Strona główna Związki i relacje Przywiązanie

Przywiązanie

194
2
przywiązanie

Następny artykuł serii – Trójczynnikowa koncepcja miłości

Przywiązanie

Wszyscy zapewne wiecie, co to znaczy „czuć przywiązanie do drugiej osoby”, natomiast czy zdajecie sobie sprawę z tego jak to w praktyce wygląda i skąd się wzięło? No właśnie, zatem dzisiaj rozpracuję ten jakże popularny ówcześnie temat.

Brytyjski badacz John Bowlby jest twórcą teorii przywiązania, która zakłada, że w toku ewolucji przywiązanie ułatwiało przetrwanie, dlatego ludzie łączyli się ze sobą, by miał się kto nimi zaopiekować, zapewnić jedzenie, czy ochronę przed dzikimi zwierzętami. Następnie przekazywali swoim dzieciom tendencje do tworzenia więzi. Amerykańska psycholog Mary Ainsworh, która współpracowała z Bowlbym zbadała i opisała trzy podstawowe wzory przywiązania dzieci do rodziców/opiekunów. W pierwszym rodzaju, matka jest tzw. bezpieczną przystanią, którą niemowlęta opuszczają bez lęku aby poznawać, doświadczać i ciągle się rozwijać, a do której powracają w momencie zagrożenia czy zmęczenia. Drugie przywiązanie to tzw. lękowe, w którym zaniepokojone dziecko bez przerwy sprawdza, czy matka znajduje się w pobliżu. Natomiast ostatni model zachowania prezentują niemowlęta, którym obecność matki jest całkowicie obojętna i nie traktują jej jak bezpieczną przystań, jest to tzw. przywiązanie unikające.

Co ciekawe teoria dotycząca różnych rodzajów przywiązania nie dotyczy tylko dzieci, a można ją przenieść również na życie dorosłych, w którym ma swoje odzwierciedlenie. Okazało się bowiem, że ludzie w relacjach romantycznych prezentują podobne zachowania. Wiedza ta może im zatem pomóc w budowaniu prawidłowej relacji z drugim człowiekiem. Jednak przejdźmy teraz do praktyki.

Partnerzy, którzy w swoim związku troszczą się o drugą połówkę, szczerze ją kochają, doceniają i dają jej ciepło, czują się bezpiecznie. Natomiast osoby, które są nadmiernie zaabsorbowane drugim człowiekiem, ciągle martwią się, że zostaną same lub o to, że ich partner nie odwzajemnia ich miłości czują się zagrożone i zlęknione. Ostatnia grupa ludzi to taka, której związek kojarzy się z utratą niezależności, dlatego starają się zminimalizować bliskie relacje z innymi, by przez cały czas czuć się wolnym. Przykry jest fakt, że jedynie 50% populacji charakteryzuje ten pierwszy, najzdrowszy typ relacji. Natomiast co czwarta osoba prezentuje styl unikający, a co piąta – lękowy. Jednak poznawszy wszystkie modele możemy niejako zrozumieć i po części przewidzieć zachowania ludzi będących w relacjach romantycznych.

Aby to lepiej zobrazować przedstawię Wam przykład dwójki ludzi, z których jedno z nich prezentuje unikający styl przywiązania. Wówczas dana osoba stwarza wokół siebie dystans, inicjuje kłótnie, które stoją na przeszkodzie do normalnego rozwoju związku. To wszystko powoduje, że niemożliwością jest dla niej powiedzieć drugiej osobie – kocham cię. Oczywiście jak każdy człowiek szuka bliskości, jednak jakiś odgórny przymus nakazuje mu, by odpychał swojego partnera.

Należy przytoczyć tutaj również pojęcie zwane „paradoksem zależności”. Zazwyczaj wiążąc się z drugim człowiekiem, myślimy – chcę z nim być, chcę mu dać swoją miłość i podzielić się z nim swoim życiem. Jednak opierając się na teorii przywiązania można dostrzec coś zupełnie przeciwnego. Paradoks zależności zakłada bowiem, że większość ludzi najpierw dąży do maksymalnego zaspokojenia własnych potrzeb, a dopiero wówczas gdy to uzyskają, kierują swoją uwagę na zewnątrz. Oznacza to, że im głębiej zanurzamy się w relacje ze swoim partnerem, im bardziej staje się on nam bliższy i zdawałoby się – stajemy się od niego zależni, stajemy się tym bardziej twórczy i niezależni wewnętrznie. Dowodzi to tezie, iż chcąc osiągnąć osobiste szczęście, musisz znaleźć swoją drugą połówkę, dzięki której łatwiej je osiągniesz.

CIEKAWOSTKA

Badania na licznej grupie par pokazały, że zależność od partnera nie ujawnia się tylko w naszej psychice, ale ma również ogromne znaczenie dla naszej fizjologii. Od niego zależy również nasze ciśnienie krwi, oddech, poziom hormonów we krwi. Można nawet stwierdzić, że osoby blisko ze sobą związane są niejako jedną fizjologiczną całością.

2 KOMENTARZE

  1. To bardzo ważny artykuł. Czasami znajdując się już w związku nie rozumiemy zachowania drugiej osoby: dlaczego nas „olewa”, dlaczego jest nadmiernie zazdrosna, dlaczego tak często się kłócimy? Moim zdaniem każdy powinien posiadać taką podstawową wiedzę pozwalającą zrozumieć podwaliny zachowania partnera aby na podstawie oceny sytuacji móc adekwatnie reagować. Ale byłby to świat idealny, bez impulsywności i odruchów, a to chyba niemożliwe:)

  2. Oznacza to, że idealny partner to taki, który jest dla nas spokojną przystanią. Ale jeśli jako dzieci wyrośliśmy jako przywiązani unikowo lub lękowo, to czy partner pełniący funkcję „dobrej, opiekuńczej matki” jest w stanie wzbudzić w nas przywiązanie bezpieczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here