Strona główna Choroby psychiczne Kultura, głosy i schizofrenia

Kultura, głosy i schizofrenia

665
4

Następny artykuł serii – Schizofrenia

Krótka lekcja na temat schizofrenii

Schizofrenia to choroba psychiczna, która najczęściej dotyka młodych mężczyzn. Polega ona na zaburzonym kontakcie z rzeczywistością, gdzie u każdego chorego może ona przebiegać w inny sposób. W zależności od naszej odporności psychicznej, doświadczeń, poziomu dojrzałości, sposobu wychowania itd. charakter schizofrenii będzie wyglądał inaczej. Stąd też popularne stwierdzenie wśród psychiatrów, że każdy pacjent ma swoją chorobę.

Ciemna strona choroby

W mediach często się słyszy o brutalnych przestępstwach dokonanych przez ludzi cierpiących na schizofrenię. Wzbudza to strach wśród społeczeństwa i prowadzi do jeszcze większego piętnowania schizofreników oraz ich izolacji. W rzeczywistości jednak wiele chorych osób wcale nie jest niebezpieczna, a wręcz przeciwnie. Prędzej sami staną się ofiarami przestępstw, aniżeli sami je popełnią.

USA vs Indie

Niedawno ukazało się niezwykle interesujące stadium porównawcze pomiędzy pacjentami z USA i Indii. W obu tych krajach spora grupa chorych na schizofrenię słyszy głosy, które zmuszają ich do wykonywania danych czynności, często niezgodnych z prawem. Natomiast ciekawszy jest fakt, iż problem „wewnętrznego przymusu” do przemocy wśród indyjskich pacjentów była znacznie niższa, aniżeli wśród amerykańskich. W grupie z USA polecenia słyszane przez schizofreników kazały im wykonywać wyjątkowo brutalne działania –np. torturować kogoś, wyłupać mu oczy i pić jego krew. Ponadto chorzy często komentowali wszystkie kwestie związane z wojną, wojskiem, przemocą czy samobójstwem.

W Indiach „głosy” w głowach pacjentów były skupione wokół wykonywania zadań domowych, tj. sprzątanie, pranie i gotowanie, które można by nawet uznać za dobre i pożyteczne gdyby nie fakt, że łączyło się to również z mniej przyjemnymi sprawami, jak np. picie wody z toalety. Jeżeli już zdarzały się przypadki, które były związane z brutalnością to nie skłaniały się one w stronę zabójstw, a przestępstw seksualnych.

Hearing Voices

Obserwacje zachowań schizofreników tych dwóch jakże odmiennych grup zmusiły badaczy do refleksji na temat wpływu kultury, w której żyją na ich halucynacje słuchowe. W psychiatrii pojawił się ostatnio nowy nurt, głównie w Europie, który zmienił nastawienie do „wewnętrznych poleceń”. Według niego powinno się te głosy traktować z szacunkiem, aby zachować jego godność. Został stworzony nawet ruch – The International Hearing Voices Network, który zachęca pacjentów do eksplorowania własnego umysłu, odkrywania wrogich głosów, które słyszą oraz do podjęcia próby negocjowania z nimi. Wcześniej lekarze postępowali w zupełnie odmienny sposób twierdząc, że przyznanie autorytetu owym głosom daje im więcej mocnym, w efekcie czego następuje wzmożona fala halucynacji słuchowych.

Niemniej jednak część chorych stosując metodę Hearing Voices znacznie złagodziła objawy schizofrenii i słyszane głosy stały się jakby łagodniejsze, spokojniejsze, a u niektórych zniknęły kompletnie. Z roku na rok rośnie liczba wyleczonych tą metodą przypadków. W Londynie niedawno przeprowadzono eksperyment, w którym grupę pacjentów zachęcano do tego, by stworzyli awatar komputerowy „głosu”, z którym będą mogli porozmawiać. Następnie terapeuta „wcielał się” w daną postać i własnym głosem próbował zastąpić negatywne, brutalne, okrutne polecenia na uspokajające i wspierające. Po zakończonym eksperymencie zaobserwowano u części pacjentów znaczną poprawę, zmniejszoną ilość, a także intensywność halucynacji słuchowych. Ponadto u kilku osób zniknęły one całkowicie, a taki stan utrzymywał się około 3 miesiące od przeprowadzonej terapii.

Myślę, że w temacie schizofrenii oraz nowego sposobu jej leczenia zostało jeszcze dużo do zrobienia i przebadania, natomiast już teraz możemy mieć nadzieję na lepsze i skuteczniejsze metody leczenia.

5/5 - (Głosów: 1)

4 KOMENTARZE

  1. Niebywałe, nie spodziewałabym się! Śledzę kwestie schzofrenii od kilku lat, z czystej fascynacji tym dziwnym zaburzeniem ale nei słyszałam o terapii hearing voices, któa wydaje się być fenomenalna, a co więcej, wcale nie wydaje się być taka nierozsądna.

  2. Ja myślę, że różnice między schizofrenikami z USA a Indii wynikają z tego, że żyją w innej kulturze medialnej – w indiach media nie są najważniejsze, nastolatkowie indyjscy nie mają jeszcze FOMO i brutalność nie jest pierwszą rzeczą jaka nasuwa im się na myśl. Czy nie?

  3. Pamiętam jak brat mojej koleżanki żył w totalnej izolacji bo był „inny”. Faktycznie często mówił dziwne rzeczy, zawieszał się często, jakby opowiadał coś komuś obok nas o innym świecie ale poza tym był zupełnie normalny. Ale mama jego wiedziała lepiej i wolała nie wypuszczać go do ludzi, nie oswajać, moim zdaniem go męczyła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here