Strona główna Ciekawostki i poradniki Książki psychologiczne

Książki psychologiczne

79
0
książki psychologiczne

Literatura od pokoleń stanowi realne źródło wiedzy, rozrywki czy inspiracji. Nie bez przyczyny uczymy dzieci liter już od najmłodszych lat. Dzięki czytaniu niewątpliwie rozwijamy nasz umysł, a konkretnie wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Liczne badania wskazują, że powinniśmy czytać tak dużo, jak to możliwe.

W zakresie psychologii i relacji społecznych natomiast wciąż pokutuje przekonanie, że wiedza teoretyczna nie jest nam do niczego potrzebna. W taki sposób niestety przekazywane zostają różne schematy zachowań (niekoniecznie odpowiednich) z pokolenia na pokolenie. Bez przygotowania teoretycznego będziemy jedynie pogłębiać błędy swoje i innych.

Dlatego, tak istotne jest zaplecze psychologiczne. Aby zdobyć wiedzę potrzebną do codziennego funkcjonowania, budowania relacji z innymi, a także wychowania dzieci najlepiej jest po prostu dużo czytać. Obecnie, na rynku możemy bez żadnego problemu znaleźć artykuły naukowe, czy książki poświęcone psychologii. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas boryka się z problemami psychicznymi, podejście teoretyczne nabiera podwójnego znaczenia. Wiedza z zakresu psychologii jest nieodzowna, gdy tak wiele mówi się o komforcie psychicznym. Książki psychologiczne zdecydowanie mogą przybliżyć nam zalety tak zwanego slow life, odpoczynku i zmiany nastawienia. To właśnie z literatury można czerpać wiedzę dotycząca sposobów radzenia sobie ze stresem, co w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie istotne. Psychologia dzieli się na różne obszary. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich.

Psychologia eksperymentalna to po prostu rodzaj psychologii wykorzystujący badania empiryczne. Opisy eksperymentów, które na początku być może trudno zrozumieć, z czasem znajdują odzwierciedlenie w naszym życiu. Niektórzy autorzy potrafią napisać wyjątkowo porywającą opowieść, a wyniki z przeprowadzonych statystyk prezentują na obrazowych przykładach. Dzięki temu łatwiej jest wcielić praktykę w życie.

Psychologia stosowana to z kolei taki rodzaj psychologii, który także bazuje na badaniach empirycznych, ale przewiduje ich praktyczne zastosowanie w konkretnych działaniach. Najbardziej rozwiniętymi i zarazem praktycznymi działami psychologii stosowanej, zarówno pod względem użyteczności, jak i badań specjalistycznych, są: psychologia pracy, psychologia wychowawcza oraz psychologia kliniczna. Jak więc łatwo zauważyć psychologia porusza wiele aspektów naszego życia i znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach.

Obecnie, książki psychologiczne dotyczą naprawdę zróżnicowanej tematyki. Z pewnością mogą stanowić element skutecznej psychoterapii. Pełne zrozumienie swojego problemu niejednokrotnie bowiem prowadzi do sukcesu, czyli wygrania walki np. z depresją. Często dzięki wiedzy psychologicznej możemy także zrozumieć zachowania innych i znaleźć odpowiednie remedium na różnorakie problemy. Każda relacja bez względu na to czy chodzi o miłość czy przyjaźń charakteryzuje się tym, że trzeba o nią dbać. To wie w zasadzie każdy. Jednak już nie każdy pamięta o tym, aby odpowiednio przygotować się do tematu związku. W rzeczywistości takie podejście z pewnością ułatwiłoby wiele spraw.

Książki dotyczące psychologii są w obecnych czasach pisane nie tylko przez ekspertów, których przekaz jest niejednokrotnie mało zrozumiały dla laika. Często okazuje się, że osoby mniej wyedukowane potrafią przekazać niezwykłe emocje w bardziej przystępny dla przeciętnego czytelnika sposób. Jeśli więc książka psychologiczna kojarzy nam się tylko i wyłącznie z nudnymi i górnolotnymi stwierdzeniami, to być może powinniśmy spróbować przełamać ten stereotyp. Literatura jaką proponują współcześni autorzy spotyka się ze zdecydowaną aprobatą ze strony czytelników. Nie jest już pisana w sposób niezrozumiały, stricte naukowy; ale ma także na celu zaciekawienie odbiorcy. Psychologia jest naprawdę szerokim obszarem, w którym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W ostatnim czasie triumfy święci psychologia społeczna, która dywaguje m.in. o zachowaniach ludzi przebywających w grupie. Taka wiedza przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, ponieważ człowiek jest osobnikiem stadnym. Nikogo z nas zapewne nie ominęła choćby jedna praca domowa przygotowywana w zespole. Wtedy właśnie możemy zastosować techniki o których czytaliśmy. Dopiero po przełożeniu wiedzy teoretycznej na praktykę zobaczymy jak wiele zależy od nas samych. Aby zacząć zmieniać świat, najlepiej przecież zacząć od siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here