Schizofrenia

schizofrenia

Następny artykuł serii – Schizofrenicy są wśród nas

Schizofrenia

Istnieją jeszcze choroby psychiczne, które nie zostały do końca poznane przez medycynę. Jedną z nich jest schizofrenia. Pierwszą definicję, a raczej określenie tej choroby stworzył Bleuer w roku 1911 używając dwóch wyrazów, „schizo” oraz „phren” dlatego też mówi się, że schizofrenia jest chorobą rozszczepienia rozumu, serca. Wbrew wielu opiniom, schizofrenia nie jest rozdwojeniem jaźni. Schizofrenia to psychoza, powodująca, że chory odcina się od świata rzeczywistego, traci z nim kontakt. Na pewnym etapie choroby, nie jest w stanie rozróżnić co jest prawdziwym światem, a co jedynie jego wyobraźnią.

Jakie są przyczyny występowania schizofrenii?

Przede wszystkim na początku warto powiedzieć, że schizofrenia nie jest chorobą dziedziczoną. Jeśli ktoś w rodzinie był chory na schizofrenię może to jedynie zwiększać prawdopodobieństwo tego, że dana osoba jest narażona na ryzyko wystąpienia tej choroby psychicznej. Obecnie nie są znane również konkretne przyczyny powstania tej choroby. Przyjmuje się, że schizofrenia powstaje poprzez interakcję z wieloma różnymi czynnikami środowiskowymi.

Najbardziej narażonymi osobami są młodzi ludzie w wieku od 15 do 30 lat. W okresie dojrzewania stają się zamknięte w sobie, alienują się. Niestety jest to uznawane najczęściej za efekt dojrzewania. Na powstawanie tej choroby może wpływać także to, że w młodym wieku takie osoby przechodziły bardzo stresujące i nieprzyjemne sytuacje, które wpływają na rozwój psychiczny człowieka.

Czy można w skuteczny sposób leczyć schizofrenię?

Według statystyk, na schizofrenię może zachorować jedna na sto osób. Ponadto uważa się, że jedna na pięć leczonych osób może całkowicie wyleczyć się z tej przypadłości, natomiast skuteczne leczenie może zmniejszyć skutki tej choroby. Jakie więc metody stosuje się obecnie najczęściej do leczenia schizofrenii?

Najtrudniejszym elementem jest zdiagnozowanie schizofrenii, gdzie w wielu przypadkach choroba jest utajona, a jej objawy są mylone z innymi chorobami lub przypadłościami (na przykład z trudnym okresem dojrzewania). W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia występowania schizofrenii należy udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i stwierdzi, czy objawy są zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Zaburzeń. Leczenie głównie polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą, psychologiem lub w razie konieczności z psychiatrą. W poważnych przypadkach stosuje się również leczenie farmakologiczne, dzięki któremu znacznie zmniejsza się skutki schizofrenii.

Najczęstsze objawy schizofrenii.

Objawy możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to objawy pozytywne – nazywane także wytwórczymi – polegające na widzeniu oraz słyszeniu za pomocą innych zmysłów. Do tej kategorii zalicza się także urojenia w formie prześladowczej, wielkościowej, a także odnoszące się do zjawisk paranormalnych. Drugą kategorią objawów są objawy negatywne (deficytowe), które można zaobserwować poprzez zamknięcie się w sobie osoby, aspołeczne zachowania czy brak umiejętności odczuwania najprostszych emocji. Ostatnią grupą są objawy zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak percepcja. Łatwo jest je rozpoznać, chory nie potrafi dokończyć prostych zadań, ma znacznie zakłócony proces myślowy.

4.5/5 - głosy: 2

6 odpowiedzi

 1. Ciekawy wpis. Zauważyłem kilka zjedzonych przecinków,
  ale nic czym trzeba się martwić. Pozdrawiam i zachęcam do wizyty u mnie, szczególnie jeżeli interesujesz się medycyną

 2. Witaj! Dobry post, czekam następnych artykułów, w szczególności
  mówiących o kwestiach powiązanych z tematami zdrowotnymi

 3. W najnowszej książce szamana Ovo “Znak pokoju” jest napisane, że nieleczona schizofrenia trwa 10 dni, leczona całe życie. Szaman dokładnie opisuje w książce w jaki sposób przejść przez etap rzucania dragów psychiatrycznych.

  1. Tutaj do końca się nie zgodzę, ponieważ znam ludzi, którzy nie chcą pójść z problemem do lekarza (mają schizofrenie, lekarz zna ich przypadek [+ obciążeni genetycznie]) i tylko im się pogarsza. Po pewnym czasie zostały im “przemycone” leki bez ich wiedzy (nieetyczne, ale bliscy nie mogli już na to patrzeć) i trochę się poprawiało.

 4. Widzialem ludzi ktorzy wstawali z wózków inwalidzkich po wyleczeniu zastrzykami i kroplówkami do oporu z WITAMINY C , ponadto ważna jest tez dieta odstawienie miesa na rzecz owocow i warzyw oraz cukru na rzecz slodzikow ktore powodują namnazanie sie bakterii i grzybów w organizmie ktore atakują mózg i wszystkie inne tkanki oslabiając organizm , znam jezeli nie dziesiątki to juz setki ludzi w Polsce i na swiecie ktorzy prowadzą blogi antypsychiatryczne wyleczonych tymi metodami , z uwagi na fakt ze nalezy dosyc dlugo stosowac suplementacje witaminą C nalezy leczenia nie przerywac po zakończeniu leczenia iniekcjami z witaminy C w duzych ilosciach przez okres co najmniej 2-3lata az do wzmocnienia organizmu na tyle ze pacjent jest na tyle psychicznie wzmocniony i mocny ze jest w stanie napisac doktorat z fizyki matematyki i informatyki . Szczegolnie najwiecej stron o kuracji wielkimi dawkami witaminy C wszelkich chorob psychicznych depresji i shizofrenii oraz lęków oraz chorob stawow i kregoslupa powstalych u programistow od zginania rąk jest na stronach antypsychiatrów Niemieckich gdyz w Niemczech powstały ruchy Katolickie od Niemieckiego Papierza wśród ludności którzy dążą do pokasownaia wszelkich psychiatrykow w internecie jest cala masa Niemieckich stron o leczeniu duzymi dawkami witaminy C wszelkich chorob psychicznych w tym i bólów kregoslupa i rąk i stawow . Ponadto Niemcy są zdania w dyskusjach na tych portalach że są oszukiwani przez firmy wytwarzające pokarmy zwierzece ktore dostarczają bardzo złej jakości mięso które w wielu przypadkach jest nasycone bardzo duzymi ilosciami bardzo negatywnych substancji hormonalnych ktore powodują lęki nerwice i depresje ktore sie wytwarzają podczas nieeetycznego uboju zwierzęcia ,wskazywali ci ludzie takze na pokarmy rybne pasty i salatki paprykarze gdzie rowniez mogą byc obecne tego typu negatywne substancje gdzie odkryli ze ryby jeszcze zywe w calosci rzeznicy wrzucają do młyna , i jest to dla nich mniej wiecej jak wejscie do bram piekiel .

 5. hej poszukuje nowych znajomych chorych na schizofrenie i nie tylko,po prostu muszą ze mną się zaprzyjażnić .Myślę ,że napewno się polubimy.Dajcie znać pozdrawiam Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *