Strona główna Ciekawostki i poradniki Płacz – czy naprawdę pomaga?

Płacz – czy naprawdę pomaga?

6
0
placz

Widok płaczącego dziecka może być denerwujący dla każdego rodzica. Zrobimy wszystko, aby powstrzymać płacz naszego malucha. Ale czy to jest dla nich najlepsze? Badania sugerują, że nie; w rzeczywistości czasami jest to wręcz korzystne. Zamiast więc próbować powstrzymać dziecko od płaczu, pozwól mu płakać, jeśli tego potrzebuje i pomóż mu w tym. Jak dokładnie można to zrobić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Płacz jest zdrową reakcją, gdy doświadczamy bólu lub niepokoju. Pozwala nam zasygnalizować innym, że potrzebujemy pomocy, a także pomaga nam rozładować stres i niepokój oraz negatywne emocje, takie jak strach, poczucie winy i wstyd. Kiedy niemowlęta płaczą, ich rodzice często reagują, starając się jak najszybciej poprawić ich samopoczucie – tak, aby przestały płakać. Najnowsze badania pokazują jednak, że lepiej pozwolić niemowlętom płakać, ponieważ daje im to możliwość pełniejszego rozładowania stresu i ponownego uspokojenia się.

Pomaganie dziecku w płaczu

Kiedy dziecko płacze, ważne jest, aby być przy nim, ale nie próbować powstrzymać go od płaczu. Badania pokazują, że lepiej jest dla nich płakać i w pełni doświadczać i pracować przez swoje emocje. W ten sposób uczą się, jak szybciej radzić sobie z trudnymi uczuciami. Kiedy więc Twoje dziecko płacze, pozostań blisko i bądź cierpliwy. Chociaż jest to trudne, najlepiej po prostu pozwolić im płakać, pozostać dostępnym i być dla nich, nie próbując powstrzymać ich od płaczu. Ważne jest również, aby pamiętać, że jakkolwiek długo trwa płacz, to minie. Twój maluch wkrótce znów się uspokoi.

Strategie pomagające dziecku w płaczu

Czasami będziesz chciała pomóc swojemu maluchowi się uspokoić. Kiedy tak się dzieje, są rzeczy, które możesz zrobić. Na przykład, możesz zaoferować im przytulanie i pomóc im ćwiczyć oddychanie. Możesz również spróbować pomóc mu otrząsnąć się z poczucia stresu, głaszcząc go po plecach lub oferując mu delikatny masaż. Możesz również pomóc swojemu maluchowi się zrelaksować, spacerując z nim w wolnym tempie lub pomagając mu potrząsać nogami. Dobrym pomysłem jest również zapewnienie maluchowi małego rozproszenia uwagi, np. bajki lub zabawki. Możesz również pomóc swojemu maluchowi uspokoić się, zmieniając jego otoczenie. Może to być tak proste, jak przeniesienie go z jednego pokoju do drugiego, lub może to obejmować zmianę oświetlenia lub temperatury w pokoju.

Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów

Jeśli zauważysz, że czujesz się sfrustrowana płaczem swojego malucha, postaraj się pamiętać, że potrzeba czasu, aby dziecko w pełni przetworzyło swoje uczucia i uspokoiło się. Nawet jeśli pomożesz swojemu maluchowi szybciej się uspokoić, może pojawić się następny raz, kiedy znów będzie potrzebował w pełni się wypłakać. I to jest normalne. Ważne jest, aby pozwolić dziecku w pełni doświadczyć swoich emocji. Potrzebują one czasu, aby nauczyć się zarządzać swoimi uczuciami i otrząsnąć się ze stresu w ich życiu. Jeśli Twój maluch jest zdenerwowany i płacze, ale uważasz, że nie musi płakać, są sposoby, aby pomóc mu szybko się uspokoić. Możesz spróbować odwrócić ich uwagę lub pomóc im uregulować emocje.

Pomóż im ćwiczyć

Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane, może skorzystać z ruchu. Aktywność fizyczna pomaga naszym ciałom regulować emocje, więc chociaż mogą nie czuć, że chcą płakać, mogą skorzystać z jakiegoś delikatnego ćwiczenia. Najlepszym sposobem, aby pomóc maluchowi ćwiczyć, gdy jest zdenerwowany, jest pozwolić mu prowadzić aktywność. Możesz im pomóc, oferując im pewne wskazówki i pomysły, ale ostatecznie chcesz, aby zrobili to, co czuje się dobrze dla nich. Możesz również pomóc mu wydobyć energię, odbijając się na piłce do jogi lub wykonując kilka delikatnych skoków.

Pomóż im pozbyć się stresu

Jeśli twój maluch jest zdenerwowany, ale nie musi płakać, możesz pomóc mu otrząsnąć się ze stresu, znajdując dla niego kojącą aktywność. Możesz pomóc im znaleźć kojące doświadczenie sensoryczne, takie jak ciepła kąpiel, delikatne kołysanie, ciepły koc, słuchanie łagodnej muzyki lub jakiekolwiek inne działanie, które wydaje się dziecku kojące i uspokajające. Możesz również pomóc swojemu maluchowi znaleźć sposób na uwolnienie się od stresu poprzez pomysłową lub kreatywną zabawę. Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane, ale nie musi płakać, możesz pomóc mu uwolnić się od stresu poprzez znalezienie dla niego kojącego zajęcia sensorycznego.

Pomóż im praktykować medytację.

Jeśli Twoje dziecko jest zdenerwowane, ale nie musi płakać, możesz pomóc mu uwolnić się od stresu, prowadząc je przez medytację mindful. Uważna medytacja to świetny sposób dla niemowląt i dzieci w każdym wieku, aby znaleźć spokój i uwolnić ich stres i emocje. Aby pomóc swojemu maluchowi znaleźć spokój poprzez medytację, możesz poprowadzić go przez ten proces, delikatnie przypominając mu, aby podążał za swoim oddechem.

Podsumowanie

To normalne, że dzieci płaczą, ale ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje różnica między normalnym płaczem a nadmiernym płaczem. Normalny płacz to taki, kiedy dziecko płacze przez kilka minut, po czym może nastąpić dłuższy okres ciszy. Nadmierny płacz trwa zazwyczaj dłużej niż trzy godziny dziennie i zazwyczaj towarzyszą mu inne objawy, takie jak drażliwość, zmęczenie i nieporadność. Istnieje wiele sposobów, w jakie rodzice mogą pomóc swoim maluchom przez płacz, w tym pomagając im ćwiczyć techniki oddechowe, pomagając lub prowadząc ich, aby otrząsnąć się ze stresu, i pomagając im ćwiczyć. Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy Twoje dziecko płacze, nie chcesz próbować powstrzymać go od płaczu. Zamiast tego, chcesz być z nim, pomóc mu przeżyć jego uczucia i pozwolić mu w pełni doświadczyć swoich emocji.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here