Strona główna Osobowości Neurolog – kim jest i jak się zachowuje?

Neurolog – kim jest i jak się zachowuje?

9
0
neurolog

Neurolog jest lekarzem, który specjalizuje się w badaniu układu nerwowego. Obejmuje to mózg, rdzeń kręgowy i wszystkie inne nerwy w organizmie.Ci lekarze diagnozują i leczą choroby, które wpływają na układ nerwowy. Mogą one również prowadzić badania w celu postępu zrozumienia układu nerwowego i jego zaburzeń. Dodatkowo, neurolodzy również pomóc swoim pacjentom radzić sobie z tymi warunkami i zrozumieć, jak najlepiej zarządzać nimi. Jeśli chcesz dowiedzieć się o Neurologu – kim jest i jak się zachowuje? Czytaj dalej!

Co to jest neurolog?

Neurolodzy są lekarzami, którzy specjalizują się w leczeniu pacjentów z zaburzeniami układu nerwowego. Obejmuje to zaburzenia mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów i mięśni, w tym zaburzenia czucia (wzroku, słuchu, węchu, smaku), ruchu, poznania i innych aspektów zdrowia psychicznego. Neurolodzy biorą wywiady medyczne, prowadzą badania fizyczne, zamawiają i interpretują testy, stawiają diagnozy i formułują plany leczenia zaburzeń wpływających na układ nerwowy. Przepisują również leki i prowadzą psychoterapię w zależności od potrzeb. Neurolodzy są przeszkoleni do leczenia wszystkich grup wiekowych, od dzieci do osób starszych.

Dlaczego powinieneś zobaczyć neurologa?

Neurolodzy specjalizują się w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Mogą oni pomóc Ci zrozumieć diagnozę i plan leczenia, zarządzać objawami i ustalić realistyczne cele dla wyzdrowienia. Jeśli doświadczasz nagłego początku objawów lub masz znaną chorobę, która wpływa na układ nerwowy, taką jak stwardnienie rozsiane lub cukrzyca, ważne jest, aby zobaczyć neurologa. Neurolog może być również konsultowany, gdy diagnoza jest niepewna lub gdy inni specjaliści nie czują się komfortowo stawiając diagnozę.

Co bada neurolog?

Neurolog przeprowadzi kompleksowe badanie i może zlecić testy, aby wykluczyć inne zaburzenia, które mogą powodować Twoje objawy. Ważne jest, aby neurolog zbadał wszystkie Twoje objawy i wykluczył inne schorzenia, które mogą naśladować zaburzenia układu nerwowego. Neurolog zada Ci pytania dotyczące Twojej historii medycznej, objawów i obecnego stanu zdrowia, aby pomóc w ustaleniu diagnozy. Będziesz miał również badanie fizyczne, gdzie neurolog będzie obserwować swoją postawę, siłę mięśni, zakres ruchu stawów i badanie neurologiczne. Będzie to obejmować testy odruchów i inne testy neurologiczne, aby wykluczyć warunki, które mogą naśladować zaburzenia układu nerwowego. Neurolog może zlecić badania krwi, badania moczu oraz badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą być przyczyną Twoich objawów. W zależności od diagnozy, neurolog może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne zaburzenia. Na przykład, jeśli masz nienormalne skurcze mięśni, neurolog może zlecić badania laboratoryjne, aby wykluczyć zaburzenia metaboliczne, takie jak niska funkcja tarczycy.

Odruchy ścięgniste i testy odruchów

Odruchy ścięgniste są powszechną metodą badania układu nerwowego, szczególnie u niemowląt i małych dzieci, ponieważ nie wymagają współpracy dziecka. Kiedy lekarz stuka w kolano lub stopę, odpowiedni mięsień jest unerwiony przez odruch Babińskiego, powodując wskazanie dużego palca u nogi. Jest to normalne i oczekiwane odkrycie u niemowląt, które mają niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy. Po 12 miesiącu życia, kiedy centralny układ nerwowy dojrzewa, odruch Babińskiego powinien zaniknąć; każde stwierdzenie przetrwałego odruchu Babińskiego u niemowlęcia lub starszego dziecka sugeruje uszkodzenie lub nieprawidłowości centralnego układu nerwowego. Prawidłowy odruch Babińskiego wskazuje, że dolna część ośrodkowego układu nerwowego (rdzeń kręgowy) oraz drogi prowadzące z rdzenia kręgowego (nerwy obwodowe) są prawidłowe.

Co to jest badanie neurologiczne?

Badanie neurologiczne to dokładne badanie pacjenta przez lekarza, który szuka nieprawidłowości (oznak) choroby w układzie nerwowym. Badanie neurologiczne może obejmować ocenę czucia, funkcji motorycznych, odruchów, chodu i równowagi. Takie badania są zwykle prowadzone przez neurologów, neurofizjologów, neuroradiologów i innych specjalistów w dziedzinie neurologii. Są one kluczowym elementem oceny i diagnozy zaburzeń neurologicznych, jak również monitorowania postępu chorób neurologicznych. Badanie neurologiczne nie jest tylko prostym i szybkim badaniem fizycznym. Jest to dokładna i ukierunkowana ocena układu nerwowego, która może zidentyfikować subtelne nieprawidłowości, które mogą wskazywać na chorobę neurologiczną. Ważne jest, aby pamiętać, że normalne badanie neurologiczne nie wyklucza możliwości, że dana osoba ma chorobę neurologiczną.

Inne warunki, które mogą powodować objawy podobne do tych z zaburzeń układu nerwowego Ważne jest, aby wykluczyć inne zaburzenia, które mogą naśladować zaburzenia układu nerwowego podczas badania neurologicznego. Te zaburzenia obejmują: – Nieprawidłowości kręgosłupa, takie jak skolioza lub osteoporoza. – Nieprawidłowości stawów, takie jak podagra, zapalenie stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów. – Nieprawidłowości w obrębie kości, takie jak rak, choroba Pageta lub osteomalacja. – Zaburzenia oczu, takie jak ciśnienie w oku (jaskra), choroba oczu wywołana cukrzycą lub obrzęk powiek. – Nieprawidłowości w obrębie uszu, takie jak nieprawidłowy przepływ krwi do ucha (malformacja tętniczo-żylna), zakażenia ucha lub guzy. – Zaburzenia autonomicznego układu nerwowego, takie jak niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie ortostatyczne), niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) lub wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). – Zaburzenia układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego, alergie pokarmowe lub niski poziom kwasu żołądkowego. – Zaburzenia układu oddechowego, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. – Zaburzenia układu moczowo-płciowego, takie jak kamienie nerkowe lub zakażenia dróg moczowych. – Zaburzenia układu endokrynologicznego, takie jak niskie wytwarzanie hormonów tarczycy spowodowane nadczynnością tarczycy, zespołem Cushinga lub cukrzycą.

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF)

Nakłucie lędźwiowe (zwane również nakłuciem kręgosłupa) jest nie tylko jednym z najczęstszych badań neurologicznych, ale również jednym z najważniejszych w ocenie zaburzeń układu nerwowego. Badanie polega na wprowadzeniu igły do lędźwiowej (dolnej) części kręgosłupa i pobraniu części płynu, który otacza rdzeń kręgowy i jest znany jako płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF). Płyn jest następnie badany pod kątem nieprawidłowości i mierzone jest ciśnienie wewnątrz płynu. Niektóre choroby (np. infekcje) można wykryć na podstawie obecności pewnych nieprawidłowych białek w płynie. Należą do nich beta-2-mikroglobulina w stwardnieniu rozsianym, pasma oligoklonalne w niektórych formach łagodnych guzów mózgu oraz zakażenie wirusem cytomegalii. Ciśnienie wewnątrz płynu może pomóc określić, czy w mózgu panuje zbyt duże ciśnienie. Jest to ważne w zaburzeniach takich jak wodogłowie, gdzie ciśnienie wewnątrz mózgu musi być doprowadzone pod kontrolą. Nakłucie lędźwiowe jest często wykonywane w połączeniu z rezonansem magnetycznym głowy, aby uzyskać lepszy obraz tego, jak wygląda wnętrze mózgu.

Test EEG (elektroencefalogram)

Jest to test, który często wykonuje się w połączeniu z badaniem MRI. Polega ono na umieszczeniu na głowie elektrod, które rejestrują aktywność elektryczną mózgu. Osoba jest zazwyczaj w pełni świadoma podczas wykonywania tego badania, chociaż niektórzy pacjenci mogą otrzymać lekkie znieczulenie. Badanie EEG może być wykorzystane do pomocy w postawieniu diagnozy pewnych zaburzeń w pracy mózgu. Jest to również pomocne w wykluczeniu innych warunków, które mogą naśladować zaburzenia w mózgu.

Badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny.

To badanie, w którym osoba leży wewnątrz dużej maszyny, która wykorzystuje silny magnes do tworzenia obrazów ciała. MRI może być stosowany do badania mózgu, rdzenia kręgowego i stawów. Może on dostarczyć informacji na temat struktury mózgu, wielkości niektórych regionów mózgu oraz wszelkich nieprawidłowych tkanek (zmian chorobowych). Na przykład, MRI może pomóc w wykryciu guza w mózgu lub rdzeniu kręgowym lub udaru mózgu (utrata tkanki z powodu braku przepływu krwi). MRI często wykonuje się w połączeniu z EEG i angiogramem.

Podsumowanie

Badanie przedmiotowe jest najważniejszym aspektem oceny pacjenta z objawami neurologicznymi. Ważne jest, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą naśladować zaburzenia układu nerwowego. Badanie neurologiczne musi obejmować ocenę czucia, funkcji motorycznych, odruchów i chodu, a także ogólny wygląd i stan psychiczny pacjenta.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here