Bestseller dnia

Operacje plastyczne

 • Udostępniam:

Operacje plastyczne

Według badań aż 80% kobiet i około 40% mężczyzn nie jest zadowolonych ze swojego wygląd. Ten brak akceptacji swojego ciała ze zwykłej próżności może przerodzić się w poważny problem. Zaczynają się operacje plastyczne…

Człowiek od urodzenia porównuje się z innymi !

Psychologowie twierdzą, że dziecko porównuje swoje ciało z innymi już od pierwszych lat swojego życia. Należy pamiętać, że wszystko tak naprawdę siedzi w głowach młodych ludzi i właśnie dlatego należy ostrożnie podchodzić do tematu ewentualnych fizycznych defektów. Często kompleksy rodzą się w człowieku poprzez z pozoru niewinne żarty np. na temat odstających uszów czy niskiego wzrostu. Zachowanie i słowa rodziców mogą kształtować nawet 80% samooceny małego dziecka.

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe typy samooceny:

 1. Jestem lepszy(a) od innych. Tak uważa około 5% ludzi.
 2. Jestem jak inni, ze swoimi wartościami i brakami. Ludzi, którzy myślą w ten sposób jest najwięcej, bo około 80%.
 3. Jestem gorszy(a) od innych. Przekonane jest o tym aż 15% społeczeństwa.

Ostatnią grupę możemy określić jako ludzi, którzy mają po prostu słabą wolę. Co krok szukają oni słów i czynów, które potwierdzają ich niepełnowartościowość. Patologiczne koncentrowanie się tylko na fizycznych defektach może przerodzić się w chorobę, zwaną dysmorfofobią. Pacjenci z tym zaburzeniem okupują wręcz gabinety chirurgów plastycznych błagając ich o rekonstrukcję nosa, ust czy piersi. Jednakże nigdy nie są zadowoleni z rezultatów, więc ponownie zgłaszają się do lekarza i tak w koło. Na szczęście w lepszych klinikach wymaga się od pacjentów wcześniejszej konsultacji z psychiatrą bądź psychologiem.

Dążenie do doskonałości – na granicy pomiędzy estetyką a patologią

W amerykańskich klinikach chirurgii plastycznej u aż 60% pacjentów zdiagnozowano głęboką depresję. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w Chicago po przeprowadzeniu badań w 20-tu klinikach.

Zaledwie 15% kobiet twierdzi, że po operacji ich życie zmieniło się na lepsze. Swoje niezadowolenie z życia, własną nieporadność czy brak talentów próbujemy przypisać defektom swojego ciała. W psychologii jest to po prostu zasada kompensacji. Zamiast się rozwijać, odkrywać i doceniać w życiu to, co najważniejsze – za swoje niepowodzenia obwiniamy zbyt długi nos czy za małe piersi – tak jest w końcu prościej. Koncentrowanie się na własnych niedoskonałościach buduje poczucie niższości, które może przerodzić się w depresję.

Najważniejsza jest praca nad sobą!

 • Nie zwracaj uwagi na przytyki osób, które nie pełnią większej roli w Twoim życiu. Obiecaj sobie, że nie będziesz się skupiał na negatywnych opiniach.
 • Jak najwięcej przebywaj i rozmawiaj z innymi ludźmi. Przyjmą nas tak, jak się im zaprezentujemy.
 • Porzuć w sobie to niszczycielskie uczucie, które Ci podpowiada, że wartość człowieka można mierzyć zależnie od długości jego nóg czy rozmiaru biustonosza.
 • Spróbuj spojrzeć na własne niedoskonałości z innej perspektywy. Być może właśnie w nich kryje się Twoja wyjątkowość. Nasze braki są bowiem częścią tego, co nas odróżnia od reszty. Poprzez operacje plastyczne człowiek może stracić swoją indywidualność.

Według American Heart Association istnieje kilka części ciała, które najczęściej są celem naszej krytyki i niezadowolenia.

U kobiet są to:

1. Nogi (uda)

2. Piersi

3. Brzuch

4. Oczy

5. Wargi, podbródek

6. Nos i uszy.

U mężczyzn:

1. Wielkość prącia

2. Wzrost

3. Siła fizyczna

4. Odstające uszy

5. Łysina

6. Klatka piersiowa

Badacze kanadyjscy z National University w Toronto przeprowadzili testy na 6000 mężczyzn i kobiet, które miały wyjaśnić, czy nasza samoocena może być zmienna. Dowiedli oni, iż zależy ona nie tylko od dnia tygodnia, ale nawet od pory w ciągu dnia! Według ich badań najniższa samoocena wśród ludzi panuje (co chyba nikogo nie dziwi) w poniedziałki, ale również (co już jest mocno zaskakujące) i w piątki. Natomiast najwyższą samoocenę mamy mniej więcej w środku tygodnia.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

 • Udostępniam:

3 komentarze

 1. Karolina Zasada 5 lat temu
 2. Marolina 5 lat temu
 3. Zośka 5 lat temu

Dodaj komentarz