Strona główna Związki i relacje Luźne związki

Luźne związki

85
0
luźne związki

Wolne związki można uznać już za symbol naszych czasów. Na czym one polegają i dlaczego właściwie nazywamy te relacje związkami?
Luźna relacja to przede wszystkim układ z niewielką ilością zobowiązań i jasno ustalonymi granicami – nie za blisko, nie za daleko. Partnerzy nie powinni mieć do siebie pretensji za tzw. skoki w bok, dzięki czemu zyskują pełną autonomię, pozostając stałym w kontakcie z drugą osobą. Co więcej, to właśnie sypialnia stanowi główny element luźnego związku.

Zalety niezobowiązującej relacji

Dla wielu układ ten może się wydawać irracjonalny. Po co się wiązać, skoro relacja ta jest zaprzeczeniem więzi i uczuciowości? Należy jednak pamiętać, iż w tego typu relacje wstępują najczęściej osoby nieufne, niedojrzałe emocjonalnie bądź też dobrze sytuowane, które są niechętne do składania jakichkolwiek deklaracji. Często jest to układ oparty jedynie na zbliżeniach fizycznych oraz przyjacielskim nastawieniu do partnera. Wówczas może się on okazać pozytywny dla obu stron, które okazują w stosunku do siebie szacunek, jednak nie łączą ich jakiekolwiek zobowiązania do tworzenia trwałej relacji. Co więcej, są to związki zawiązywane najczęściej przez ludzi młodych, którzy nie wiedzą, jakie są ich priorytety oraz jak ułoży się ich przyszłość. W ten sposób unikają oni pretensji oraz rozczarowań, jakie niesie za sobą trwała relacja osób niedojrzałych.

Wady luźnego związku

Wolny związek może okazać się krzywdzący dla partnerów, ponieważ ewentualne konflikty są zazwyczaj rozwiązywane szybkim rozstaniem. Związane to jest z dość dużą swobodą, która zniechęca do walki o uczucie. Warto również pamiętać, iż związek taki może okazać się krzywdzący dla osoby bardzo wrażliwej oraz emocjonalnej. Może jej się wydawać, iż lepiej jest utrzymywać relację z partnerem, który boi się zobowiązania, jednak na dłuższą metę priorytety jednostek okazują się skrajnie odmienne. W takiej sytuacji wolny układ prowadzi do zranienia jednej osoby, a nawet jej uzależnienia emocjonalnego. Niebezpieczne jest również prowadzenie tego rodzaju relacji, gdy angażuje się w nią dzieci. Wówczas przywiązują się one do „nowego” partnera i negatywnie reagują na nagłe zmiany w ich życiu. Warto wiedzieć, iż zawsze istnieje ryzyko zakochania się, które może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści.

Cechy wolnej relacji

Wolna relacja wymaga podobnych wartości wyznawanych przez dwie osoby. Ponadto, jest ona nazywana związkiem, ponieważ wymaga ustalania jasnych reguł – w tym oczekiwań obu stron w sferze emocji oraz powiązań seksualnych. Tego typu układy gwarantują substytut chwilowej bliskości w przypadku osób o podobnych potrzebach, które chcą uciec od odpowiedzialności za drugą osobę. Mimo to, tego typu relacje wpływają niekorzystnie na naszą psychikę. Czasem jest to jedynie ucieczka od prawdziwej bliskości, która wiąże się z problemami emocjonalnymi oraz jednoczesną potrzebą akceptacji. Luźne związki to domena ludzi młodych, niezależnych, o silnej osobowości, jednak również wrażliwych oraz lękliwych w relacjach z innymi. Niektórzy powielają również wzorce przekazane od rodziców i nieświadomie angażują się w podobne relacje. Grozi to okresowymi zmianami partnerów bez odczuwania satysfakcji związanej ze zbliżeniem. Osoby, które mają tzw. lęk przed bliskością powinny nad tym pracować, a nawet udać się do specjalisty, aby wychwycić niekorzystne wzorce i oczyścić z nich przyszłe relacje. Luźne związki nie muszą być jednak znakiem jakiegokolwiek zaburzenia, a jedynie stylem życia. Do pewnego czasu można to uznać za znak rozpoznawczy osoby korzystającej z życia w taki, a nie inny sposób. Co więcej, prowadząc tego typu relacje można niewątpliwie poznać wiele ciekawych osób, a przede wszystkim siebie i na tej podstawie wybierać partnera w przyszłości, Mimo to, warto od początku angażować się z relacje międzyludzkie tak, aby nie ograniczać swoich potrzeb – pozornie je likwidując. Może się bowiem okazać, iż osoba, z którą tworzymy tak zwaną luźną relację jest spełnieniem naszych oczekiwań i nadaje się na partnera życiowego.

5/5 - (Głosów: 1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here