Strona główna Ciekawostki i poradniki Techniki emocjonalnej wolności

Techniki emocjonalnej wolności

188
2

Następny artykuł serii – 5 sposobów na aktynwe spędzenie czasu

Mass media vs nastolatki

Zza granicy przypływa do nas coraz więcej metod samodoskonalenia się, a hitem ostatnich lat jest EFT (z ang. Emotional Freedom Techniques), czyli techniki emocjonalnej wolności/wyzwolenia. Co to takiego ? Jest to narzędzie medycyny alternatywnej, która ma za zadanie uwolnić nas od emocjonalnych kajdan. Metodę tą w latach 90. ubiegłego wieku stworzył i opracował Gary Craig, który na swojej stronie internetowej udostępnił podręcznik umożliwiający samodzielnie posługiwanie się tą techniką we własnym domu. Pomimo, iż nie jest to konwencjonalna metoda leczenia, wielu specjalistów medycyny, psychologów czy trenerów z USA wykorzystuje ją na co dzień w swojej pracy, a co najbardziej zaskakujące – osiągają przy tym bardzo pozytywne rezultaty.

Światem rządzą emocje

EFT zwane jest również emocjonalną wersją akupunktury (choć bez użycia igieł) skierowaną na uczucia, ponieważ cała metoda polega na delikatnym opukiwaniu kluczowych punktów na ciele. Punkty te, zwane inaczej maridianami są w pewnym sensie naszymi blokadami energetycznymi, które powinniśmy uwolnić od wszelkich złych emocji. Jeżeli energia w ciele przepływa swobodnie i bez zakłóceń to czujemy się dobrze pod każdym względem, natomiast gdy dominują nad nami szkodliwe emocje, to towarzyszące im przy tym fizyczne objawy możemy przypisać właśnie zablokowanej energii skumulowanej w poszczególnych punktach naszego organizmu. Okazuje się bowiem, że odczuwanie smutku, skupianie się na przykrych doświadczeniach, porażkach z przeszłości, problemach dnia codziennego czy jakikolwiek dyskomfort fizyczny – może na nas oddziaływać w dużo silniejszy sposób, niż dotychczas myśleliśmy. Przyzwyczailiśmy się do tego, aby emocje kojarzyć z neuroprzekaźnikami znajdującymi się w mózgu, które miałyby być za nie odpowiedzialne. Propagatorzy EFT chcą zmienić to myślenie.

Zastanówmy się nad tym…

Obecnie nawet już intuicyjnie niekiedy wyczuwamy, że podczas kumulowania w sobie gniewu, żalu czy winy następuje gwałtowne osłabienie organizmu, a wraz z nim pojawia się jakaś dolegliwość fizyczna. Jeśli ktoś jest zdenerwowany, to jego żołądek jest ściśnięty, żyły na szyi się rozszerzają, człowiek robi się czerwony na twarzy, a krew zaczyn płynąć dużo szybciej, niż zazwyczaj. Na tym przykładzie ewidentnie widać, jak emocje wywołują fizyczne zmiany w naszym ciele. A jeśli te uczucia pozostają w człowieku dłuższy czas, to pojawia się duże prawdopodobieństwo, że wkrótce pojawi się w ciele jakaś choroba. Samo nawet wspomnienie przykrej sytuacji powoduje u nas przyspieszenie bicia serca czy dekoncentrację. Oczywiście nie mówimy tutaj o błahych kwestiach związanych np. z rozlaniem mleka i chwilowym rozdrażnieniu, ponieważ z takimi sytuacjami nasz organizm (wyposażony przecież w naturalny system obronny) powinien sobie dać radę. Problem pojawia się w momencie, gdy jesteśmy zbyt słabi, by w pełni uporać się z negatywnymi uczuciami.

Tapping

Metoda ta inaczej nazywana jest również tapping, czyli opukiwanie, bo właśnie dokładnie na tym polega, choć do pełnej skuteczności musi być również wspomagana pozytywnymi afirmacjami. Podczas stukania konkretnego punktu należy zatem skupić się na dręczonej nas emocji, czy problemie i powtarzać np. Mimo, że mam problemy z jedzeniem, akceptuję siebie całkowicie i głęboko. Wspomaganie czynności ruchowej poprzez wypowiadanie na głos określonego problemu, może dać niesamowite efekty. Nasze ciało jest kontrolowane głównie przez prawą półkulę mózgu, a ośrodki logicznego myślenia, rozumienia, wnioskowania, języka znajdują się w półkuli lewej. Aby naprawdę dotrzeć do sedna problemu na poziomie ciała należy zatem zmienić formę komunikatu, bo sama mowa jest niezrozumiała.

Sama teoria mówi, że negatywne emocje powstają w nas etapami, które można przedstawić za pomocą prostego schematu:

negaty

Dla kogo?

Metoda EFT jest kierowana głównie do osób mających problemy z:

  • Jakimkolwiek rodzaju strachem czy lękiem
  • Depresją
  • Niskim samopoczuciem
  • Migrenami
  • Smutkiem
  • Gniewem
  • Alergią
  • Nienawiścią
  • Własną seksualnością
  • Otyłością
  • Używkami
  • ADHD
  • Cukrzycą
  • Neuropatią
  • Fobiami

A także wiele innych, a nie sposób tu wymienić wszystkich możliwości.

Jak stukać?

Poniższy schemat bardzo skrótowo opisuje poszczególne punkty oraz etapy metody EFT:

jakstos

http://www.tapintoheaven.com/charts/polish.html

Według naukowców skuteczność tej metody to aż 90%. A wobec tylu zalet oraz możliwych do wyleczenia chorób czy fobii, a do tego właściwie brak jakichkolwiek kosztów związanych z leczeniem – aż nie chce się wierzyć, że nie jest ona szeroko stosowana w gabinetach lekarskich również w Polsce. Po pierwsze, obecnie jest ona jeszcze zbyt mało znana i zbadana, by polscy specjaliści mogli swobodnie z niej korzystać. Ponadto, nie dość że sama metoda nie jest wystarczająca rozpowszechniona, to w dodatku część krytyków zalicza ją do pseudo-terapii bazującej tylko i wyłącznie na efekcie placebo. Niektórzy nazywają ją techniką pseudonaukową mówiąc, iż może mieć ona pozytywny wpływ na wewnętrzne zakłócenia spowodowane negatywnymi emocjami, jednak nie umożliwia samodzielnych manipulacji przy naszych energetycznych meridianach. Z drugiej strony, nawet jeśli faktycznie jest to efekt placebo i technika opiera się jedynie na zmianie sposobu myślenia, ale działa, to czy nie jest to dobre ? Tak czy siak, trzeba przyznać, że w obliczu tej metody fraza „popukaj się w głowę” nabiera nowego znaczenia.

 

5/5 - (Głosów: 3)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here