Przyjaźń, czym jest?

  • Udostępniam:

Przyjaźń

Człowiek nie jest samotną wyspą, jak pisał Hemingway, ale jak w tym natłoku zajęć, szybkim tempie życia i wśród ciągłych problemów znaleźć czas na spotkania z ludźmi? Każdy z nas ma zapewne jakichś tam bliskich, setki znajomych na portalach społecznościowych i numerów w telefonie, z którymi utrzymuje przyjaźń, ale równie pewne jest, że jedynie o garstce ludzi możemy powiedzieć, że są dla nas naprawdę bliskimi przyjaciółmi, czyż nie? Pewnie znajdą się też takie osoby, które nie maja przy sobie żadnej bratniej duszy, a jak się okazuje, korzyści płynące z posiadania zaufanych ludzi są niesamowite.

Amerykańscy naukowcy badając kwestię relacji społecznych zauważyli pewną ciekawą zależność. Mianowicie osoby, które są samotne i nie mają wokół siebie przyjaciół po prostu żyją krócej, gdyż zazwyczaj gorzej się odżywiają, mają słabszą kondycję i nie ma kto im zwrócić uwagi, by udali się do lekarza. Natomiast osoby, które są otoczone innymi ludźmi żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród 2000 respondentów naukowcy jednogłośnie stwierdzili, iż poczucie osamotnienia może skrócić życie nawet o 6 lat. Działa to oczywiście również w drugą stronę. Okazało się bowiem, że wsparcie społeczne może przyspieszać powrót do zdrowia, zmniejszać odczuwanie bólu i ryzyko depresji, a także zmęczenie.

Odkrycie dotyczące ścisłego powiązania pomiędzy ciałem, zdrowiem i kontaktami społecznymi wywołało wielką falę w Stanach Zjednoczonych. Kontynuowano badania na ten temat i dowiedziono również, że aspekt samotności odpowiada za poczucie nieustannego zagrożenia, który ma ogromny wpływ na układ odpornościowy. Toteż jak się okazuje uczucie niepokoju, przygnębienia, większa skłonność do popadania w stany lękowe to tylko jedna grupa niekorzystnych objawów wynikających z braku posiadania wokół siebie bliskich osób. Przyjaźnie bowiem odbijają się mocno na efektywności danego człowieka, a zarazem ma to wpływ na jego motywację. Fakt ten firmy mogłyby zręcznie wykorzystywać w zarządzaniu swoimi pracownikami, gdyż ludzie, którzy darzą się sympatią współpracują sprawniej i szybciej. Istotne jest to poczucie bezpieczeństwa, że w razie potrzeby, można uzyskać wsparcie od innego pracownika. Ponadto bliskie stosunki z innymi pozwalają łatwiej przyjmować uwagi czy konstruktywną krytykę, gdyż mamy wtedy pewność, że ktoś mówi nam pewne rzeczy z troski, a nie np. z zazdrości. Pozytywne relacje mają także wpływ na rodzaj komunikacji, która w dobrze nastawionej do siebie grupie jest zwyczajnie lepsza. Wniosek z tych wszystkich wiadomości jest jeden, gdyż nie ma wątpliwości, że firmy, w których ludzie się lubią osiągają lepsze wyniki i szybciej osiągają sukcesy.

Debatując na temat zjawiska jakim jest przyjaźń, nie wolno zapominać również o ważnym czynniku, jakim jest zasada, w imię której lubimy to, co znamy. Dlatego właśnie rozpoczynając pracę z nową grupą warto ją najpierw lepiej poznać, a także dać się poznać przez innych. Potrzeba do tego na pewno dużej dozy otwartości i chęci, ale rezultaty mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

 

Przyjaźń, czym jest?
5 (100%) Głosów: 1

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Jeden komentarz

  1. Karina 2 lata temu

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne artykuły Destrudo
życie po życiu
Życie po życiu #1

CZYM JEST ŚMIERĆ KLINICZNA? Jest to zanik widocznych oznak życia. Serce przestaje bić, krew przestaje krążyć, brak oddechu, jednak charakteryzuje...

motywacja
Motywacja, jakie są jej korzyści?

Motywacja Motywacja jest stanem gotowości do podjęcia danych działań. To siła pozwalająca i napędzająca do realizacji zamierzonych celów. Wyróżnia się...

Zamknij