Strona główna Interakcja Mowa ciała – rozmowa kwalifikacyjna

Mowa ciała – rozmowa kwalifikacyjna

32
0
mowa ciała

Następny artykuł serii – Rozmowa kwalifikacyjna

Mowa ciała

W życiu każdego człowieka przyjdzie moment, w którym będzie musiał bardzo dobrze przygotować się do swojej pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Dla niektórych będzie to już niedługo, dlatego też w tym artykule dowiemy czegoś więcej na temat mowy ciała, która jest niezbędnym elementem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potencjalny pracodawca zawsze najpierw zwróci uwagę na nasze zachowanie, to co robimy, nie to co mówimy i co wiemy, to dopiero wyjdzie w dalszej części rozmowy kwalifikacyjnej. Tak więc, jak mowa ciała wpływa na wynik naszej rozmowy kwalifikacyjnej? Co możemy zrobić, a czego nie powinniśmy zrobić? – zajmijmy się aspektem jakim jest mowa ciała.

Rozmowa kwalifikacyjna i to co podczas niej mówimy to jedno. Drugą zaś sprawą, jest to w jaki sposób intonujemy swoje słowa, jakiej barwy głosu używamy. Ważne także jest to w jaki sposób podczas rozmowy kwalifikacyjnej się zachowujemy, czyli jakiej gestykulacji używamy, jaką mamy postawę, a przede wszystkim jak wyglądamy.

Pilnuj się od samego początku

Nasza osoba jest oceniana praktycznie już od momentu w którym przekroczymy próg firmy naszego przyszłego pracodawcy. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której będziesz musiał czekać w poczekalni na swoją kolejkę, zajmij się czymś, najlepiej przeglądając czasopisma, które praktycznie zawsze zajdziesz w poczekalni. Już wtedy osoba rekrutująca może zwrócić uwagę na Twoje zachowanie. Po tym, jak nadejdzie nasza kolei musimy pewnym, aczkolwiek spokojnym krokiem wejść do pomieszczenia, w którym prowadzona jest rekrutacja. Podanie ręki powinno być dynamiczne i mocne. Zadbaj o to by Twoja ręka była sucha, a nie oblana potem. Zdradzi to Twoje silne zdenerwowanie i może negatywnie wpłynąć na pierwsze wrażenie.

Postawa oraz używanie gestów podczas rozmowy.

Proste plecy, naturalnie ułożone nogi i ręce, spokojny oddech i opanowane ruchy. To podstawowe elementy naszej postawy. Jeśli będziemy siedzieli w bezruchu, założymy rękę na rękę, czy będziemy mieli spięte mięśnie na pewno zostanie to negatywnie odebrane. Nasza postawa powinna być po prostu naturalna, a przede wszystkim zrelaksowana, nie zdradzająca w żaden sposób naszego ewentualnego zdenerwowania. Dobrym zachowaniem jest także pokazanie, że interesuje nas to co druga osoba mówi. W tym celu nasze ciało oraz twarz powinna być skierowana w stronę osoby mówiącej, w tym przypadku osoby rekrutującej. Delikatne pochylenie w stronę mówiącego też jest pozytywnym odruchem, jeśli jest wykonany naturalnie. Nasza mimika twarzy powinna być naturalna, nie zdradzająca naszego zdenerwowania. Powinniśmy nad tym poćwiczyć, ponieważ jest to trudna sztuka.

Czego nie robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli chodzi o twarz nie powinniśmy w żadnym wypadku dotykać ust i nosa. Drapanie się po głowie, za uchem czy gdziekolwiek indziej nie powinno mieć miejsca – zostanie to odebrane jak znak, że przed chwilą skłamaliśmy. Każdy z nas zna także ułożenie rąk w pozycji zamkniętej, czyli założone na siebie ręce. Powinniśmy się tego wystrzegać jak diabeł wody święconej. Lepiej delikatnie gestykulować rękoma podczas rozmowy niż trzymać je non stop w jednej pozycji. Jeśli chodzi o ułożenie nóg – jeśli wybierzemy pozycję skrzyżowaną – niech zostanie taka do końca rozmowy kwalifikacyjnej, ciągłe zmienianie pozycji naszych nóg zdradzi jedynie nasze zdenerwowanie.

5/5 - (Głosów: 2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here