Bestseller dnia

Jak przygotować się do życia w rodzinie

  • Udostępniam:

Założenie rodziny i wspólne życie z partnerem czy partnerką to bardzo odpowiedzialna decyzja. Szczególnie, jeśli planujecie posiadanie dzieci. Zmieni się nie tylko sposób spędzania wolnego czasu ale również zwiększy ilość obowiązków. By za jakiś czas nie stwierdzić z rozczarowaniem, że popełniliście błąd sprawdźcie jak się do tego przygotować.

Rozmawiajcie

Nie ma lepszego sposobu rozwiązywania problemów jak rozmowa. Kiedy dwoje ludzi, mających różne nawyki i przyzwyczajenia zaczyna mieszkać razem, nie zależnie czy są to współlokatorzy, przyjaciele, czy para, zawsze będzie dochodzić do spięć. Musicie nauczyć się jak dzielić między sobą obowiązki, czy akceptować wady, które zaczynacie dostrzegać podczas wspólnego codziennego życia.

Spokojna rozmowa jest do tego kluczem. Musicie nauczyć się nie tylko wzajemnie słuchać, lecz również wyrażać swoje potrzeby, czy uwagi w taki sposób by nie ranić i nie winić drugiej strony za wszystkie problemy jakie są w związku. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie gdy ludzie się kochają i szaleją w nich emocje.

Bądźcie odpowiedzialni

Założenie wspólnej rodziny to nie decyzja, z której można się ot tak po prostu wycofać. Trzeba pamiętać, że od tej pory stajesz się odpowiedzialny, nie tylko za siebie ale również członków swojej rodziny, a każde podjęte przez Ciebie decyzje będą miały na nią wpływ. Brzmi to nieco przerażająco, jednak z drugiej strony pamiętaj, że Twój partner czy partnerka również taką odpowiedzialność ponosi.

Panowie muszą pamiętać, że jest to nie tylko odpowiedzialność finansowa. Szczególnie w czasach kiedy zazwyczaj pracuje już oboje małżonków, lecz również za wychowanie waszych dzieci, które potrzebują tak samo i matki i ojca.

Warto również pomyśleć o przyszłości, czy też zdarzeniach, na które zazwyczaj nie mamy wpływu. By chronić siebie i swoich bliskich przed konsekwencją tragicznych wypadków warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów.

Znajdźcie czas tylko dla siebie

Zabieganie i natłok zajęć a do tego pożeracze czasu jak telewizor, komputer czy konsole do gier mogą skutecznie zniszczyć wasze relacje. By nie dać się rutynie, by z czasem nie stanąć przed faktem, że mieszkacie od lat z człowiekiem, którego się nie zna, koniecznie trzeba znaleźć czas by spędzić go tylko we dwoje. Wyjdźcie razem na spacer, do kina lub na kolacje. Poczujcie się jak w czasie waszych pierwszych spotkań. Nie rozmawiajcie o domu, pracy ani codziennych problemach. Tylko o waszych wspólnych marzeniach i planach, które chcecie razem realizować.

Jeśli nie macie ochoty wychodzić, lub nie macie z kim zostawić dzieci wyłączcie telewizor i komputer i nacieszcie się sobą.

Dajcie sobie czas na decyzje

Jest takie powiedzenie „co nagle to po diable” dlatego nie spieszcie się z podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących waszego życia. Zamieszkaliście właśnie razem, poczekajcie chwilę z zaręczanymi bądź ślubem, sprawdźcie jak dacie sobie wspólnie radę w szarej codzienności, normalnego życia. Jesteście już małżeństwem, rodzina męczy już pytaniami o dzieci a Wy, nie macie pewności czy już jest na to pora? Nie spieszcie się, pamiętajcie, że to Wy macie zostać rodzicami i musicie być pewni swojej decyzji ponieważ pojawienie się dzieci całkowicie odmieni wasze życie.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz