Bestseller dnia

Promiskuityzm w pigułce

  • Udostępniam:

Promiskuityzm

Promiskuityzm – bezuczuciowe kontakty seksualne, które podejmowane są z bardzo często zmienianymi, przypadkowymi partnerami. Niejednokrotnie możemy się z nim spotkać w filmach, serialach, wszelakich programach rozrywkowych – być może nawet i w życiu codziennym. Niestety w dzisiejszych czasach temat seksualności jest dość luźno traktowany. Takie lekkie podejście do seksu jest po prostu modne. Mniej wiecej od lat 60. ubiegłego wieku możemy mówić o wybuchu swobody seksualnej, po której przyszedł czas na tzw. jednorazowe kontakty natychmiastowej konsumcji. Mimo to, przecież rozbudzona aktywność seksualna i poszukiwanie doznań jest charakterystyczna głównie dla nastolatków. Problem zaczyna się, gdy zjawisko to dotyczy również i dorosłych, a jednak wciąż mocno niedojrzałych osób. Wynika to z faktu, iż ludziom zdaje się, że coraz ciężej wytrzymać w długoletnim związku, gdyż nie potrafią się komunikować z drugim człowiekiem w odpowiedni sposób, a co za tym idzie spełniać w roli partnera. Wobec tego wybierają prostszą ścieżkę – która nie wymaga od nich zaangażowania czy wysiłku – i gdy tylko przyjdzie im na to ochota, zmieniają swojego wybranka i szukają zadowolenia gdzie indziej. Obecnie można się nawet pokusić o to, by porównać seks do towaru, po który przychodzimy do supermarketu i wybieramy na półkach ten, który obecnie najbardziej nas interesuje. Promiskuici twierdzą bowiem, że niezobowiązujący seks jest po prostu nieskomplikowany, natomiast wszystko co poza nim – wiąże się z problemami.

Na popęd seksualny składa się nie tylko pożądanie, ale również i czułość. Jednakże u promiskuitów często nie następuje scalenie się obu tych funkcji. Wówczas może wtedy powstać u nich zaburzenie, które polega na ambiwalentnym stosunku do partnera, a także do seksu tzw. zespół Madony i ladacznicy. Osobnik nie jest wtedy w stanie uprawiać seksu z osobą, którą darzy jakimś uczuciem, dlatego swoją czułością obdarowuje jedną osobę, przykładowo – żonę, natomiast seks uprawia z kochanką, prostytutką. Możemy mówić wtedy o izolacji miłości od seksu. Jednakże nie jest to jedyny motyw do podejmowania kontaktów seksualnych z wieloma osobami, choć w każdym przypadku jest to oznaka niedojrzałości psychoseksualnej.

Co ciekawe, pęd do przypadkowego seksu wcale nie wynika z chęci zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych. W tych wszystkich czynnościach kryje się tak naprawdę ogromna potrzeba potwierdzenia własnej wartości, dominacji nad drugą jednostką. Promiskuici traktują seks – choć często podświadomie – jako lek na pustkę, której doświadczają w swoim życiu, a z którą nie potrafią sobie poradzić w inny sposób. A z prawdziwymi uczuciami po prostu nie są w stanie się zmierzyć.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

3 komentarze

  1. Kokoszka 5 lat temu
  2. Joanna 3 lata temu
    • Su 2 lata temu

Dodaj komentarz