Bestseller dnia

Komu przyda się terapia małżeńska?

  • Udostępniam:

Problemy w długoletnim związku jeszcze do niedawna uchodziły za fanaberię. Zwłaszcza kobieta, która uskarżała się przyjaciółkom na ciągłe kryzysy z mężem, bywała traktowana jak histeryczka. Obecnie zagadnienie kryzysu w związku o długoletnim stażu traktowane jest znacznie poważniej, zaś każda para przeżywająca trudności może się zgłosić na terapię.

Kto potrzebuje terapeuty?

Jeśli niemożność osiągnięcia porozumienia między małżonkami zdarza się im jedynie od czasu do czasu, a na ogół dogadują się niemal idealnie, raczej nie mają powodów do głębszych zmartwień. Gorzej, gdy kłótnie i wzajemne pretensje wybuchają coraz częściej, ze wciąż wzrastającą intensywnością. Małżonkowie zmęczeni niekorzystnym obrotem spraw mogą dojść ostatecznie do przekonania, że potrzebują pomocy kogoś z zewnątrz. Na przykład terapeuty.

Terapia małżeńska Gliwice jeszcze kilka lat temu inicjowana bywała głównie przez kobiety – to one namawiały swoich opornych mężów na te wizyty, w nadziei, że rozmowa z kimś neutralnym przyniesie zbawienne rezultaty. Obecnie inicjatywa coraz częściej wychodzi od mężczyzn, pragnących uchronić związek przed rozpadem. Nierzadko zdarza się i tak, że małżonkowie wpadają na pomysł terapii niemal w tym samym momencie, rozumiejąc powagę sytuacji. Dzieje się tak zwłaszcza w związkach, w których oboje partnerzy uważają rozwód za absolutną ostateczność.

Przebieg terapii

Jak się odbywa terapia małżeńska Gliwice? Sesja terapeutyczna trwa przeciętnie 60 minut, uczestniczy w niej jeden bądź dwoje terapeutów (w tym drugim wypadku będzie to zazwyczaj kobieta i mężczyzna). Spotkania odbywają się przeważnie z częstotliwością tygodniową, co czyni je podobnymi do przebiegu terapii indywidualnej.

Proces leczenia odbywa się za pośrednictwem rozmowy. Małżonkowie próbują nawiązać nić porozumienia w kwestiach codziennych i fundamentalnych, korzystając ze wskazówek oraz informacji zwrotnych przekazywanych przez terapeutę. Przy dobrej woli obu stron sesje trwają przeciętnie 12 miesięcy. Po tym czasie para może już bardziej świadomie zadecydować o przyszłości związku.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz