Lekomania to uzależnienie od różnego rodzaju substancji farmakologicznych. Zazwyczaj są to substancje psychoaktywne, ale nie tylko. Chorzy bardzo często uzależniają się także od leków przeciwbólowych. Niestety właśnie ten rodzaj leków może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci. Otóż, nawet zwykły ibuprofen czy paracetamol, które to w niewielkich dawkach nie są szkodliwe dla organizmu człowieka, a wręcz przeciwnie mogą skutecznie uśmierzyć ból, stosowane przez długi czas w nadmiernych ilościach mogą być przyczyną poważnych ubytków zdrowotnych. Przede wszystkim mogą zniszczyć narządy wewnętrzne, takie jak na przykład wątroba. Jest ona przecież odpowiedzialna za „czyszczenie” organizmu z toksyn, ponadto magazynuje także resztki procesów przemiany materii. Dlatego wiele leków, które posiadają liczne substancje chemiczne może przyczyniać się do gromadzenia toksyn w ustroju człowieka. Długotrwałe gromadzenie toksyn, z kolei przyczynia się do rosnącej ilości wolnych rodników, które mogą być bezpośrednią przyczyną nowotworów oraz innych poważnych chorób.
Lekomania często towarzyszy osobom o dużych skłonnościach do uzależnień. Może też być innym sposobem na odreagowanie u osoby cierpiącej na alkoholizm. Niejednokrotnie czytamy w prasie, że jakaś gwiazda zmieszała leki z alkoholem i to było przyczyną zgonu. Alkohol w połączeniu z niektórymi lekami stanowi bowiem śmiertelną mieszankę.
Spis treści
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych
Aktualnie wiele osób choruje na depresję. Jeśli ich stan jest poważny, zaleca się skorzystanie z opieki psychiatry, który przepisuje leki antydepresyjne. Są to oczywiście mieszanki substancji psychoaktywnych. W dzisiejszych czasach istnieją już takie antydepresanty, które nie uzależniają. Jednak wiele osób wciąż boi się odstawić leki. Nie chcą wrócić one do poprzedniego stanu, przed leczeniem. Można więc w takiej sytuacji mówić o uzależnieniu. Oczywiście muszą być spełnione konkretne warunki. Po pierwsze, pacjent nie chce odstawić leków przez dłuższy czas. Po drugie, być może chce zwiększyć dawkę zażywanych leków lub wspomagać się dodatkowo innymi lekami. Takie symptomy są bezpośrednim sygnałem do stwierdzenia lekomanii. Uzależnienie od leków (tak jak w zasadzie każde inne uzależnienie) może prowadzić do tego, że chęć posiadania leków stanie się najważniejszą dla chorego kwestią. Pacjent może doświadczać obsesyjnych myśli na temat tego, czy posiada wystarczające ilości leków. Często też zastanawia się nad tym jak zdobyć kolejne. Spostrzegawczy lekarz szybko więc rozpozna lekomanię. Często jednak zdarza się, że eksperci bagatelizują problem. Skupienie na farmaceutykach może być tak duże, że chory zacznie zaniedbywać inne sprawy, zawodowe czy rodzinne.
Przyczyny lekomanii
Tak jak w przypadku innych uzależnień oraz chorób psychicznych, tak i tutaj trudno jest wskazać bezpośrednią przyczynę lekomanii. Jednak liczne badania wskazują, że częściej osoby samotne, pozbawione wsparcia wykazują skłonności do uzależnienia od farmaceutyków. Ponadto, osoby chorujące na hipochondrię stanowią grupę ryzyka. Także osoby o dużej skłonności do uzależnień są predysponowane do „złapania” kolejnego uzależnienia. Jeśli alkoholik chce uśmierzyć ból albo poczuć się lepiej, bez konieczności wystąpienia kaca, to sięgnie po leki. Może to się zdarzyć tylko kilka razy, a może więcej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że uzależnienie od leków częściej występuje u osób cierpiących na różne zaburzenia psychiczne. Na przykład depresja, która charakteryzuje się często zaburzeniami snu czy stanami lękowymi sprawia, że chory znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia lekomanii.
Leczenie
Leczenie lekomanii nie jest zadaniem łatwym, jednak jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, pozwala na całkowite uwolnienie się od tego niebezpiecznego nałogu. Specjalna kuracja polega przede wszystkim na stopniowym odzwyczajaniu organizmu chorego od substancji farmaceutycznych. Podczas leczenia lekomanii u pacjentów niejednokrotnie dochodzi do pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego (lęki, niepokój, podniecenie, zaburzenia snu). Jednakże nawet w przypadku wystąpienia tych nieprzyjemnych symptomów, nie należy w żadnym wypadku przerywać leczenia lekomanii. Mogłoby to mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjenta i spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu.