Bestseller dnia

Twarzą w twarz z konfliktem #3

  • Udostępniam:

WPŁYW KONFLIKTU, CZYLI JAK BARDZO PSUJE…

Spór oddziałuje na Ciebie przez wywoływanie negatywnych emocji, podnoszenie poziomu frustracji i złego nastawienia do drugiej strony. Najczęściej odnosi trwałe skutki, rozszerza się na inne aspekty drugiej strony – nagle wszystkie dotychczasowe zalety mogą być nazywane wadami, wszystkie działania oponenta nagle można poddać krytyce we wszelakich sposobach.

To samo dzieje się z drugiej strony, zatem nie ma sensu omawiać tego w tym aspekcie. Jednak warto zrozumieć spustoszenie, jakie czynią takie akty z naszej strony. Wśród najprostszych do uświadomienia sobie należy wymienić: poczucie krzywdy, oszukania, poniżenie oceny własnej wartości, utratę pewności siebie, chęć zemsty, odrzucenie poglądów drugiej strony, negacja jego zachowań i stosowanie odwrotnych – w myśl kontrastu i odróżnienia. W skrajnych przypadkach, zaawansowanego konfliktu można wskazać na przypadku przemocy, czy to werbalnej, fizycznej czy ekonomicznej.

Jeśli sytuacja konfliktowa ma miejsce w rodzinie – wywiera niezwykle duży wpływ na dzieci. Bez względu jak bardzo rodzice chcą ukryć swój spór, dzieci mają wyczucie trudnej sytuacji i doskonale ją rozpoznają, mogą dopytywać o to, co się dzieje. Pamiętaj, to dziecko jest najważniejsze i nie powinno cierpieć w wyniku waszych nieporozumień. Może ono odbierać konflikt, jakby samo było jego powodem, jakby jego złe zachowanie było przyczynkiem do tego, że mamusia się kłóci z tatusiem. Dziecko nie rozumie, dlaczego tak się dzieje – mimo to nie powinno się wykorzystywać tej sytuacji, by przedstawić dziecku „swoją prawdę” o sytuacji. Wasze dziecko potrzebuje was obydwojga. Kocha was i nie powinniście stawiać go pomiędzy siebie – niczym argument przetargowy lub kuriera pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Pamiętaj, Twój konflikt dotyczy Ciebie i drugiej strony. Nie ma powodu by oddziaływał na wasze dzieci, przyjaciół, znajomych, a także wszystkie osoby, które macie w swoim otoczeniu.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz