Strona główna Życie i śmierć Reinkarnacja

Reinkarnacja

233
1
reinkarnacja

Następny artykuł serii – Żałoba niedokończona

CZYM JEST REINKARNACJA?

Reinkarnacja  – jej początków można dostrzec już u Platona, wg którego dusza znajdowała się z początku po za ciałem człowieka. Na skutek pożądań zmysłowych została uwięziona w ciele. Aby powrócić do stanu pierwotnego duszy, człowiek musi przejść cykl, podczas którego będzie wcielał się po śmierci w kolejne istnienia, dążąc do ideału.

Koncepcja ta dała początek reinkarnacji, która stała się częścią Chrześcijaństwa. Została jednak ona wyparta przez Sobór w Konstantynopolu w 553 roku. Reinkarnację w dzisiejszych czasach postrzega się jako wędrówkę każdego istnienia po „szczeblach” w drodze do oczyszczenia. Istnienie, w zależności od dobrego lub złego bytu w poprzednim życiu, wciela się w istotę o wyższym, bądź niższym „poziomie”. Nazywa się to karmą.

REINKARNACJA A KARMA

Karma w reinkarnacji pełni ważną rolę. Jest to zapis doświadczeń oraz zachowań każdej istoty. Zależy od tego w jakiej postaci przyjdzie jej egzystować w następnej inkarnacji (następnym wcieleniu). Kresem karmy jest uzyskanie duchowej doskonałości (nirwany). Gdy stan ten zostanie osiągnięty, cykl reinkarnacji zostaje przerwany, a dusza takiej istoty jest zbawiona.

ZŁUDZENIE, CZY RZECZYWISTOŚĆ?

reinkarnacjaParę lat temu świat obiegła historia 4–letniego chłopca, który wraz z rodzicami wybrał się na wakacje do miejsca o znaczeniu historycznym. Podczas zwiedzania jednego z zamków rodzice dziecka byli zdumieni, gdyż malec potrafił rozróżnić każde z pomieszczeń i z niezwykłą dokładnością powiedzieć, co w danym miejscu robili ludzie żyjący w średniowieczu, bez wcześniejszej pomocy przewodnika. Z opowiadań chłopca wysnuto opinię, wg której ów dziecko jest najlepszym przykładem na potwierdzenie istnienia reinkarnacji. Malec miał być w poprzednim wcieleniu rycerzem lub sługą średniowiecznego króla na tamtejszym dworze.

Niektórzy dopatrują się dowodu na istnienie reinkarnacji w „deja vu”. Uczucie to doświadczył chyba każdy. Polega ono na tym, że sytuacja lub czynność, którą w danej chwili się robi, zdaje się być znana, tak jakby była kiedyś już wykonana. Wielu widzi w tym przebłyski z poprzedniego życia w cyklu reinkarnacji. Jeszcze inni twierdzą, że to sny są oknem do poprzedniego życia. Uczucia, które człowiek w nich doświadcza jak np. latanie, spadanie, czy tonięcie, są doświadczeniami z poprzedniej egzystencji.

Ile w tym prawdy? Tego chyba nikt nie wie, ale również nikt nie może być w stu procentach pewny, co nas spotka po śmierci. Bądźmy jednak spokojni – każdy z nas się o tym przekona…

 

4.9/5 - (Głosów: 10)

1 KOMENTARZ

  1. Artykuł co najmniej jak z thrillera, historia z chłopcem – rewelacja:) Z jednej strony to trochę przerażające, a z drugiej… fascynujące. Co do deja vu – chętnie poczytałbym u Was artykuł o tym, ponoć jest to w jakiś sposób udowodnione naukowo, a jeśli nawet nie udowodnione to chyba sa jakieś hipotezy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here