Strona główna Interakcja Samokontrola

Samokontrola

230
2
samokontrola

Następny artykuł serii – Facylitacja – facylitator

Samokontrola

Samokontrola to słowo, którego wyjaśniać nie trzeba, natomiast w mojej skromnej opinii należy częściej o nim mówić, bowiem choć tak ważne, często zapominane. Musimy sobie uświadomić, iż samokontrola (a właściwie jej brak) wywołuje u nas negatywne zachowania, których zwykle chcemy unikać. Zatem, jeżeli chcemy zwiększyć poziom naszej kontroli powinniśmy się stosować do poniższych rad, które znacznie nam w tym pomogą. Zatem przedstawiam Wam siedem sposobów na to, jak być bardziej opanowanym i po prostu lepszym człowiekiem!

  1. Ćwicz

Obecnie wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest nie tylko bardzo modna, ale również jest to jeden z niewielu trendów, które rzeczywiście mogą nam pomóc, zwiększyć naszą samokontrolę, a także wzmocnić ciało. Wspólne badania na ten temat parę lat temu przeprowadzili chińscy oraz amerykańscy naukowcy, którzy udowodnili, że spinanie mięśni, jest nie tylko oznaką silnej woli, ale także właśnie wspiera zjawisko, jakim jest samokontrola. Z badań wyniknęło, iż różnego rodzaju napinanie mięśniowe pomogło uczestnikom poradzić sobie z chwilowo odczuwanym bólem. Ponadto, zwiększa to naszą motywację do dalszego działania, a więc następnych ćwiczeń oraz pozwala opanować emocje, bowiem jesteśmy bardziej skupieni i skoncentrowaniu na danym zadaniu.

  1. Pracuj nad nawykami

Zamiana złych nawyków na zdrowe jest łatwiejsza do zrobienia, niż nam się wydaje. Niemniej jednak wymaga to od nas regularnego „ćwiczenia” i powtarzania danych zachowań, najlepiej o tej samej porze i w tym samym miejscu. Okazuje się, że nasz mózg zapamiętuje nie tylko daną czynność, ale i również czas, otoczenie oraz zapachy mu towarzyszące. Jest wiele badań dotyczących tego, ile dni człowiek potrzebuje, aby dane działanie weszło nam w krew. Natomiast jedną z najbardziej popularnych tez, jest ta, która twierdzi, iż aby jakieś zachowanie stało się naszym nawykiem, należy je powtarzać codziennie przez około 66 dni, a wówczas będziemy je wykonywali „z automatu”.

  1. Nie myśl o tym

Najnowsze odkrycia psychologów z Georgia State University pokazały, że jeżeli coś nam się nie udaje – musimy po prostu przestać o tym myśleć i skoncentrować się na czymś innym. Zaskakujące, prawda? A jednak to prawda. Przeprowadzono badania wśród grupy małych dzieci, przed którymi postawiono talerz z ciastkami i obiecano, że dostaną nagrodę, jeżeli ich nie zjedzą. Wówczas, aby powstrzymać się od ich zjedzenia, dzieci zaczęły rozpraszać swoją uwagę – bawić się, śpiewać czy nawet zakrywać oczy. Być może sami niejednokrotnie znaleźliście się w takiej sytuacji, w której nie koncentrowaliście się mocno na danym zadaniu, a na końcu okazało się, iż wykonaliście je perfekcyjnie. Oto wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje.

  1. Zrób plan B

Sami dobrze wiecie, że pewne nieprzyjemne sytuacje w naszym życiu się powtarzają. Niezależnie od tego czy jest to krytyka ze strony szefa, zgubiona rzecz czy zapomniane urodziny małżonka. Aby wyjść obronną ręką z takich okoliczności spróbujcie określić sobie plan pt. „jeżeli – to”. Taka strategia w psychologii jest nazywana implementacją intencji (o tym więcej, w następnym artykule).

  1. Słuchaj siebie

Chodź brzmi dosyć banalnie, to jednak warto się nad tym zastanowić, gdyż często sumienie podpowiada nam, abyśmy zrobili coś dobrego dla innych. Ten wewnętrzny głos jest bardzo przydatny i odgrywa istotną rolę w sprawowaniu samokontroli. Dlatego wielu terapeutów czy psychologów zachęca do powtarzania sobie pewnych fraz w głowie typu – dam radę, jestem mądra, mogę wszystko, uda mi się itp. – ponieważ naprawdę pozytywnie wpływają one na nasze zachowanie.

  1. Wypij drinka

Oczywiście nie chodzi tu o drinka alkoholowego, a energetycznego. Mimo iż, często się mówi o jego zgubnym wpływie ze względu na ogromną ilość kalorii, krótkotrwałe działanie, a także późniejsze zmęczenie, to psychologowie z Florida State University przekonują, iż wypicie takiego drinka jest jednym z lepszych sposobów na wzmocnienie naszej siły woli. Udowodnili oni, że ma ona podłoże czysto fizjologiczne, a zatem jest uzależniona od poziomu glukozy. Co ciekawe, jest to również związane z działaniami altruistycznymi. Im większy poziom glukozy w naszej krwi, tym większa chęć niesienia pomocy innym.

  1. Pracuj

Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie samokontroli od ciągłej pracy nad samym sobą. Należy więc jak najczęściej trenować silną wolę, dzięki czemu będziemy po prostu bardziej świadomie żyć i lepiej podejmować decyzję. Dlatego też zachęcam do pracy nie tylko fizycznej, umysłowej, ale także tej, dotyczącej silnej woli.

4/5 - (Głosów: 2)
Poprzedni artykułMotywujące cytaty
Następny artykułEdukacja seksualna
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

2 KOMENTARZE

  1. Czy w punkcie 6 można zamienić drinka energetycznego na czekoladę?:)
    Super pomysł z wypunktowaniem tych sposobów. Wydawać by się mogło, że praca nad sobą to coś ogromnego, podczas, gdy każdy punkt z osobna nie przeraża już tak bardzo.

  2. Wydaje mi się, że punkt drugi najlepiej jest w stanie ukształtować naszą wolę/charakter/samokontrolę – nie wiem jak to nazwać, bo fakt faktem, mowa jest po prostu o nawykach. O ile potrafimy wyrobić sobie nawyk wczesnego wstawania lub chodzenia na siłownię – czy możemy wyrobić w sobie nawyk ie denerwowania się w okreslonej sytuacji? A jeśli tak, to czy faktycznie musimy powstrzymać się od tego aż 66 razy? Nasza wola również się wyczerpuje, mówi się, że jest jak mięsień – nadwyrężona po prostu przestaje działać, opada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here