Strona główna NLP Motywacja, jakie są jej korzyści?

Motywacja, jakie są jej korzyści?

232
2
motywacja

Następny artykuł serii – Manipulacja – 21 technik manipulacji

Motywacja

Motywacja jest stanem gotowości do podjęcia danych działań. To siła pozwalająca i napędzająca do realizacji zamierzonych celów.

Wyróżnia się cztery rodzaje motywacji: wewnętrzną, zewnętrzną, pozytywną i negatywną. Uważana przez wielu za najważniejszą jest wewnętrzna. To ta, kiedy chcemy realizować, zaspokajać swoje potrzeby. Dla mnie motywacja wewnętrzna jest tym czymś, co budzi mnie o 6 rano, choć pracę zaczynam o 10, każe mi wstać i z uśmiechem przebiec 5 kilometrów.

Motywacja zewnętrzna opiera się na płynącym z zewnątrz oddziaływaniu. Nawiązując do powyższego przykładu – jeśli postanawiasz: „Od dzisiaj biegam pół godziny dziennie!” to pomocą z zewnątrz będzie partner do joggingu. Zysk jest podwójny, ponieważ dzięki temu, nie tylko zyskujesz motywację zewnętrzną, ale także realizujesz nieoceniony społeczny wymiar uprawiania sportu…

Motywacja pozytywna skupia się na korzyściach wypływających z realizacji celu. To rodzaj, który towarzyszy bardzo często osobom decydującym się na odchudzanie. Wizualizacja celu, czyli „ja i moja doskonała sylwetka” jest bardzo skuteczna, tym bardziej, jeśli zauważasz nawet małe postępy, które przynoszą satysfakcję.

Motywacja negatywna, opiera się na różnego rodzaju karach. Tego typu doświadcza na przykład sprzedawca, który musi zwiększyć liczbę klientów albo pożegna się z pracą.

Temat motywacji skupia wokół siebie coraz więcej osób, staje się wyraźnie popularniejszy i zmierza dużymi krokami do zajęcia swojego stałego miejsca w codzienności. Umiejętności motywowania grupy i siebie samego mają coraz lepsze noty. Co wpływa na sukces motywacji?

Ludzie, którym zdrowie pozwala na niewiele, żałują, że zmarnowali swoje życie na nędzną pracę i nie spełniali swoich marzeń. Umierający palacze żałują, że nigdy nie zdobyli się na to, by rzucić. Samotni żałują, że nie odważyli się na flirt z nieznajomą ukochaną. Skrzywdzeni żałują, że nie zdecydowali się walczyć o swoje prawa. Zmotywowani cieszą się każdą chwilą i realizują swoje plany i marzenia. Różnica między żałującymi, a spełnionymi jest mała i wielka zarazem – to nastawienie, to chwila kiedy jedni zwątpili, a drudzy zaczęli działać. Ludziom często brakuje czasu i chęci na to, by popatrzeć na siebie z perspektywy trzeciej osoby, by zauważyć, że bariery, przez które nawet nie próbują przeskoczyć, to tylko małe przeszkody.

„Losers wait for motivation…”

Aby proces motywowania prawidłowo funkcjonował, warto poznać go od podszewki. Wiedząc już – czym motywacja jest, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby odnaleźć ją w sobie.

Jednym ze sposobów inicjacji tego stanu jest szczery trzystopniowy dialog wewnętrzny:
1) Pytanie – CO CZUJĘ? | Przykład odpowiedzi – Czuję się wypalony i bezsilny kiedy myślę o powierzonych mi zadaniach.

2) Pytanie – DLACZEGO TAK SIĘ CZUJĘ? | Przykład odpowiedzi – Realizacja celów wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi, którego wolę unikać. Wynagrodzenie za realizowane zadania nie satysfakcjonuje mnie.

3) Pytanie – CO MOGĘ Z TYM ZROBIĆ? | Przykład odpowiedzi – Mogę popracować nad swoją otwartością i pewnością siebie, co przyniesie mi radość z kontaktów interpersonalnych. Mogę porozmawiać z szefem o podwyżce.

Nikt nie sprzedaje motywacji. Nie można jej wyjąć z jednego i przełożyć do drugiego człowieka. Motywacja jest w każdym z nas – trudnością jest wydobycie i utrzymanie jej. Czy jest na to recepta? Zapamiętaj, że tylko przegrani bezczynnie czekają na motywację i DZIAŁAJ!

 

5/5 - (Głosów: 4)
Poprzedni artykułJesienna depresja
Następny artykułPredyspozycje – prawda czy mit?
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko dokładnie opisane 🙂 Ja dodatkowo w motywacji wspieram się książkami, które opisują prawdziwe wydarzenia t.j. w książce „Zatrzymać dzień”. Ma w sobie coś magicznego, motywującego i dającego wiarę w drugiego człowieka. Serdecznie polecam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here