Definicja osoby będącej Sawantem może brzmieć w następujący sposób: człowiek, który posiada pewne dysfunkcje dotyczące układu nerwowego, ale jednocześnie wykazuje wręcz ponadprzeciętne zdolności. Na przykład, Sawant to osoba posiadająca upośledzenie mózgowe, ale mająca zarazem doskonałą pamięć mechaniczną. Tego rodzaju przypadłość nazywa się także zespołem Sawanta (savant syndrome). Osoby zmagające się z tym zespołem niejednokrotnie wykazują wspaniałe zdolności w jednej dziedzinie, np. arytmetyce, muzyce czy językach obcych. Wiele osób autystycznych lub z zespołem Aspergera cierpi także na zespół Sawanta.
Spis treści
Objawy zespołu Sawanta
Najczęściej zespół Sawanta występuje u osób z autyzmem. Badania wskazują, że około co 10 osoba autystyczna jest Sawantem. Wiele filmów zajmuje się tą tematyką. Osoby z autyzmem wykazują często zdolności umysłowe w jakiejś konkretnej dziedzinie. Istnieje przekonanie, że natura w taki sposób wynagradza osoby upośledzone, że daje mi niesamowite zdolności w jakiejś dziedzinie. Każdy z nas prawdopodobnie pamięta film „Forrest Gump” o mężczyźnie cierpiącym na łagodną formę autyzmu. Był on niesamowicie pogodny, empatyczny, a przede wszystkim świetnie biegał. W ten sposób rozładowywał emocje. Jeszcze innym przykładem jest film „Piękny umysł” o słynnym naukowcu Johnie Nashu, który jest noblistą i twórcą teorii gier. Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, a jednocześnie był genialnym matematykiem i ekonomistą. Na tych przykładach można zobrazować pierwotną definicję Sawanta. Słowo to pochodzi z języka francuskiego i oznacza „uczony, mędrzec”. Początkowo było używane w połączeniu tworzącym oksymoron, czyli „uczony głupiec” – savant idiot. To pojęcie wprowadził odkrywca zespołu Downa – John Langdon Down. Opisał on w swoich pracach różne przypadki współwystępowania ponadprzeciętnych zdolności wraz z upośledzeniem umysłowym. Miało to miejsce w 1887 roku. Jednakże pierwsze wzmianki o połączeniu różnych dysfunkcji mózgowych ze wspaniałymi umiejętnościami powstały już nawet jakieś 100 lat wcześniej w opracowaniach pioniera psychiatrii amerykańskiej – Benjamina Rusha. John Langdon Down postanowił jednak dokładniej zbadać to zjawisko i opisać swoje doświadczenia w pracach badawczych. Dlatego to właśnie jemu przypisuje się całą koncepcję tej choroby.
Metody leczenia
Okazuje się, że wielu ekspertów (psychiatrów) twierdzi, że zespół Sawanta nie jest chorobą, toteż nie powinien być leczony psychiatrycznie. Wręcz przeciwnie – w sytuacji zaistnienia tego zespołu należy zadbać o rozwój różnorakich wspaniałych zdolności, ponieważ mogą być one doskonałą metodą terapii, zwłaszcza dla osób zmagających się z autyzmem. Niejednokrotnie autystyczne osoby cudownie rysują, rzeźbią lub malują. Jest to świetny sposób na relaks, a ich prace są naprawdę warte uwagi. Niebywałe zdolności mogą zdecydowanie pomóc wyjść osobom upośledzonym z ich sterylnego świata, usprawnić codzienne funkcjonowanie oraz polepszyć kontakty z innymi ludźmi. Dla niektórych te niecodzienne zdolności są także sposobem na życie. W związku z tym, że ich prace ukazują świat w innym świetle, istnieją koneserzy zainteresowani podziwianiem ich kunsztu. Toteż osoby autystyczne mogą w ten sposób zarobić pieniądze lub po prostu rozwijać fantazję i swoją pasję. Warto zadbać więc o to, aby osoba z zespołem Sawanta miała możliwość spełniania się w danej dziedzinie. Jeżeli nie jest to sztuka, ale na przykład matematyka czy lingwistyka, należy udostępnić jej potrzebne materiały, stworzyć możliwość dostępu do literatury w bibliotece, internecie itp. Ponadto to, że zespołu Sawanta nie da się wyleczyć nie oznacza, że osoba na niego cierpiąca nie powinna korzystać z terapii. Wyspecjalizowany terapeuta pomoże jej oswoić się z różnego rodzaju myślami i będzie starał się, aby jej przypadłość nie ciągnęła pacjenta ku destrukcji, ale ku rozwojowi.
Podsumowując, zespół Sawanta zazwyczaj towarzyszy osobom z autyzmem. Szacuje się, że około co 10. autystyczna osoba jest Sawantem. Warto mieć na uwadze, że ta przypadłość może pomóc osobie chorej w jej cierpieniu. Ponadprzeciętne zdolności są często idealną metodą relaksu, a także pozwalają na rozwijanie swojej pasji. Należy udostępnić Sawantowi potrzebne rzeczy, tak aby w spokoju mógł poświęcić się swoim zainteresowaniom.