Strona główna Interakcja Rozmowa kwalifikacyjna #3

Rozmowa kwalifikacyjna #3

51
0

Następny artykuł serii – Samokontrola

I oto stało się nieprawdopodobne – wezwali cię na rozmowę wstępną. Ogarnia niepohamowana radość. Ale tylko w pierwszych sekundach. Dalej skrada się strach: co to takiego? I czym rozmowa kwalifikacyjna różni się od zwykłej rozmowy w dziale kadr miejskich biur i urzędów.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Decydujący moment w naszym życiu. Od jej rezultatu zależy cały późniejszy los. Dlatego ważne jest tutaj wszystko, każdy drobiazg, nawet to, jak otworzyliście drzwi do biura. Jak tylko człowiek wchodzi, pracodawca już wie, czy przyjmie kandydata do pracy czy nie. Pracodawca zwraca uwagę nawet na to, jak człowiek zamknął za sobą drzwi, czy się uśmiechnął. Dlatego nie obracajcie się plecami do menadżera, do którego przyszliście na rozmowę wstępną, ani na sekundę. Znajdźcie sposób zamknięcia za sobą drzwi, patrząc w twarz obecnym i przyjaźnie uśmiechajcie się.

W czym przychodzić na rozmowę kwalifikacyjną? Zapomnijcie o hicie sezonu, który uwielbiacie. Schowajcie do szafy zwykłe, ulubione dżinsy i sweter. Ubrać można tylko praktyczny ubiór, w żadnym przypadku nie w kolorze czerwonym. Biała koszula dla mężczyzn i krawat równie konieczny, jak i czyste skarpetki, nawet jeśli przyszliście ubiegać się o pracę kierowcy. Panie mogą przyjść bez żakietu, ale bluzka w jasnej tonacji i spódnica – nieodzowne. Dobrze będzie przed spotkaniem pójść do zakładu fryzjerskiego.

Wchodząc, powinniście przywitać się i jak uważają niektórzy, podać rękę, nawet jeśli jesteś kobietą. Kadrowiec od razu odnotuje sobie, że jesteście pewni siebie i stanowczy. Usiądźcie na krześle nie ściśle naprzeciw egzaminatora, a trochę z boku. Nie odwracajcie się na bok przy rozmowie. Zachowajcie opanowanie i powagę. Powinniście przekonać menadżera do siebie.

Dalej zaczynacie opowiadać o sobie. Nie upiększajcie swoich możliwości. Na przykład, przyszłe sekretarki opowiadają cuda o szybkości pisania na komputerze, o tym, że wszystkie marki sprzętu biurowego są im znane. Szybko zostaniecie zdekonspirowani. Mały psychologiczny wybieg:zawyżać swoje możliwości można, ale bardzo starannie. I nie bądźcie zbyt szczerzy do końca, nie zajmujcie się samobiczowaniem. Wtedy już na pewno oblejecie i znajdziecie się w głupim położeniu.

Na rozmowę wstępną nie można przyjść z pustymi rękoma. Zabierajcie ze sobą kilka kopii aplikacji, które uprzednio wysłaliście na adres firmy. Mogą wyniknąć jakieś pytania. Miejcie przy sobie także długopis i notes. Siadając za stołem, położycie je przed sobą. Dodajcie także swoje fotografie, dyplomy wykształcenia. Powinniście zrobić wrażenie człowieka poważnie przygotowanego do rozmowy. Mówcie szybko i zdecydowanie.Korzystnie jest także nie tylko odpowiadać samemu, ale i zadawać pytania podtrzymujące rozmowę, żeby pokazać, że jesteście zainteresowani tą właśnie pracą i obowiązkowo – dobrze się najedzcie przed spotkaniem, żeby w najbardziej nieodpowiednich momentach brzuch nie burczał. Przygotujcie się psychicznie na to, że możecie zostać wezwani na rozmowę do kolejnego etapu. Wiara w siebie to klucz do sukcesu i zdobycia wymarzonej pracy.

 

5/5 - (Głosów: 2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here