Ośrodki terapii uzależnień w Warszawie

  • Udostępniam:

Do największych problemów współczesności należą uzależnienia – alkoholizm, narkomania, lekomania czy uzależnienie od Internetu. W samej Warszawie funkcjonuje około 30 ośrodków leczenia uzależnień, z czego większość to instytucje prywatne.

Uzależnienia: problem współczesnej aglomeracji

Mieszkańcy wielkich aglomeracji, takich jak Warszawa, są szczególnie silnie narażeni na problemy społeczne współczesności. Anomia społeczna, problemy rodzinne i zawodowe, nadmierne tempo życia, chaos i stres… – wszystko to przyczynia się do powstawania wielu problemów psychologicznych i osobistych u mieszkańców współczesnych wielkich miast. Do najpoważniejszych należą uzależnienia, w tym najpoważniejsze: alkoholizm i narkomania. Coraz częściej borykamy się także z uzależnieniem od Internetu, od gier hazardowych, zakupów i Internetu.

Wszystkie te problemy niszczą życie mieszkańców współczesnego miasta. Dotyczą nie tylko ludzi dorosłych, ale także młodzieży. Uzależnienia nie są problemem, z którym można sobie poradzić samodzielnie, nie wystarczą też okazjonalne konsultacje lekarskie. Leczenie uzależnień wiąże się z koniecznością pobytu w ośrodku leczenia, dysponującym zespołem najlepszych lekarzy, psychologów i terapeutów. Warszawska oferta ośrodków terapii jest przy tym niezwykle bogata i zróżnicowana.

Ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie i poza miastem

Wiele ośrodków leczenia uzależnień funkcjonuje w miejscach odosobnionych, np. w górach lub nad morzem. Większość pacjentów szuka jednak raczej ośrodków bliskich miejscu zamieszkania i pracy – stąd zresztą tak duża ilość ośrodków terapii uzależnień w Warszawie. Wielkie miasto nie sprzyja psychoterapii ze względu na panujący w nim chaos, zbyt szybkie tempo życia. Trudno tu o wyciszenie i refleksję.

Z drugiej strony, nadmierne oderwanie terapii od codziennego życia pacjenta nie jest korzystne, nie sprzyja utrwaleniu efektów terapii po jej zakończeniu. Dlatego właśnie optymalne jest rozwiązanie pośrednie. Okolice Warszawy obfitują w miejsca zaciszne i urokliwe, gdzie możliwy jest terapeutyczny kontakt z naturą. Należy do nich np. Centrum Medyczne Medjol (pod adresem https://medjol.pl/), pięknie położone w podwarszawskim Czersku – w malowniczej dolinie Wisły, w okolicach średniowiecznego zamku. Takie warunki sprzyjają wypoczynkowi, wyciszeniu i kontemplacji, ale nie odrywają pacjentów od prawdziwego życia. Ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie warto wybrać więc jako rodzaj złotego środka między potrzebą izolacji a potrzebą kontaktu z codziennością.

Zakres leczenia i standardy ośrodków

Każdy ośrodek leczenia uzależnień prócz skutecznej psychoterapii musi oferować także leczenie ściśle medyczne i farmakologiczne. Chodzi tu tak o pomoc lekarzy psychiatrów, jak i o tzw. detoks, czyli odtruwanie organizmu. Państwowe ośrodki leczenia uzależnień w całej Polsce wymagają od swoich pacjentów trzeźwości. Popularność ośrodków prywatnych opiera się także na braku takiego wymagania – w odróżnieniu od ośrodków państwowych pomagają one swoim pacjentom na wszystkich etapach walki z uzależnieniem, w tym na etapie odwyku.

Leczenie uzależnień w dobrym ośrodku terapii uzależnień jest pełnie i wieloetapowe. Obejmuje nie tylko odtrucie, ale także profesjonalną pomoc psychologiczną. W czasie psychoterapii (powinny być to tak zajęcia indywidualne, jak i grupowe) pacjenci poznają mechanizmy uzależnienia i uczą się walki z nałogiem. Dobry ośrodek leczenia uzależnień zwraca uwagę na indywidualne potrzeby swoich pacjentów, przedstawiając im zindywidualizowane programy terapeutyczne. Ze względu na szeroki wybór ośrodków terapeutycznych w Warszawie i okolicach, standardy i zakresy cenowe terapii są bardzo zróżnicowane.

Warto zadbać o to, by wysokie były nie tylko standardy leczenia, ale także zamieszkania i wyżywienia. Uzależnienia to choroby wymagające spokoju, wypoczynku, dobrych warunków życia, kontaktu z naturą. Leczenie potraktować trzeba jako rodzaj wakacji. W tak bogatej ofercie ośrodków, jaką dysponuje Warszawa i województwo mazowieckie, na pewno znajdziemy coś wartościowego także w tym zakresie.

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Jeden komentarz

  1. Dietetyk 9 miesięcy temu

Dodaj komentarz