Tego rodzaju terapia ma na celu osiągniecie konkretnego stanu, poprzez zastosowanie różnego rodzaju technik psychologicznych i terapeutycznych. Ponadto, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach przewiduje szczegółową analizę problemów i różnego rodzaju niepotrzebnych zachowań. W niektórych sytuacjach zdarza się bowiem, że nie jesteśmy świadomi tego, co tak naprawdę odegrało ogromną rolę w naszym życiu. Jednakże pomimo zdecydowanie znaczącego wpływu przeszłości na nasze zachowania, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach raczej skupia się na teraźniejszości oraz przyszłości. Techniki, które zakłada ta terapia mają na celu właśnie osiągnięcie konkretnego stanu. Przeszłość oczywiście odgrywa istotną rolę, jednak nie ma sensu w niej nadmiernie grzebać. Tego rodzaju zachowanie raczej nie przynosi korzystnych rezultatów. W związku z tym twórcy TSR postanowili rozwinąć sposób myślenia o pacjentach oraz metody leczenia proponowane już przez Miltona Ericksona. Otóż, Insoo Kim Berg oraz Steve de Shazer prowadzili badania nad tego rodzaju terapią już w latach siedemdziesiątych. W Polsce co prawda metoda TSR pojawiła się dopiero na 10 lat przed zakończeniem XX wieku, jednak w międzyczasie zdążyła rozwinąć się do naprawdę imponującej postaci. Aktualnie, terapia ta jest silnym nurtem psychologicznym, który jest przedmiotem zainteresowań nie tylko poszczególnych osób, ale także ogromnego grona pedagogicznego, które reprezentuje najznamienitsze uniwersytety świata.
Spis treści
Założenia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach
Przede wszystkim terapia skoncentrowana na rozwiązaniach zakłada, że pacjent we współpracy z terapeutą musi dojść do konstruktywnych wniosków na swój własny temat. Od innych metod terapia skoncentrowana na rozwiązaniach różni się tym, że terapeuta nie staje się ekspertem, który daje pacjentowi wskazówki, jak rozwiązać narosłe problemy, nie wyznacza celów, jakie osoba poddająca się terapii powinna osiągnąć, żeby trudności, zupełnie zniknęły albo zmniejszyły swoje nasilenie. To właśnie pacjent staje się swojego rodzaju pomysłodawcą wszelkich rozwiązań, a terapeuta nie może mu niczego narzucać. Wiele osób więc chwali sobie TSR ze względu na istotność swoich decyzji. Jeżeli pacjent dojdzie sam, ale nie samodzielnie do zbawiennych wniosków, z pewnością rozwiązanie będzie jeszcze bardziej zadowalające. Taka terapia więc wzmacnia świadomość wpływu na własne życie, podkreśla jego wartość oraz decyzyjność pacjenta w kierowaniu swoim losem. Terapia ta skupia się na zasobach pacjenta oraz jego mocnych stronach, a nie zaburzeniach. Co więcej, ważne jest pokazanie różnego rodzaju wyjątków od sytuacji problemowych, a nie występowaniu zaburzeń.
Dla kogo jest odpowiednia terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach z powodzeniem praktykowana jest w wielu obszarach wparcia psychoterapeutycznego. Coraz więcej ośrodków czy instytucji zajmujących się terapią i szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym docenia skuteczność tej metody. Toteż jeśli dolega Ci uzależnienie, depresja, szeroko pojęte problemy na tle psychologicznym, to prawdopodobnie TSR będzie odpowiednim rozwiązaniem. Jednak, w wielu przypadkach może okazać się, że terapia będzie długotrwała. Dlatego część pacjentów się niestety szybko do niej zniechęca. Niektórzy z nich także zarzucają metodom TSR, że są mało skuteczne. Może to mieć związek właśnie z faktem, że to pacjent sam powinien dojść do pewnych wniosków. Osoby, które przywykły do tego, że ktoś im dyktuje co mają robić niekoniecznie będą potrafiły w niedługim czasie odnaleźć się w takiej terapii. Oczywiście nie można tego założyć z góry, jednak istnieje takie prawdopodobieństwo.
Gdzie znaleźć tego rodzaju terapię?
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest już aktualnie dostępna w wielu miejscach. Zarówno jeśli chodzi o większe, jak i mniejsze miasta. Toteż nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie terapii. Wiele ośrodków terapeutycznych zakłada tak zwane terapie krótkoterminowe, skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów. W ostatnim czasie ta terapia tak bardzo zyskała na popularności, że powstało nawet Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Dzięki temu można skorzystać z bezpośrednich informacji dostępnych na stronie internetowej Stowarzyszenia bądź po prostu udać się do placówki i porozmawiać z upoważnionym pracownikiem. Stowarzyszenie zrzesza pedagogów, terapeutów oraz psychologów czy pracowników socjalnych. W konsekwencji, można tutaj otrzymać kompleksową pomoc. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach być może nie każdemu przypadnie do gustu, jednak zawsze warto przecież próbować, a nie z góry zakładać, że coś nam się nie spodoba.