Bestseller dnia

Terapia psychologiczna – dla kogo i w jakim celu?

  • Udostępniam:

Terapia psychologiczna uzależnień mctu.pl

Trudności emocjonalne, uzależnienia, kryzysy i problemy ze zrozumieniem samego siebie – te i inne przypadki natury ludzkiej sprawiają, że wiele osób czuje wewnętrzny niepokój, odrzucenie, a nawet bezsensowność istnienia. W takich sytuacja najlepszym sposobem może być skorzystanie z terapii psychologicznej. Zazwyczaj są to indywidualne sesje bądź grupowe, które sprawią, że nie będziemy już sami z naszym problemem. Wiele osób broni się przed takim rozwiązaniem, uznając za niestosowane dzielenie się swoimi niepowodzeniami z innymi. Czy jednak warto rezygnować z takiej formy pomocy? Zapewne nie. W jakich przypadkach skorzystać więc z porady psychologa?

Zdefiniowanie problemu podstawą do rozpoczęcia terapii psychologicznej

Porady profesjonalnego psychologa, który dokładnie określi rodzaj zaburzenia, mogą być nieocenione i wiele razy ratują życie pacjentów. Terapie psychologiczne opierają się głównie na rozmowach, które jednak nie są zwyczajną wymianą zdań. Nie wymienia się w jej czasie poglądów, ale próbuje zdefiniować podłoże problemów pacjenta. Poznanie problemów i ich znaczenia w życiu codziennym takich osób jest podstawą do zaplanowania i realizacji terapii. Obustronny kontakt pomiędzy psychologiem a pacjentem musi opierać się na jasnych zasadach odpowiadających jednej i drugiej stronie.

Terapia dla par

Problemy zdarzają się w każdym związku, jednak nie wszyscy potrafią sobie sami z nimi poradzić. Terapia dla par to forma pomocy dla par, których związek przechodzi kryzys. Często dotyka to małżeństw o różnym stażu. Osoby zgłaszające się na terapie albo nie potrafią poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, albo chcą poprawić jakość ich związku. Terapia dla par ma na celu poprawę zachowania obydwu osób i lepszego zrozumienia partnera. Pracuje się często nad poziomem zaangażowania, pokonywaniem ograniczeń i zrzucaniem winy z jednej osoby na drugą. W takich terapiach ważna jest postawa obojga partnerów, a kontrolę nad leczeniem przejmuje psycholog, przed którym oboje nie mogą mieć żadnych tajemnic. Terapia dla par wiele razy poprawiła relacje w wielu związkach.

Alkohol

Uzależnienie od alkoholu dotyka największej liczby osób i wciąż niszczy życie nie tylko osób uzależnionych, ale także ich bliskich, dlatego terapia psychologiczna w takim wypadku jest jak najbardziej wskazana. Uzależnienie od alkoholu jest o tyle niebezpieczne, że pociąga za sobą inne choroby i ogólne wyniszczenie organizmu. Dawniej było traktowane jako „zły nawyk”, obecnie jest powszechnym i wstydliwym problemem, z którym należy walczyć. Uzależnienie od alkoholu inaczej przejawia się w różnych jego etapach. Poznanie przyczyny pozwala określić kierunek terapii, która w tym przypadku wcale nie należy do łatwych. Terapie grupowe często pomagają mówić o swoim problemie otwarcie i bez wstydu, dzięki czemu, mimo że są to grupy anonimowe, uzależniony dostrzega, że nie tylko on boryka się z takim problemem. Alkoholizm przejawiający się, jako brak kontroli spożywanych ilości alkoholu często wiąże się z depresją i może stać się śmiertelnie niebezpieczny.

Narkotyki

Terapie związane z uzależnieniem od narkotyków rozpoczynają się od diagnozy uzależnienia od środków psychoaktywnych. Leczenie tego typu uzależnień jest wyjątkowo trudne i musi przebiegać pod stałą kontrolą specjalisty, dlatego w takim przypadku terapia psychologiczna to najlepsza decyzja. Są to głównie konsultacje indywidualne, porady psychologów i pomoc w sytuacjach kryzysowych. Pacjenci z takim patologiami potrzebują szczególnego wsparcia na każdym etapie leczenia począwszy od diagnozy, poprzez terapie podstawową i porady na wypadek nawrotów, aż do wsparcia po zakończeniu leczenia i monitorowanie powrotu do zdrowia.

Hazard

Hazard zrujnował życie już nie jednej osoby i nadal zbiera solidne żniwa. Szansa na łatwy zarobek bardzo kusi jednak często wydawałoby się pewny sukces, zamienia się w prawdziwą klęskę. Dla osób nieradzących sobie z pokusą gry i wydawania pieniędzy w kasynach czy nawet w salonach z maszynami do gry oferowane są terapie, które mają na względzie pomoc w takich przypadkach. W ramach terapii często pomoc oferowana jest również osobom bliskim uzależnionego, a cały proces leczenia rozpoczyna się od deklaracji abstynencji pacjenta.

Problemy seksualne

Jednym z najbardziej wstydliwych i najrzadziej poruszanych tematów wśród uzależnień są problemy natury seksualnej. Uzależnienie od seksu może stać się problemem w funkcjonowaniu poszczególnych jednostek, jak również zniszczyć związek. W takich sytuacjach można skorzystać z terapii dla par, jednak gdy problem dotyka jednej osoby lepiej zastosować terapię indywidualną. W ten sposób można odkryć źródło wielu niepowodzeń związanych z seksem i życiem erotycznym.

Uzależnienia są poważnym problemem współczesnego społeczeństwa. Należy jednak skutecznie z nimi walczyć i nie wstydzić się swoich słabości. Terapie psychologiczne nigdy nie są stosowane bez celu i zawsze mają istotne znaczenie.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz