zespół aspergera konformizm hedonizm manipulacja filmy psychologiczne przemoc psychiczna świadomy sen choleryk motywujące cytaty

Predyspozycje – prawda czy mit?

  • Udostępniam:

Predyspozycje

Często trudności związane z realizacją określonego zadania tłumaczy się tzw. brakiem predyspozycji. To racjonalny powód czy zwykły ludzki wymysł – i całkiem dobry pretekst z kategorii placebo, czy też może predyspozycje faktycznie coś znaczą?

Nie ulega wątpliwościom fakt, że w przeważającej części wygląd każdego człowieka jest określony wcześniej niż zainteresowany otrzyma możliwość podejmowania decyzji. Ku utrapieniu bardzo pochłoniętych przez kompleksy – nie wybieramy sobie koloru oczu, włosów, ani wzrostu i innych rozmiarów konkretnych części ciała. Ale czy równie niezależnie od nas są takie cechy jak chociażby pewność siebie czy asertywność? Istnieje popularny podział na ludzi, którzy łatwo uczą się języków obcych i tych drugich, którzy mówią w języku, który mieli za zadanie opanować od urodzenia. Prawda czy mit?

Już w starożytności filozofowie doszli do wniosku, że człowiek rodzi się jako „biała kartka”, niezapisana tablica – tzw. „tabula rasa” itd. Teoria ewoluowała i na przestrzeni wieków różne interpretacje dopisywali chociażby Jan Duns Szkot czy John Locke. Skoro każdy z nas jest czystą kartką, każdy ma takie same predyspozycje, a zatem równe szanse do nabywania konkretnych umiejętności.

Współcześni nauczyciele języków obcych opracowują nowe systemy nauki, opierające się chociażby o najczęściej używane słowa. Trenerzy personalni wypracowują z klientami lepszą pewność siebie poprzez proste zadania. A w branży rozwojowej znajdziemy już „life coaching” odpowiedzialny za pracę nad konkretnymi umiejętnościami interpersonalnymi. Gdzie zatem – w obliczu sukcesów odnoszonych przez nauczycieli i klientów tych grup – są predyspozycje?

Różnorodność i wielokulturowość wychodzi naprzeciw tym wnioskom i wykazuje, że wśród ludzi występują znaczące różnice na poziomie umysłowym. Odpowiedzią na to pytanie może być środowisko w procesie dojrzewania.

Popatrzmy dla przykładu na dwie różne osoby. Dziecko, które w afrykańskim plemieniu ćwiczy mięśnie nóg od bardzo wczesnego etapu, nauczy się chodzić i biegać wcześniej niż dziecko skazane na nosidełko. Analogicznie jest w przypadku umiejętności interpersonalnych. Dziecko pozbawione kontaktu z rówieśnikami nie rozwinie się w tej materii tak samo jak to, któremu zapewniono odpowiednie warunki do intelektualnego wzrostu.

Predyspozycje – prawda czy mit?
5 (100%) Głosów: 1

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Jeden komentarz

  1. Znośnik 2 lata temu

Dodaj komentarz

Predyspozycje – prawda czy mit?

Czas potrzebny do przeczytania artykułu: 2 min
Przeczytaj inne artykuły Destrudo
zmiany
Zmiany, zmiany…

Zmiany Przyszedł nowy rok, a wraz z nim tysiące postanowień. Najczęstsze z nich to odchudzanie, nauka, sport, rzucenie palenia, zmiana...

ekstremizm
Ekstremizm – jego psychologia

Ekstremizm Straszne rzeczy dzieją się na świecie. A może nigdy nie przestały się dziać? Nie wiem jak Wy, ale ja...

Zamknij