Któż z nas nie miał w swoim życiu sytuacji w której zaplanował bardzo ambitne cele, jednak po krótszym czy też dłuższym czasie, cały plan spalił na panewce, a założony cel nie został nigdy zrealizowany do końca? Wszyscy to znamy, bez żadnych wyjątków. Problem tkwi w naszej motywacji, a raczej skutecznym wyplenieniu z naszego zachowania lenistwa.
Jak więc skutecznie zmotywować się do działania? Jak uniknąć porażek, które wynikają jedynie z naszego lenistwa i niedbalstwa? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad oraz wskazówek, które na pewno ułatwią Ci zaplanować oraz osiągnąć wyznaczone przez Ciebie cele.
Po pierwsze. Samo postawienie sobie celu nie jest rozwiązaniem, nawet w przypadku łatwych celów, takich jak codzienne ćwiczenia mające na celu utrzymanie kondycji fizycznej naszego ciała. Musisz planować, wziąć pod uwagę wszystkie możliwości jakie mogą zajść, co może przeszkodzić Ci w wykonaniu takiego celu. Branie pod uwagę tego, co może pójść nie tak, co może totalnie zablokować realizację naszego celu bądź ją spowolnić pozwoli Ci przygotować lepszy plan, a w najgorszym przypadku uniknąć dużego rozczarowania w przypadku gdy celu nie uda się osiągnąć.
Po drugie. Jeśli nie jesteś w stanie sam sobie poradzić z wyznaczonym celem, przewidzisz, że Twoja niewiedza lub brak umiejętności może zablokować realizację celu, poproś kogoś doświadczonego i odpowiedniego o pomoc. Wsparcie ze strony innych osób to najlepsza motywacja i dodatkowy bodziec do działania.
Po trzecie. Warto być realistą. Niektóre cele mogą wydawać się naprawdę trudne w osiągnięciu. Jednak nie dowiesz się w stu procentach, czy cel jest osiągalny jeśli nie spróbujesz go osiągnąć. Tutaj dochodzi także kwestia planowania, przewidzenia co może pójść nie tak, dzięki czemu będziemy przygotowani na to, by uniknąć czarnego scenariusza.
Dlaczego więc tak wielu ludzi nie realizuje swoich celów i założeń pomyślnie? Dlaczego większość chociażby z postanowień noworocznych przestaje być realizowane już w pierwszych tygodniach nowego roku kalendarzowego? Pytań jak i odpowiedzi jest wiele, jednak podstawową sprawą, jaką każdy powinien zrozumieć jest to, że większość wyznaczanych celów jest zwyczajnie nieprzemyślana. Rwą się „z motyką na słońce”, a jak wiadomo, jeśli warunki nie są sprzyjające lepiej przeczekać i rozpocząć jego realizację wtedy kiedy będą do tego sprzyjające warunki.
Pamiętajmy więc, aby wyznaczać sobie takie cele, które możemy wykonać, zaczynać od niewielkich kroczków, by później robić coraz większe, aż wreszcie zacząć biec przez życie odnosząc ciągłe sukcesy. Po pierwszych osiągniętych celach nabierzemy pewności siebie, systematyczności, a przede wszystkim umiejętności odpowiedniego planowania celów oraz ich realizacji. Najpierw trzeba wyrobić w sobie pewne cechy, umiejętności, które potem będą owocowały głównie w sukcesy.