Strona główna Związki i relacje Mizoginia

Mizoginia

79
0
mizoginia

Do dziś pamiętam, jak na lekcji języka polskiego w liceum omawialiśmy znanego mizogina – Henry’ego Jamesa. Okazuje się jednak, że pomimo faktu, iż jego dzieła nacechowane są niechęcią wobec kobiet, to zarazem są pełne dla nich podziwu. Niektórzy bowiem uważają, że mizoginizm (mizoginia) to silne uprzedzenie dotyczące płci żeńskiej, ale wynikające z tajemniczości, podziwu i być może pożądania względem kobiet.

Przyczyny mizoginii

Podstaw zachowań mizoginistycznych można upatrywać już od zarania dziejów. Większość społeczeństw na całym świecie charakteryzuje się strukturą patriarchalną. Niewiele natomiast istnieje społeczeństw typowo matriarchalnych. Inną kwestią są poglądy reprezentowane przez przedstawicieli wielu religii. Niektóre z nich otwarcie mówią o poddańczej roli kobiety wobec mężczyzny. Nawet we współczesnej literaturze kobiety często figurują jako słaba płeć. Niekiedy nawet nieświadomie mówi się, że kobieta jest jedynie ozdobą mężczyzny, co znacznie umniejsza jej rolę. Kobiety są często traktowane po prostu gorzej. Widać to w różnorodnych ludowych mądrościach typu: „nie zachowuj się jak baba”. Z pewnością powtarzanie tego typu powiedzonek nie przynosi nic dobrego. Przy okazji różnorakich powiedzonek, można także zauważyć, że to właśnie wychowanie jest często przyczyną mizoginii. Otóż, rodzice często nawet nieświadomie (np. ponieważ sami zostali tak wychowani) inaczej traktują dzieci ze względu na płeć. W ten sposób mogą nawet zniszczyć różne zainteresowania dziewczynek, którym jakieś zachowania według opinii ich rodziców nie przystoją. Człowiek przecież bardzo wiele wzorców wynosi i z domu, po czym przekłada je na swoje dorosłe życie. Chłopiec należący do rodziny, w której nie szanowało się nigdy kobiet, może mieć problemy ze zmianą tego negatywnego nastawienia w przyszłości. Podobno niektóre kobiety, wybierając mężczyznę, obserwują, jak jego ojciec traktuje swoją żonę lub jak on sam traktuje swoją matkę. Uważają, że mężczyzna będzie je traktował w podobny sposób, bo taki model został mu poprzez wychowanie i zasady panujące w domu przekazany. 

Szklany sufit

Przy okazji postaw mizoginistycznych warto wspomnieć o gorszym traktowaniu kobiet w miejscu pracy. Otóż, często zdarza się tak, że bardzo wykwalifikowane osoby płci żeńskiej nie otrzymują najwyższych stanowisk w firmach albo zwyczajnie zarabiają mniej niż mężczyźni na takich samych stanowiskach. Możliwość awansu jest często wypadkową różnych czynników. Jednak patrząc na statystyki, to wciąż głównie mężczyźni stanowią grupę najwięcej zarabiających osób jeśli chodzi o płeć. Najlepsze stanowiska także zazwyczaj im przypadają w udziale. Oczywiście istnieją też pewne uwarunkowania biologiczne, które mają na to bezpośredni wpływ. Przede wszystkim to kobiety rodzą dzieci i to zwykle one przebywają na urlopie macierzyńskim. Często fakt ten powoduje, że tak jakby wypadają one z obiegu. Jednak nie powinno to determinować wyborów osoby odpowiedzialnej za przyznawanie awansów, gdyż biologiczne uwarunkowania są takie a nie inne i jest to zupełnie naturalne, że większość kobiet rodzi dzieci.

Uprzedmiotowienie kobiet

Kolejnym problemem jest traktowanie kobiet tylko i wyłącznie jako obiektów seksualnych. Na dodatek takie podejście ma miejsce nie tylko w branży pornograficznej. Warto na przykład spojrzeć na różne wydarzenia dla mężczyzn, typu żużel. Tam, bardzo skąpo ubrane kobiety prezentują zawodników. Niby nie ma w tym nic dziwnego. Przecież organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć uwagę, a kobiety się na to zgadzają. Jednak takie podejście zakorzenia w nas konkretne schematy myślenia, których później trudno się wyzbyć. Natomiast patrząc na dzisiejszy wzorzec mężczyzn, to są oni zazwyczaj postrzegani jako silni i przedsiębiorczy, przez co teoretycznie więcej im wolno. Mężczyzna prowadzący bogate życie seksualne jest uznawany za przebojowego, a kobieta niestety często za rozwiązłą.

Podsumowując, mizoginia jest niestety wciąż częstym zjawiskiem. Oczywiście, że czasy nieco się zmieniły, ale niektórzy wciąż mają głęboko zakorzenione w swojej świadomości pewne schematy, których naprawdę trudno jest się pozbyć. Jednak zdecydowanie trzeba próbować, a ponadto tępić negatywne zachowanie otoczenia, jeżeli takie tylko się pojawi. Warto mieć także na uwadze, że dzieci powtarzają wszystkie zachowania dorosłych, więc nie wolno lekceważyć złych nawyków w

4/5 - (Głosów: 4)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here