastry, tabletki, e-papierosy oraz wiele innych środków pomagają nam rzucić nałóg palenia, jednak najważniejszym elementem jest chęć rzucenia, a nie stosowanie samego zamiennika.

Akupunktura – coraz częściej stosowana metoda leczenia uzależnień, szczególnie tych najpopularniejszych jak alkoholizm. Praktycznie bezbolesne zabiegi nakłuwania ciała ostrymi i bardzo cienkimi igłami naprawdę przynosi skutki. Choć cały proces może być czasochłonny, to największe efekty widać już po około dziesięciu zabiegach od rozpoczęcia terapii. Przykładowo, nakłuwanie ucha pomaga zwalczyć uzależnienie od nikotyny czy alkoholu, aczkolwiek akupunkturę ucha stosuje się także by pacjent mógł zrzucić na wadzę szybciej, a przede wszystkim skuteczniej.

Psychoterapia oraz farmakologia. Akurat te metody są wykorzystywane w najcięższych przypadkach takich jak wieloletni alkoholizm czy silne uzależnienie od narkotyków. W tych sytuacjach najważniejsze jest rozpoczęcie leczenia u psychologa, poznania swojego problemu, przyczyn z jakich wywodzi się potrzeba picia. Metod leczenia alkoholizmu jest naprawdę wiele, o czym porozmawiamy w innym artykule. W przypadku gdy psychoterapia nie będzie przynosiła skutków dodatkowo można zacząć wykorzystywać środki farmakologiczne w zależności od typu uzależnienia.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zarówno tych „małych” jak i poważnych uzależnień, najważniejszym elementem całego procesu leczenia jest świadomość i przede wszystkim chęć chorego by wyjść z danego uzależnienia. Jego silna wola, uświadomienie sobie bycia uzależnionym i chęć wyjścia z nałogu są kluczowym elementem powrotu do zdrowia. Bez tego leczenie nie przyniesie odpowiednich skutków.

Następny artykuł serii - Ośrodki terapii uzależnień w Warszawie

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

4 komentarze

  1. Zenobiej Otwarty 5 lat temu
  2. Burka 5 lat temu
  3. Michał 4 lata temu
  4. Tomasz 1 rok temu

Dodaj komentarz