Bestseller dnia

Puzzle. Warto układać

  • Udostępniam:

Kiedy w drugiej połowie XVIII wieku John Spilsbury, brytyjski kartograf oraz rytownik, stworzył swoją pierwszą układankę, nie spodziewał się zapewne, iż jego wynalazek – a o puzzlach oczywiście mowa – szybko zyska grono wielbicieli. Ponad dwa stulecia później puzzle wziąć pozostają niezwykle popularne, a lista dowodów potwierdzających korzyści jakie niesie ich układanie, stale się wydłuża.

Spilsbury pierwsze puzzle stworzył jako pomoc w nauce geografii. Aby urozmaicić sobie nudne zapamiętywanie państw świata, na drewnianą deseczkę nakleił mapę, a następnie przeciął ją wzdłuż granic zaznaczonych krajów. I choć puzzle najczęściej kojarzą się nam z czystą rozrywką, coraz częściej wykorzystuje się tak, jak wyobraził sobie ich twórca – w edukacji.

Doskonałym przykładem są puzzle tworzone dla maluchów – nieco większe, przypominające klocki układanki ułatwiają naukę kształtów oraz kolorów. W przypadku starszych dzieci, puzzle stanowić mogą doskonałe wsparcie w nauce liter, nazw, a także rozpoznawaniu zwierząt, roślin – całego otaczającego nas świata! Skuteczność tej metody potwierdzają dane naukowe, które wskazują, iż zmysł wzroku, dynamicznie rozwijający się dopiero po narodzinach, błyskawicznie staje się podstawowym źródłem informacji na temat rzeczywistości i stanowi najważniejsze narzędzie wczesnej nauki.

Co więcej, układanki mogą stać się świetnym przyczynkiem do zdobywania wiedzy bardziej złożonej. Jak podkreślają pedagodzy, rodzinne układanie puzzli pobudza ciekawość poznawczą dziecka, skłaniając go do zadawania pytań oraz szukania informacji na temat wyłaniających się z kawałków obrazów. Taka stymulacja może zamienić się w trwała postawę pełną zainteresowania światem i zaciekawienia oraz stanowi świetną bazę rozwoju bogatej wyobraźni.

Nie tylko dzieci mogą się wiele dowiedzieć dzięki układankom – rozliczne serie puzzli dostępne na runku proponują nam nieskończone możliwości poznania architektury, geografii, niezwykłych miejsc świata czy sztuki. Dobrym przykładem są np. puzzle z arcydziełami światowego malarstwa, dzięki którym przyjemną rozrywkę można połączyć z pożytecznym poszerzaniem wiedzy. Miłośnicy obrazów da Vinci, Rubensa, Van Gogha czy Moneta oraz innych wybitnych artystów każdej epoki nie mają dziś problemu, aby z wielkim malarstwem stanąć twarzą w twarz – doskonale zaopatrzony sklep internetowy Art-Puzzle.pl zaspokoi najbardziej wybrednych kolekcjonerów puzzli artystycznych.

Puzzle dla mózgu

Układanie obrazu z tysiąca niewielkich kawałków to jednak nie tylko rozrywka oraz wyśmienite narzędzie edukacji. Jak się bowiem okazuje, puzzle to także doskonały ćwiczenie mózgu!

Jak wszyscy wiemy, ten najważniejszy ludzki narząd, składa się z dwóch półkul. Podział ten, pociąga za sobą lateralizację – asymetrię funkcjonalną i czynnościową części całego ciała. Innymi słowy, prawa półkola zaangażowana jest w inne działania niż lewa. Ta pierwsza zdecydowanie bardziej aktywna jest podczas przeżywania emocji oraz działaniach kreatywnych, druga natomiast odpowiada za zadania logiczne, matematyczne oraz werbalne. I choć naukowcy podkreślają, iż podział ten nie jest tak ostry, jak dawniej się wydawało, nie ulega wątpliwości, że zdrowy i sprawny mózg to taki, w którym obydwie półkule są równomiernie rozwijane. A jak można im w tym rozwoju pomóc? Układając puzzle!

Badania wskazują, iż podczas układania puzzli do aktywności zmuszone są obydwie półkule – zabawa ta ma bowiem charakter zarówno działań logicznych, analitycznych, jak i wymaga kreatywności i wyobraźni. Dlatego też, z poziomu układu nerwowego, przypomina ona wymagający trening, dzięki któremu neurony ciągle pobudzane są do działania. A to pociąga wiele korzyści, jak choćby zwiększoną wydajność czy pojemność komórek mózgowych oraz ich lepsze odżywienie. Niebagatelną rolę odgrywa to w przypadku pamięci – jak wynika z badań, seniorzy regularnie układający puzzle są mniej narażeni na utraty pamięci czy demencję.

Puzzle poprawiają także funkcjonowanie pamięci roboczej – wymagają one ciągłej retencji informacji dotyczącej kształtów oraz kolorów analizowanych kawałków układanki. Zmusza to pamięć do aktywnego przetrzymywania informacji na temat odnalezionych już fragmentów oraz zapamiętywania jakie puzzle należy w danym momencie odnaleźć. Sprzyja to poszerzaniu pojemności pamięci roboczej oraz przyspieszaniu procesów w niej zachodzących.

Puzzle ćwiczą jednak nie tylko pamięć. Jak się bowiem okazuje, niezwykle skutecznie rozwijają one przede wszystkim zdolności wzrokowe oraz przestrzenne. Dowiodły tego eksperymenty specjalistów z Uniwersytetu Chicagowskiego, którzy badali dzieci w wieku przedszkolnym. Dwa lata obserwacji i porównań dzieci regularnie układający puzzle z tymi, które tego nie robią, pozwoliły im stwierdzić, iż te pierwsze lepiej radzą sobie w zadaniu wymagającym tzw. inteligencji przestrzennej.

Kształtowanie charakteru

To nie jedyne zalety układania puzzli – rozwijają one także szereg cech, umiejętności oraz postaw, które po prostu warto posiadać. Po pierwsze, doskonale uczą cierpliwości oraz koncentracji – szczególnie te bardziej wymagające, jak choćby nanopuzle, których elementy są tak nieduże, że przypominają perełki. Fantastycznym treningiem dla charakteru są niezwykłe puzzle typu Wasgij, wymagające od układającego bogatej wyobraźni i kreatywności. Te dwie cechy znakomicie rozwijają się, gdy zmierzyć trzeba się trudnym zadaniem ułożenia obrazka, którego właściwie nigdy nie widziałeś!

Układanie puzzli w grupie to także świetne ćwiczenie współpracy oraz planowania. Nie bez powodu psychologowie zachęcają rodziny do tak aktywnego spędzania wolnego czasu. Praca w grupie jest dziś niezwykle cenioną zdolnością, a rozwijanie jej od najmłodszych lat, może być gwarancją sukcesu w przyszłości.

Wydawać by się mogło, że niepozorna, kartonowa układanka to stosunkowo prosta zabawa – ot, składanie w całość obrazu! Wszystko wskazuje jednak na to, że te setki, a nawet tysiące kawałków ułożyć można w coś więcej, niż piękny pejzaż, niezwykły portret czy replikę działa Alfonsa Muchy. Zamienić można je bowiem w pokaźny zasób wiedzy, zdrowy mózg, lepszą pamięć oraz zdolności, których nie sposób się nauczyć z książki!

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

2 komentarze

  1. PAWEL 3 lata temu
  2. Agnieszka 3 lata temu

Dodaj komentarz