Strona główna NLP Perswazja

Perswazja

162
1
Perswazja

Perswazja to nic innego jak umiejętność przekonania innych do swoich racji. Często nie jest to zadanie łatwe i przyjemne. Oczywiście wiele zależy od podatności osoby przekonywanej na wpływy. Perswazja kojarzy się zazwyczaj z czymś dobrym. Jej siła świadczyć może o pewności siebie. Jeżeli jednak dana osoba nadużywa sztuki perswazji, może się okazać, że staje się dyktatorem, chcąc za wszelką cenę przekonać innych do swoich przekonań.

Jeśli perswazja przybiera tylko i wyłącznie łagodną formę, nie jest raczej zjawiskiem niekorzystnym. Gorzej, kiedy przybiera ona barwy manipulacji. Wtedy wybory do których zostaje nakłoniony przedmiot manipulacji stają się dla niego niekorzystne. Okazuje się, że umiejętność perswazji jest w zasadzie wykorzystywana przez każdego z nas na co dzień – wykorzystują ją przecież zarówno rodzice, chcąc nakłonić do czegoś swoje dzieci, ale i także rozmaici sprzedawcy czy twórcy reklam. Nie ma w tym fakcie nic zaskakującego, ani tym bardziej niezgodnego z prawem. Ponadto, każdy kto dobrze opanował sztukę perswazji z pewnością dobrze radzi sobie zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Cel perswazji

Celem perswazji jest przekonanie innego człowieka czy też grupy ludzi do racji czy zdania konkretnej osoby, która to właśnie stosuje zabieg perswazji. Zasadniczo przecież, każdy z nas, w różnych sytuacjach stosuje perswazję. Jednakże nie każdemu faktycznie udaje się przekonać jego rozmówcę do przedstawianych przez niego poglądów. Żeby więc nauczyć się skutecznie operować perswazją należy zwyczajnie próbować i nie poddawać się nawet jeżeli pierwszy zabieg nam nie wyjdzie. Nie jest to wcale takie trudne. Warto jednak dobierać odpowiednie metody do konkretnej osoby. Jeżeli zrobimy to w odpowiedni sposób, zwiększymy szanse na wygraną, czyli przekonanie rozmówcy do naszych racji. Przecież to właśnie jest celem perswazji.

Techniki perswazji

Istnieją różnorakie techniki perswazyjne. Jedną z nich jest duże zaangażowanie. Jeżeli osoba, na którą wywieramy presję za pomocą perswazji spostrzeże nasze zaangażowanie, to szanse na odniesienie sukcesu rosną. Łatwo to zobrazować na prostym przykładzie. Załóżmy, że jesteśmy w salonie samochodowym. Sprzedawca tak pięknie nas zagadał, że chcemy kupić nowe auto, pomimo, że wcześniej nie byliśmy przekonani do takiej opcji. Sprzedawca uśmiecha się, gratuluje wspaniałego wyboru, a po chwili wraca z umową. Chyba każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z takim sprzedawcą, któremu naprawdę trudno było odmówić. To jest właśnie siła perswazji. Każdy dobry sprzedawca powinien ją mieć. I nie tylko sprzedawca. Perswazja przydaje się na wielu polach. Między innymi w życiu zawodowym oraz prywatnym. Jeżeli potrafimy przekonać innych do proponowanych przez nas założeń, to już właściwie połowa sukcesu. Oczywiście nic na siłę. Toteż jeżeli widzimy, że osoba na której próbujemy sprawdzić umiejętność perswazji nie jest zbyt „podatna”, to nie przesadzajmy z przekonywaniem. Czasami po prostu warto poprzestać na delikatnej perswazji, bez konieczności wprowadzania tak zwanych ciężkich dział.

Warto mieć także na uwadze, że istnieją różnorakie techniki wywierania wpływu na innych. Jedną z często wymienianych technik jest wzbudzanie autorytetu. Na przykład lekarz w białym kitlu wzbudza poważanie i poczucie bezpieczeństwa oraz zaufania. Tak samo osoba w todze kojarzy się ze sprawiedliwym osądem bądź pomocną dłonią na życiowych zakrętach. Jeszcze inną techniką perswazji jest społeczny dowód słuszności danej tezy. Im więcej osób potwierdzi konkretne przekonanie, tym bardziej słuszne i prawdziwe będzie się nam ono wydawać. Chcąc skłonić kogoś do jakiegoś ustępstwa, najlepiej jest zasugerować, że inni już się na nie zgodzili. Łatwiej będzie nam w takiej sytuacji przyjąć założenie, które zostało zaakceptowane przez większą grupę osób. Szczególnie wtedy, gdy grupa ta cieszy się sporym poważaniem czy sławą.

Siła perswazji jest czymś naprawdę istotnym. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to, aby osiągnąć sukces trzeba niekiedy przekonać wiele osób do reprezentowanych przez siebie argumentów. Warto mieć to na uwadze i pracować nad swoją siłą perswazji. Można to robić na różne sposoby. Zawsze można zajrzeć do literatury dotyczącej umiejętności perswazji. Zapewne nie jeden raz przyda się nam bowiem ona w życiu.

4.4/5 - (Głosów: 5)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here