Bestseller dnia

Jak rozpoznać i leczyć nerwicę lękową?

 • Udostępniam:

Jak leczyć nerwicę? To pytanie niestety zadaje sobie coraz więcej osób. Terapeuci i psychiatrzy zgodnie alarmują, że przybywa w społeczeństwie przypadków nerwic i depresji w grupie młodych ludzi, którzy dopiero co wkroczyli w dorosłość. Rosnące oczekiwania otoczenia oraz coraz więcej stresu w dniu codziennym są jednymi z głównych przyczyn, dla których poczekalnie w poradniach zdrowia psychicznego roją się od pacjentów. Jednak jest i dobra wiadomość – nerwicę oraz zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć, a w wielu przypadkach udaje się uzyskać całkowity sukces terapeutyczny. Kluczem do wygranej walki z nerwicą jest postawienie odpowiedniej diagnozy i prawidłowe rozpoznanie rodzaju zaburzenia.

Jak leczyć nerwicę lękową i jak zdiagnozować to zaburzenie?

Aby dowiedzieć się, jak leczyć nerwicę lękową, warto odwiedzić stronę internetową ośrodka Mandala specjalizującego się w leczeniu uzależnień, depresji i nerwicy. Nerwica lękowa to zespół zaburzeń powodowanych przez irracjonalny strach. Lęk od tysiącleci jest naturalnym stanem emocjonalnym towarzyszącym człowiekowi. Jego nieodłącznym elementem jest adrenalina, która pozwala szybko zareagować w krytycznej lub niebezpiecznej sytuacji. Uczucie strachu nie powinno jednak dominować w naszym życiu, a kiedy tak się dzieje mówimy o sytuacji patologicznej. Problem jest poważny, gdy reakcje lękowe występują w sytuacjach, w których nie pojawia się realne zagrożenie, czyli są nieadekwatne do bodźców. Kiedy pojawia się uczucie lęku, reaguje również ciało. Nerwicy lękowej towarzyszą takie objawy somatyczne jak:

 • przyspieszone bicie serca,
 • nadmierna potliwość,
 • zaburzenia popędu seksualnego,
 • brak apetytu,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • dolegliwości układu pokarmowego: nudności, ból brzucha, wymioty i biegunka,
 • drżenie kończyn,
 • pojawiające się rumieńce na twarzy i dekolcie,
 • duszności, problemy ze złapaniem oddechu,
 • uderzenia gorąca i fale zimna,
 • ból i zawroty głowy,
 • kłopoty ze sformułowaniem wypowiedzi,
 • dzwonienie i szum w uszach,
 • problemy z zasypianiem, bezsenność.

Odczuwanie tego typu fizycznych dolegliwości sprawia, że osoby z nerwicą lękową celowo unikają sytuacji, w których może pojawić się strach, chociażby były to aktywności sprawiające im niegdyś przyjemność. W konsekwencji może to prowadzić do pojawienia się mechanizmu błędnego koła, ponieważ osoba zaczyna odczuwać strach przed samą możliwością pojawienia się lęku. Pacjent z zaawansowaną nerwicą lękową może już nawet nie wiedzieć, czy najpierw pojawiła się niepokojąca myśl, czy nieprzyjemne objawy somatyczne i dlaczego w ogóle zaczął odczuwać strach. Warto wiedzieć, że osoby borykające się z nerwicą lękową często wiedzą, że ich lęk jest irracjonalny, ale nie potrafią nad nim zapanować. To zaburzenie powoduje szereg zmian na gruncie sfery poznawczej. Pojawiają się problemy z koncentracją, niemożność skupienia na niczym uwagi i zaburzenia pamięci. U osób z nerwicą lękową występują natrętne, wręcz obsesyjne myśli skupione wokół odczuwania strachu. Pacjenci mogą też odczuwać wewnętrzny przymus wykonania jakiejś czynności, na przykład sprawdzenia, czy mieszkanie jest na pewno zamknięte.

Jak zatem leczyć nerwice lękową? Silne napady strachu można łagodzić za pomocą środków farmakologicznych. W przypadku znacznego nasilenia się objawów nerwicy wskazane jest przepisanie leków psychotropowych nowej generacji – na przykład tych z grupy SSRI – z sukcesem stosowanych także w leczeniu depresji. Łagodzą one napięcie psychiczne, redukują lęki, pomagają odzyskać odpowiedni rytm snu i stabilizują nastrój. Mają zatem bardzo szerokie zastosowanie w przypadku wielu zaburzeń psychicznych. Czasami wdraża się równolegle leki z grupy benzodiazepin, kiedy pacjent skarży się na subiektywne duże odczucie lęku. Należy jednak pamiętać, że każdy z takich leków może mieć swoje skutki uboczne, więc w przypadku leków psychotropowych należy postępować nader ostrożnie!

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

 • Udostępniam:

Dodaj komentarz