Strona główna Choroby psychiczne Psychopata

Psychopata

41
0
psychopata

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu miał do czynienia z psychopatą. Czasami być może nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, jednak całkiem spora rzesza osób posiada skłonności psychopatyczne. Nie musi to od razu oznaczać, że taka osoba nas skrzywdzi. W niektórych przypadkach problem jest tak głęboko ukryty, że niezwykle trudno go rozpoznać. Psychopata to osoba cierpiąca na zaburzenia osobowości. Te zaburzenia mogą przyjmować różnoraką postać. Przede wszystkim osoba o psychopatycznych skłonnościach cechuje się brakiem empatii wobec innych, egotyzmem, czasami także impulsywnością. To właśnie niejednokrotnie jest przyczyną problemu, ponieważ przecież każdy zna kogoś kto jest egocentrykiem czy też jest po prostu nerwowy. Jednak dopiero wszystkie te cechy razem tworzą logiczną całość. Psychopatię trudno jest więc rozpoznać. Na dodatek, techniki leczenia tego zaburzenia zakładają tylko i wyłącznie młody wiek pacjenta. Toteż jeżeli osoba, która już jest dorosła zostanie zdiagnozowana jako psychopata, to niełatwo cokolwiek na to poradzić.

Przyczyn psychopatii można upatrywać w budowie mózgu. Do pogłębienia tego zaburzenia może się także przyczyniać wychowanie bez stawiania jasno określonych granic. Psychopaci charakteryzują się bowiem tym, że nie mają poczucia winy, wyrzutów sumienia, nie potrafią przyznać się do błędu. Jeżeli więc rodzice nie wymagali od nich przeprosin czy naprawienia złego czynu, to nie wykształciła się u nich tego rodzaju umiejętność. Przekonanie o swojej racji jest więc także popularną cechą osób skłonnych do psychopatii.

Jak rozpoznać psychopatę?

Osoba o zaburzeniach psychopatycznych charakteryzuje się brakiem umiejętności rozumienia emocji, mitomanią czy też dużą nerwowością. Psychopatę łatwo jest doprowadzić do furii, nawet bez żadnego wyraźnego powodu. Jednak zdefiniowanie tego zaburzenia jest tak trudne, ponieważ przecież nie każdy kto jest impulsywny cierpi na psychopatię. Jeśli jednak ta osoba dużo kłamie, przeinacza fakty, a na dodatek myśli tylko o sobie, to już prawdopodobieństwo rośnie. Naukowcy wskazują, że psychopaci często mają trudności z prawidłowym rozpoznawaniem emocji u innych osób. Wyjątku tutaj nie stanowi nawet mimika twarzy. Toteż jeżeli masz do czynienia z osobą, która poza wymienionymi cechami, ma także trudności z rozpoznaniem Twojego stanu emocjonalnego, to może się okazać, że cierpi ona na psychopatię. Okazuje się bowiem, że psychopaci zupełnie pozbawieni są umiejętności rozpoznawania elementarnych uczuć oraz emocji. Mają problem ze skojarzeniem chociażby cierpienia u drugiego człowieka. Między innymi z tego względu nie hamują swoich działań, które mogłyby wywołać czy też pogłębić te niepowołane uczucia.

Leczenie

Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że osoba o psychopatycznych skłonnościach jest zwyczajnie odporna na leczenie. Oczywiście nie zawsze tak jest, jednak cały proces wychodzenia z tego zaburzenia jest bardzo złożony. Na początku więc może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Na dodatek, istnieje prawdopodobieństwo, że nie przyniesie ich w ogóle. Przede wszystkim lekarz psychiatra musi mieć na uwadze skłonności pacjenta do konfabulacji oraz manipulacji. Jeżeli lekarz dokładnie wie jak sobie z tym radzić z pewnością dojdzie do istotnych wniosków. Jednakże jeśli pacjent jest bardzo inteligentny, co niewątpliwie może być domeną psychopaty, leczenie może okazać się jeszcze trudniejsze. W leczeniu psychopatii często stosuje się techniki poznawczo-behawioralne. Najlepsze efekty jednak uzyskuje się w przypadku wdrożenia tak zwanej terapii łączonej, czyli farmakologicznej, psychoterapeutycznej oraz indywidualnej terapii psychologicznej. Badania potwierdzają, że dobre efekty leczenia uzyskuje się także poprzez włączenie do terapii członków rodziny czy też innych osób z bliskiego otoczenia. Niestety taka czy inna forma terapii przynosi najlepsze skutki jedynie w przypadku młodszych osób, nastolatków czy nawet dzieci, u których efekty leczenia są zdecydowanie najbardziej widoczne.

Podsumowując, zarówno leczenie, jak i samo rozpoznanie psychopatii nie jest zadaniem łatwym. W momencie, gdy już wiemy co danej osobie dolega, powinniśmy udać się do jak najlepszego specjalisty. Tylko taka osoba, posiadająca długoletnie doświadczenie może pomóc nam zwalczyć psychopatyczne zaburzenia. Nie można od razu myśleć, że psychopata to tylko i wyłącznie osoba bardzo niebezpieczna. Czasami zdarza się, że osoba bardzo impulsywna, o skłonnościach psychopatycznych nie wyrządza „aż tak dużej szkody” otoczeniu. Jednak długotrwale nieleczone zaburzenie może niestety prowadzić do niepożądanych i niebezpiecznych konsekwencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here