Strona główna Ciekawostki i poradniki Przysadka mózgowa – jakie zadanie spełnia?

Przysadka mózgowa – jakie zadanie spełnia?

9
0
przysadka mózgowa

Przysadka mózgowa to mały organ, który wisi u podstawy Twojego mózgu i ma dość duże obowiązki. Twoja przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za produkcję wielu różnych hormonów, które kontrolują inne ważne funkcje w Twoim organizmie, takie jak reprodukcja, wzrost i reakcja na stres. W tym artykule przyjrzymy się funkcji przysadki mózgowej i jakie zadania wykonuje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co robi przysadka mózgowa?

Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za produkcję wielu różnych hormonów, które kontrolują inne ważne funkcje w Twoim ciele, takie jak reprodukcja, wzrost i reakcja na stres. Przysadka mózgowa jest również odpowiedzialna za przechowywanie hormonów, które wędrują do innych części Twojego ciała, a także za kierowanie przepływu krwi do różnych części ciała.

Produkuje i przechowuje hormony

Przysadka mózgowa produkuje i przechowuje wiele hormonów, które kontrolują funkcje w twoim ciele, w tym ciśnienie krwi, wzrost, nastrój, funkcje seksualne i funkcje twoich organów wewnętrznych. Do głównych hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową należą: – Hormon wzrostu (GH) – to promuje wzrost u dzieci i nastolatków, a także wzrost masy mięśniowej w miarę starzenia się. – Hormon stymulujący tarczycę (TSH) – reguluje on pracę tarczycy, która jest odpowiedzialna za regulację metabolizmu. – Hormon adrenokortykotropowy (ACTH) – reguluje działanie hormonu stresu – kortyzolu. – Prolaktyna – reguluje produkcję mleka w piersiach u kobiet oraz reguluje hormony płciowe zarówno u kobiet jak i mężczyzn. – Hormon folikulacyjny (FSH) i hormon luteinizujący (LH) – regulują układ rozrodczy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Uwalnianie hormonów

Przysadka mózgowa uwalnia również do krwiobiegu hormony, które podróżują do innych części ciała i kontrolują te funkcje. – Hormon wzrostu – podróżuje on do wątroby i reguluje produkcję cukru we krwi. – Hormon stymulujący tarczycę – podróżuje do tarczycy i stymuluje ją do produkcji hormonu tarczycy. – Hormon adrenokortykotropowy – wędruje do nadnerczy i stymuluje je do produkcji kortyzolu. – Prolaktyna – wędruje do piersi i stymuluje produkcję mleka.

Inne zadania wykonywane przez przysadkę mózgową

Przysadka mózgowa kieruje również przepływem krwi do różnych części ciała, reguluje temperaturę ciała i kontroluje produkcję białek w wątrobie.

Podsumowanie

Przysadka mózgowa to mały organ, który wisi u podstawy Twojego mózgu i ma dość duże obowiązki. Twoja przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za produkcję wielu różnych hormonów, które kontrolują inne ważne funkcje w twoim ciele, takie jak reprodukcja, wzrost i reakcja na stres. W tym artykule przyjrzymy się funkcji przysadki mózgowej i jakie zadania wykonuje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Teraz, gdy dowiedziałeś się więcej o znaczeniu przysadki mózgowej, możesz chcieć dowiedzieć się więcej o objawach zaburzeń przysadki mózgowej i jak je leczyć.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here