Bestseller dnia

Ojciec – zwierciadłem charakteru córki #1

 • Udostępniam:

Coraz częściej mówi się o tym, jak istotna jest rola ojcu w wychowywaniu dzieci. Niedawne zmiany gospodarcze, ekonomiczne, technologiczne, a także dotyczące samej mentalności miały ogromny wpływ na to, jak teraz postrzega się jego znaczenie. Natomiast dzisiejszy artykuł będzie poświęcony stricte temu, jak niebagatelny wpływ na życie swoich córek mają ich ojcowie. Bowiem ostatnio przeprowadzone badania dowiodły, że relacja jaka ich łączy w dużej mierze decyduje o charakterze i sposobie postępowania córki. Chcecie wiedzieć więcej? Czytajcie dalej.

Być może będzie to dla Was zaskakujące, natomiast to właśnie ojcowie są w początkowym etapie każdej młodej kobiety ważniejsi, aniżeli ich matki. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że jeżeli córka postrzega swoją relacje z ojcem jako ciepłą, zgodną i otwartą, to w przyszłości lepiej radzi sobie ona z problemami, ma wyższe poczucie własnej wartości i jest bardziej zadowolona ze swojego życia w porównaniu do tych kobiet, które związek z ojcem określały jako chłodny i pełen wzajemnych pretensji.

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką córka może dostać od swojego rodziciela jest rozczarowanie z tego powodu, iż nie jest chłopcem. Wielu ojców marzy, by szczególnie ich pierwsze dziecko było męskiej płci, ponieważ ciągle drzemie w nich podświadome zadanie – przedłużenie rodu, które może zapewnić jedynie syn. Jeżeli ten brak zgody na płeć córki nie zostanie szybko zniwelowany, to prawdopodobnie będzie to rzutowało na całe jej przyszłe życie. Zdarza się, że taka sytuacja ma wpływ na zaburzenia seksualne u córki i problem z identyfikacją własnej płci. Tacy ojcowie nierzadko mają również pretensje do matki, gdyż uważają, że to jej wina, iż nie urodziła mu syna, co jest oczywiście absurdalne, lecz ich rozczarowanie jest tak wielkie, że szukają winnego, by móc zrzucić z siebie to brzemię odpowiedzialności. Wówczas nierzadko aby zminimalizować swoją frustrację – wychowują swoje córki, jak syna. W pierwszym etapie jest to zazwyczaj bardzo atrakcyjne dla małej dziewczynki, bo cieszy się, że tata poświęca jej tak dużo czasu, uczy grać w piłkę i pokazuje różne rodzaje samochodów. Problem zaczyna się w momencie, gdy ta mała dziewczynka zaczyna przeradzać się w młodą kobietę, zaczynają jej rosnąć piersi, staje się coraz atrakcyjniejsza, a ojcowie nie potrafią zaakceptować faktu, iż ich córka dojrzewa, zatem zaczynają się od nich odsuwać. Młoda kobieta z czasem pojmuje, że ma to związek z jej wyglądem, dlatego bardzo szybko rośnie w niej niechęć do własnego ciała i buduje w niej błędne przekonanie o swojej fizyczności, jakoby była czymś złym.

Nie będzie zapewne dla Was zaskoczeniem fakt, że kobiety często wybierają sobie partnerów, którzy są podobni do ich ojców. Wówczas działają one zazwyczaj podświadomie i nie zdają sobie sprawy z tego, że u innych mężczyzn szukają odzwierciedlenia własnych ojców. Oczywiście nie należy tutaj generalizować wszystkich ich wyborów, natomiast dotyczy to sporej części kobiet. Zatem jeżeli ojciec nie nawiąże bliskiej relacji z córką, nie będzie potrafił się z nią porozumieć i będzie obojętny wobec niej, to stworzy w jej głowie negatywny obraz męskiego świata, od którego będzie uciekać, ponieważ nauczona doświadczeniem będzie przekonana, że nie czeka ją w nim nic dobrego. Taka kobieta z trudem będzie wchodziła w jakiekolwiek związki z innymi mężczyznami, gdyż nie będzie potrafiła im zaufać.

Natomiast tatuś, który nieprzerwanie chwali się swoją córeczką, jej urodą i talentem, zazwyczaj jedynie po to, by wzmocnić swoje własne ego prawdopodobnie wychowa kobietę, która w przyszłości znajdzie równie narcystycznego partnera, wokół którego będzie się kręcił cały związek. Wówczas to on będzie najważniejszym punktem odniesienia w jej życiu. Zdarza się również, że córki, które mają ojców-karierowiczów nastawionych jedynie na sukces, również będą przejawiały egoistyczny styl bycia, w którym pozornie mocno stąpają po ziemi, natomiast pod tą maską pewności siebie kryją się inne pobudki. Taka postawa będzie podyktowane podświadomym pragnieniem zaimponowania ojcu, by znów ją pochwalił i pogłaskał po głowie.

Zasada ta działa również i w drugą stronę. Córki, które nie były doceniane przez swoich ojców, a w zamian za to słyszały ciągle uwagi na temat swojej niezgrabności, wytykano im nieśmiałość, były ciągle szykanowane za brak umiejętności czy wysokiej inteligencji – po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że takie właśnie są. Nawet jeśli coś osiągną, to nie potrafią się z tego cieszyć i korzystać tak, jak powinny, bowiem dyskredytują własny sukces.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

 • Udostępniam:

8 komentarzy

 1. Natalia 5 lat temu
 2. Xenik 5 lat temu
 3. JB 5 lat temu
 4. alone 2 lata temu
  • sonietta 2 lata temu
   • Shizuma 1 rok temu
 5. Ela 2 lata temu
 6. Zosia 1 rok temu

Dodaj komentarz