Strona główna NLP Manipulacja TV

Manipulacja TV

186
1
manipulacja tv

Następny artykuł serii – Motywacja, jakie są jej korzyści?

CZYM JEST MANIPULACJA TV?

Manipulacja TV jest to perfidny sposób wywierania wpływu na inne osoby, niekiedy ich kosztem. Celem manipulacji jest przekonanie „ofiary” do swoich własnych racji. Manipulacja bywa postrzegana jako zachowanie niemoralne, jednak w mediach jest nagminnie używana.

GRA NA EMOCJACH

Strach: Media bardzo często używają go do kreowania sytuacji politycznej kraju i odwracania uwagi od istotnych problemów. Mieszkańców ZSRR przez bardzo długi czas przekonywano, że cały świat chce ich napaść, a robili to po to, aby deficyty materialne można było logicznie wytłumaczyć – wydatkami na obronę kraju.

Kolejnym przykładem strachu może być „polowanie na czarownice”, które spowodowało egzekucję „czarownic” w większości krajów Europy. Ludzie bali się czegoś, co tak naprawdę nie istniało (podobnie jak powyższy przykład z ZSRR). Konformistyczne i absurdalne przekonania doprowadziły do bardzo brutalnego sposobu odzyskiwania bezpieczeństwa. Oto zarzuty, które były kierowane do skazanych: czczenie diabła lub paktowanie z nim, latanie do odległych miejsc na miotłach, nielegalne gromadzenie się na sabatach, kopulacja z inkubami lub sukkubami, kanibalizm (w tym zjadanie dzieci), sprowadzanie chorób, opętań, śmierci, impotencji, bezpłodności ludzi i zwierząt, profanacja hostii i mszy, a także zabicie krowy sąsiada, spowodowanie gradobicia, zniszczenie plonów i kradzież. Absurd to mało powiedziane, a jednak ludzie w to wierzyli, ponieważ byli całkowicie zmanipulowani. Można przypuszczać, iż dodatkowym aspektem, który umocnił ich przekonanie był konformizm (w skrócie: inni wierzą, to ja też).

Współczucie: Jest to równie silny sposób manipulacji co strach. Cierpienie, rozpacz i łzy mogą całkowicie zmanipulować racjonalny dyskurs. Przykład: zwiększone wydatki na cele socjalne będą aprobowane przez większość społeczeństwa, jeśli pokaże im się drastyczny obraz nędzy. Nie będzie miał znaczenia dla nich fakt, że będzie to spowodowane ich kosztem.

manipulacja tvAntypatia: W okresie wzmożonych wyjazdów polaków do nielegalnej pracy za granicę, byli oni przedstawiani przez tamtejsze media jak zwykły margines społeczny. Do teraz na świecie w niektórych „pseudo” mediach uchodzimy jako złodzieje i alkoholicy.

DEZINFORMACJA

manipulacja tvObok prawdziwej informacji niekorzystnej dla mediów, wypuszczana jest kontrinformacja, mająca na celu zniwelować „falę uderzeniową” tej pierwszej. Czasami media są w stanie zatuszować ją zmyślonymi bredniami (byle tylko miało większą „falę uderzeniową” niż ta pierwsza). Prawo nakazuje sprostować fałszywą informację, jednak to nie jest żaden problem, ponieważ siła rażenia sprostowania dochodzi do znacznie mniejszego grona osób, niż informacja fałszywa. W gruncie rzeczy skutkuje to tym, że w dalszym ciągu spora grupa osób wierzy, że uprzednio podana informacja jest prawdziwa, bo zwyczajnie nie dotarło do nich jej sprostowanie.

PRIORYTET INFORMACJI

Podanie informacji w końcówce wiadomości znacznie obniża jej znaczenie. Kształtowanie przypadkowej hierarchii odbywa się również przez natychmiastowe pokazywanie nowych wiadomości nie dlatego, że są ważne, ale dlatego, że są nowe. Absurdalnym faktem jest przedstawienie wojny w Zatoce Perskiej, w którym dowiedzieliśmy się o trudnym życiu żołnierzy, niedobrej kuchni wojskowej, ale zabrakło istotnych informacji dotyczące samej wojny. Taki priorytet informacji przesądził o zniekształceniu obrazu rzeczywistości.

ZAKŁAMANE SONDAŻE

Dziennikarz pyta przypadkowe osoby uprzednio konstruując pytanie w taki sposób, by dostać oczekiwaną przez siebie odpowiedź. Można w mediach również zaobserwować te słynne „wobec ankietowanych…” – jakich ankietowanych? wujka, ciotki, syna i babci osób bezpośrednio związanych z przeprowadzeniem ankiety?

1 KOMENTARZ

  1. Zgadza się, dezinformacja w dzisiejszych mediach jest używana dość często wystarczy spojrzeć na ubiegłoroczne serie afer i ważnych wydarzeń, które ścierały się ze sobą. W istocie miały one za zadanie przykryć inne rzeczy, które aktualnie działy się na arenie społecznej i politycznej kraju. Okazuje się, że to bardzo skuteczna taktyka:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here