Bestseller dnia

Portale społecznościowe

  • Udostępniam:

Portale społecznościowe

Jeszcze dziesięć lat temu nikt by nie pomyślał, że Internet może tak bardzo wpłynąć na nasze życie i tak mocno je zmienić. Oczywiście nikt nie mówi, że ogólnoświatowa sieć łącząca wszystkie komputery i sprzęt mobilny na świecie jest zły. Dzięki niemu wiele aspektów naszego życia znacznie się polepszyło, jednak jak wszystko na świecie, również internet na swoje złe strony. W tym momencie warto wspomnieć o stronach, jakimi są portale społecznościowe.

Portale społecznościowe, które z biegiem lat zaczęły zdobywać popularność mogą wpływać negatywnie szczególnie na młodych. Są jednak też bardzo przydatne jak chociażby dobrych parę lat temu nasza-klasa.pl dzięki której mogliśmy znaleźć naszych starych przyjaciół jeszcze z lat podstawówki. Następnie można było zaobserwować swego rodzaju wysyp coraz to popularniejszych portali w naszym kraju, Facebook, Twitter, Instagram i wiele innych. W jaki sposób mogą one negatywnie wpływać na obecnie społeczeństwo i dlaczego nazywane są narkotykiem XXI wieku?

Jako pierwsze na pewno trzeba zauważyć to, że tego rodzaju portale pochłaniają naprawdę mnóstwo czasu, niekiedy nawet do kilku godzin dziennie, a u innych może to nawet kończyć się tym, że jest praktycznie zawsze online, czy to na komputerze, czy na smartfonie, w każdej chwili człowiek może obecnie być online ze swoimi znajomymi. Zbyt mocne przykładanie wagi do portali społecznościowych może szybko doprowadzić do tak zwanej alienacji, gdzie naturalne rozmowy i komunikacja zastępowana jest elektronicznymi wiadomościami, grupowymi rozmowami przez internet, czy nawet wrzucaniem zdjęć.

Nikt nie mówi, że tego rodzaju portale są negatywne w 100 procentach, oczywiście wszystko jest stworzone dla ludzi jednak jeśli ktoś nie ma umiaru i nie potrafi rozgraniczyć pewnych rzeczy, to niestety zastępuje rzeczywistość na rzecz wirtualnych przeżyć.

Dlaczego o tym piszę? Chociażby dla tego, że znam wiele osób, które porzuciły rzeczywistość, a szczególnie aspekt kontaktu międzyludzkiego na rzecz cyberprzestrzeni. Tacy ludzie zwyczajnie nie mają życia poza swoimi obowiązkami takimi jak praca. Codzienny schemat powrotu z pracy i zatapiania się w najdalsze zakątki internetu, zamiast normlanych spotkań ze znajomymi niestety mogą dość silnie wpłynąć na psychikę człowieka. Niektórzy nie mogą wytrzymać nawet godziny bez sprawdzenia powiadomień na Facebooku czy tak zwanych tablic znajomych. Staje się to swego rodzaju narkotykiem, który niestety wciąga człowieka na dłużej, a z tego rodzaju uzależnieniem jest naprawdę ciężko walczyć.

Pamiętajmy, wszystko co zostało stworzone jest dla ludzi, jednak będzie pożyteczne tylko wtedy, gdy jest używane odpowiednio, w odpowiednich ilościach i „dawkowaniu”. Podobnie jest z internetem, wszystkimi portalami społecznościowymi, czy nawet grami online, które również potrafią wciągnąć na wiele godzin.

Dlatego też pamiętajmy, że takie portale zostały stworzone do tego by ułatwić nam życie, a nie totalnie je wchłonąć w cyberprzestrzeń.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

3 komentarze

  1. Natson 5 lat temu
  2. Rewolucja 5 lat temu
  3. Monika 4 lata temu

Dodaj komentarz