Strona główna Związki i relacje Przyjaźń, czym jest?

Przyjaźń, czym jest?

137
1
przyjaźń

Następny artykuł serii – Kto będzie pamiętał o Tobie?

Przyjaźń

Człowiek nie jest samotną wyspą, jak pisał Hemingway, ale jak w tym natłoku zajęć, szybkim tempie życia i wśród ciągłych problemów znaleźć czas na spotkania z ludźmi? Każdy z nas ma zapewne jakichś tam bliskich, setki znajomych na portalach społecznościowych i numerów w telefonie, z którymi utrzymuje przyjaźń, ale równie pewne jest, że jedynie o garstce ludzi możemy powiedzieć, że są dla nas naprawdę bliskimi przyjaciółmi, czyż nie? Pewnie znajdą się też takie osoby, które nie maja przy sobie żadnej bratniej duszy, a jak się okazuje, korzyści płynące z posiadania zaufanych ludzi są niesamowite.

Amerykańscy naukowcy badając kwestię relacji społecznych zauważyli pewną ciekawą zależność. Mianowicie osoby, które są samotne i nie mają wokół siebie przyjaciół po prostu żyją krócej, gdyż zazwyczaj gorzej się odżywiają, mają słabszą kondycję i nie ma kto im zwrócić uwagi, by udali się do lekarza. Natomiast osoby, które są otoczone innymi ludźmi żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród 2000 respondentów naukowcy jednogłośnie stwierdzili, iż poczucie osamotnienia może skrócić życie nawet o 6 lat. Działa to oczywiście również w drugą stronę. Okazało się bowiem, że wsparcie społeczne może przyspieszać powrót do zdrowia, zmniejszać odczuwanie bólu i ryzyko depresji, a także zmęczenie.

Odkrycie dotyczące ścisłego powiązania pomiędzy ciałem, zdrowiem i kontaktami społecznymi wywołało wielką falę w Stanach Zjednoczonych. Kontynuowano badania na ten temat i dowiedziono również, że aspekt samotności odpowiada za poczucie nieustannego zagrożenia, który ma ogromny wpływ na układ odpornościowy. Toteż jak się okazuje uczucie niepokoju, przygnębienia, większa skłonność do popadania w stany lękowe to tylko jedna grupa niekorzystnych objawów wynikających z braku posiadania wokół siebie bliskich osób. Przyjaźnie bowiem odbijają się mocno na efektywności danego człowieka, a zarazem ma to wpływ na jego motywację. Fakt ten firmy mogłyby zręcznie wykorzystywać w zarządzaniu swoimi pracownikami, gdyż ludzie, którzy darzą się sympatią współpracują sprawniej i szybciej. Istotne jest to poczucie bezpieczeństwa, że w razie potrzeby, można uzyskać wsparcie od innego pracownika. Ponadto bliskie stosunki z innymi pozwalają łatwiej przyjmować uwagi czy konstruktywną krytykę, gdyż mamy wtedy pewność, że ktoś mówi nam pewne rzeczy z troski, a nie np. z zazdrości. Pozytywne relacje mają także wpływ na rodzaj komunikacji, która w dobrze nastawionej do siebie grupie jest zwyczajnie lepsza. Wniosek z tych wszystkich wiadomości jest jeden, gdyż nie ma wątpliwości, że firmy, w których ludzie się lubią osiągają lepsze wyniki i szybciej osiągają sukcesy.

Debatując na temat zjawiska jakim jest przyjaźń, nie wolno zapominać również o ważnym czynniku, jakim jest zasada, w imię której lubimy to, co znamy. Dlatego właśnie rozpoczynając pracę z nową grupą warto ją najpierw lepiej poznać, a także dać się poznać przez innych. Potrzeba do tego na pewno dużej dozy otwartości i chęci, ale rezultaty mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

 

4.7/5 - (Głosów: 3)
Poprzedni artykułHumory mózgu
Następny artykułPrzepis na piękno
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

1 KOMENTARZ

  1. Śweitny artykuł – to bardzo ważne słowa i każdy z nas powinien je sobie uświadomić. Jak to mówią „w kupie siła”, a tu okazuje się że nawet zdrowie a i kilka lat życia. Dobrze byłoby aby więcej osob wiedziało o tych badaniach i by korzystali z relacji które mają i dbali o nie, nie pozwalając im przeminąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here