Bestseller dnia

Schizofrenia

  • Udostępniam:

Schizofrenia

Istnieją jeszcze choroby psychiczne, które nie zostały do końca poznane przez medycynę. Jedną z nich jest schizofrenia. Pierwszą definicję, a raczej określenie tej choroby stworzył Bleuer w roku 1911 używając dwóch wyrazów, „schizo” oraz „phren” dlatego też mówi się, że schizofrenia jest chorobą rozszczepienia rozumu, serca. Wbrew wielu opiniom, schizofrenia nie jest rozdwojeniem jaźni. Schizofrenia to psychoza, powodująca, że chory odcina się od świata rzeczywistego, traci z nim kontakt. Na pewnym etapie choroby, nie jest w stanie rozróżnić co jest prawdziwym światem, a co jedynie jego wyobraźnią.

Jakie są przyczyny występowania schizofrenii?

Przede wszystkim na początku warto powiedzieć, że schizofrenia nie jest chorobą dziedziczoną. Jeśli ktoś w rodzinie był chory na schizofrenię może to jedynie zwiększać prawdopodobieństwo tego, że dana osoba jest narażona na ryzyko wystąpienia tej choroby psychicznej. Obecnie nie są znane również konkretne przyczyny powstania tej choroby. Przyjmuje się, że schizofrenia powstaje poprzez interakcję z wieloma różnymi czynnikami środowiskowymi.

Najbardziej narażonymi osobami są młodzi ludzie w wieku od 15 do 30 lat. W okresie dojrzewania stają się zamknięte w sobie, alienują się. Niestety jest to uznawane najczęściej za efekt dojrzewania. Na powstawanie tej choroby może wpływać także to, że w młodym wieku takie osoby przechodziły bardzo stresujące i nieprzyjemne sytuacje, które wpływają na rozwój psychiczny człowieka.

Czy można w skuteczny sposób leczyć schizofrenię?

Według statystyk, na schizofrenię może zachorować jedna na sto osób. Ponadto uważa się, że jedna na pięć leczonych osób może całkowicie wyleczyć się z tej przypadłości, natomiast skuteczne leczenie może zmniejszyć skutki tej choroby. Jakie więc metody stosuje się obecnie najczęściej do leczenia schizofrenii?

Najtrudniejszym elementem jest zdiagnozowanie schizofrenii, gdzie w wielu przypadkach choroba jest utajona, a jej objawy są mylone z innymi chorobami lub przypadłościami (na przykład z trudnym okresem dojrzewania). W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia występowania schizofrenii należy udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i stwierdzi, czy objawy są zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Zaburzeń. Leczenie głównie polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą, psychologiem lub w razie konieczności z psychiatrą. W poważnych przypadkach stosuje się również leczenie farmakologiczne, dzięki któremu znacznie zmniejsza się skutki schizofrenii.

Najczęstsze objawy schizofrenii.

Objawy możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to objawy pozytywne – nazywane także wytwórczymi – polegające na widzeniu oraz słyszeniu za pomocą innych zmysłów. Do tej kategorii zalicza się także urojenia w formie prześladowczej, wielkościowej, a także odnoszące się do zjawisk paranormalnych. Drugą kategorią objawów są objawy negatywne (deficytowe), które można zaobserwować poprzez zamknięcie się w sobie osoby, aspołeczne zachowania czy brak umiejętności odczuwania najprostszych emocji. Ostatnią grupą są objawy zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak percepcja. Łatwo jest je rozpoznać, chory nie potrafi dokończyć prostych zadań, ma znacznie zakłócony proces myślowy.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

6 komentarzy

  1. chorobywyleczymyeu 6 lat temu
  2. lekarze 6 lat temu
  3. &*75 4 lata temu
    • Marcin Gaworski 4 lata temu
  4. Tomasz1234 3 lata temu
  5. Dawid 2 lata temu

Dodaj komentarz