Strona główna Ciekawostki i poradniki Pies – czyli dlaczego warto mieć psa

Pies – czyli dlaczego warto mieć psa

246
4

Następny artykuł serii – Mały wykład na temat optymizmu

Od dawien dawna krąży powiedzenie, że „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”. Dlaczego tak jest, skąd to się wzięło? Spróbujemy się przyjrzeć w tym artykule, dlaczego psy pozytywnie wpływają na ludzi.

Niestety jednak o psach, szczególnie w telewizji, mówi się dopiero wtedy, kiedy pies, najczęściej nie z własnej woli, zrobi coś złego, pogryzie dziecko, dorosłego czy inne tego typu sytuacje. Nikt nie mówi w telewizji o dobrych aspektach posiadania psa, o tym jak pozytywnie może wpływać na człowieka. Przyjrzyjmy się więc jednak głównym plusom posiadania czworonoga.

Po pierwsze. Pies sprawia, że możemy stać się zdrowsi. Posiadanie psa sprzyja naszemu aktywnemu wypoczywaniu, codzienne spacery z psem pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Niejednokrotnie dowiedziono, że codzienne spacery czy jakikolwiek innych ruch pozytywnie wpływa na nasze ciśnienie czy krążenie krwi.

Po drugie. Czworonożny przyjaciel pomoże nam w zwalczaniu stresu, już same przytulenie się do psa uspokaja, pozwala ochłonąć i pozbyć się negatywnych emocji. Każdy kto miał psa sam może to potwierdzić, nie trzeba tutaj specjalistycznych badań, żeby udowodnić to twierdzenie.

Po trzecie. Posiadanie psa zarówno o małych dzieci, nastolatków jak i dorosłych może pomagać rozwijać pewne umiejętności, które są niezwykle ważne w życiu. Chodzi oczywiście o odpowiedzialność, poczucie tego, że czyjeś życie, zdrowie oraz byt jest zależny od naszego zachowania.

Po czwarte. To może być dość dziwne jednak naukowe badania dowiodły, że czworonożny przyjaciel potrafi wykryć takie choroby jak rak jelita grubego czy nowotwór płuc. Ponadto psy bardzo dobrze wyczuwają zagrożenie, zresztą jak wiele innych zwierząt. Pies potrafi wcześniej wykryć atak epilepsji, który ma zaraz nastąpić. Zwierzęta są też często szkolone do tego, by w takiej sytuacji przynieść odpowiednie medykamenty czy nawet zaalarmować odpowiednie osoby.

Po piąte. Jeśli jesteśmy właścicielem psa, co za tym idzie musimy codziennie wybierać się z nim na spacery, a jeśli mieszkamy w dużym mieście, to mamy bardzo duże możliwości do poznania nowych osób. Niejednokrotnie wybierając się na spacer możemy zostać przypadkiem zaczepieni przez inną osobę spacerującą ze swoim czworonogiem. Kto wie, czy jeśli nasz zwierzak, ze zwierzakiem obcej osoby się polubi, to czy nie przeniesie się to również na właścicieli.

Można wymieniać jeszcze wiele plusów posiadania czworonoga, niekoniecznie musi być to pies, również koty pozytywnie wpływają na ludzi, nawet chomiki czy świnki morskie. Posiadanie zwierzaka pozytywnie wpływa na każdego człowieka. Przekonałem się o tym sam, osobiście. Zawsze gdy wracam do swojego rodzinnego domu, to suczka, którą uratowałem dość dawno temu, kiedy była jeszcze szczeniaczkiem porzuconym zimą, cieszy się niesamowicie – czy taki widok nie sprawia przyjemności? Kto nie ma psa niech się zastanowi nad tym i pomyśli, czy chciałby mieć psa.

 

4.8/5 - (Głosów: 5)

4 KOMENTARZE

  1. To prawda że zwierzaki potrafią zastąpić nam nie tylko przyjaciela ale i lekarza – tego od ciała i tego od duszy. Nie da się jednak ukryć, ze czasami, gdy chcielibyśmy na jakiś czas wyjechać, zostawić dom na chwilę to właśnie przywiązanie i miłość do naszego zwierzaka często staje nam na drodze. Nie da się takiego zostawić w domu, nie da się u bliskich, ja zawsze ponad wakacje wybieram jednak pozostanie z moim malutkim czworonogiem w domu:)

  2. Wszystko prawda. Psy są wspaniałe. Aspekt poznawania nowych ludzi może mieć niestety także negatywne oblicze. Odkąd moja mama dostała psa, na spacerach zapoznała szereg osób z marginesu, wykorzystujących jej brak asertywności i postępującą demencję. Tuzin osób przetoczyło się przez nasz dom celem (głównie) pożyczania pieniędzy. Znalazła się też inicjatorka picia wódki, a – szczerze – mama wcześniej nigdy nie piła. Żeby nie było tak pesymistycznie, mama na spacerach poznała też kilka wartościowych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here