Facebook Twitter
    Portal psychologiczny
    Facebook Twitter
    • Interakcja
      • Osobowości
      • Związki i relacje
    • Choroby i zaburzenia psychiczne
      • Życie i śmierć
      • Uzależnienia
    • Seks
      • Pozycje seksualne
    • Ciekawostki psychologiczne
    • Psychoterapia
      • Psycholodzy
      • Psychiatrzy
      • Seksuolodzy
      • Neurolodzy
      • Psychodietetycy
      • Neurologopedzi
      • Psychoanalitycy
      • Psychoterapeuci
    Portal psychologiczny
    Home»Ciekawostki psychologiczne»Książki psychologiczne
    Ciekawostki psychologiczne

    Książki psychologiczne

    Kornelia Bagińska Kornelia Bagińska2023-01-04Brak komentarzy5 Mins Read
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
    książki psychologiczne
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Literatura od pokoleń stanowi realne źródło wiedzy, rozrywki czy inspiracji. Nie bez przyczyny uczymy dzieci liter już od najmłodszych lat. Dzięki czytaniu niewątpliwie rozwijamy nasz umysł, a konkretnie wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Liczne badania wskazują, że powinniśmy czytać tak dużo, jak to możliwe.

    W zakresie psychologii i relacji społecznych natomiast wciąż pokutuje przekonanie, że wiedza teoretyczna nie jest nam do niczego potrzebna. W taki sposób niestety przekazywane zostają różne schematy zachowań (niekoniecznie odpowiednich) z pokolenia na pokolenie. Bez przygotowania teoretycznego będziemy jedynie pogłębiać błędy swoje i innych.

    Dlatego, tak istotne jest zaplecze psychologiczne. Aby zdobyć wiedzę potrzebną do codziennego funkcjonowania, budowania relacji z innymi, a także wychowania dzieci najlepiej jest po prostu dużo czytać. Obecnie, na rynku możemy bez żadnego problemu znaleźć artykuły naukowe, czy książki poświęcone psychologii. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas boryka się z problemami psychicznymi, podejście teoretyczne nabiera podwójnego znaczenia. Wiedza z zakresu psychologii jest nieodzowna, gdy tak wiele mówi się o komforcie psychicznym. Książki psychologiczne zdecydowanie mogą przybliżyć nam zalety tak zwanego slow life, odpoczynku i zmiany nastawienia. To właśnie z literatury można czerpać wiedzę dotycząca sposobów radzenia sobie ze stresem, co w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie istotne. Psychologia dzieli się na różne obszary. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich.

    Psychologia eksperymentalna to po prostu rodzaj psychologii wykorzystujący badania empiryczne. Opisy eksperymentów, które na początku być może trudno zrozumieć, z czasem znajdują odzwierciedlenie w naszym życiu. Niektórzy autorzy potrafią napisać wyjątkowo porywającą opowieść, a wyniki z przeprowadzonych statystyk prezentują na obrazowych przykładach. Dzięki temu łatwiej jest wcielić praktykę w życie.

    Psychologia stosowana to z kolei taki rodzaj psychologii, który także bazuje na badaniach empirycznych, ale przewiduje ich praktyczne zastosowanie w konkretnych działaniach. Najbardziej rozwiniętymi i zarazem praktycznymi działami psychologii stosowanej, zarówno pod względem użyteczności, jak i badań specjalistycznych, są: psychologia pracy, psychologia wychowawcza oraz psychologia kliniczna. Jak więc łatwo zauważyć psychologia porusza wiele aspektów naszego życia i znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach.

    Obecnie, książki psychologiczne dotyczą naprawdę zróżnicowanej tematyki. Z pewnością mogą stanowić element skutecznej psychoterapii. Pełne zrozumienie swojego problemu niejednokrotnie bowiem prowadzi do sukcesu, czyli wygrania walki np. z depresją. Często dzięki wiedzy psychologicznej możemy także zrozumieć zachowania innych i znaleźć odpowiednie remedium na różnorakie problemy. Każda relacja bez względu na to czy chodzi o miłość czy przyjaźń charakteryzuje się tym, że trzeba o nią dbać. To wie w zasadzie każdy. Jednak już nie każdy pamięta o tym, aby odpowiednio przygotować się do tematu związku. W rzeczywistości takie podejście z pewnością ułatwiłoby wiele spraw.

    Książki dotyczące psychologii są w obecnych czasach pisane nie tylko przez ekspertów, których przekaz jest niejednokrotnie mało zrozumiały dla laika. Często okazuje się, że osoby mniej wyedukowane potrafią przekazać niezwykłe emocje w bardziej przystępny dla przeciętnego czytelnika sposób. Jeśli więc książka psychologiczna kojarzy nam się tylko i wyłącznie z nudnymi i górnolotnymi stwierdzeniami, to być może powinniśmy spróbować przełamać ten stereotyp. Literatura jaką proponują współcześni autorzy spotyka się ze zdecydowaną aprobatą ze strony czytelników. Nie jest już pisana w sposób niezrozumiały, stricte naukowy; ale ma także na celu zaciekawienie odbiorcy. Psychologia jest naprawdę szerokim obszarem, w którym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

    W ostatnim czasie triumfy święci psychologia społeczna, która dywaguje m.in. o zachowaniach ludzi przebywających w grupie. Taka wiedza przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, ponieważ człowiek jest osobnikiem stadnym. Nikogo z nas zapewne nie ominęła choćby jedna praca domowa przygotowywana w zespole. Wtedy właśnie możemy zastosować techniki o których czytaliśmy. Dopiero po przełożeniu wiedzy teoretycznej na praktykę zobaczymy jak wiele zależy od nas samych. Aby zacząć zmieniać świat, najlepiej przecież zacząć od siebie.


    Wartość książki

    Z roku na rok możemy zaobserwować słabnące zainteresowanie ludzi co do czytania książek. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku aż 34% Polaków z wykształceniem wyższym nie sięgnęło w przeciągu ostatniego roku chociażby po jedną książkę. Wyniki te są szczególnie przykre, jeżeli dowiemy się o nowo odkrytych korzyściach płynących z czytania.

    Badania pokazują, że zagłębianie się w literaturę wcale nie jest próbą ucieczki od świata realnego, a wręcz przeciwnie. Lektura może nam pomóc zrozumieć mechanizm postępowania innych, a także rozwija nasze kompetencje społeczne. Ponadto czytanie książek ułatwia budowanie w sobie zdolności do empatii, która obecnie nie jest już tak często spotykana jak kiedyś. W efekcie końcowym proces ten jest swoistym trenigniem interakcji z ludźmi, dzięki którym będziemy lepiej przygotowani do życia, współpracy z innymi, a także łatwiej nam będzie wchodzić w jakiekolwiek relacje.

    Raymond A. Mar przeprowadził na ten temat specjalistyczne badania, które miały stwierdzić, że mole książkowe to wycofane ze społeczeństwa jednostki. Ku jemu zaskoczeniu rezultaty były zgoła inne, a podsumowanie było jednoznaczne: czytanie podnosi umiejętności społeczne. Inne badania natomiast pokazały, że ludzie, którzy chętniej sięgają po beletrystykę są w stanie lepiej odgadnąć stan emocjonalny drugiego człowieka, a ponadto precyzyjniej interpretują wysyłane przez niego wskazówki społeczne. Co ciekawe szacuje się, że takie osoby stosunkowo rzadziej są samotne, gdyż częściej wchodzą w bliższe relacje z innymi i są w stanie je podtrzymać.

    Oprócz dobrze rozwiniętych kompetencji społecznych czytelnik może zmienić tak naprawdę własne Ja. Bohaterowie literaccy przeżywający w lekturze jakieś uczucia, mogą tak silnie oddziaływać na człowieka, że dokonają się zmiany w jego osobowości. Sięgając częściej po literaturę piękną możemy stać się bowiem bardziej wrażliwi i otwarci na innych. Choć pierwotnie beletrystyka miała służyć jedynie rozrywce, okazuje się, że jest warta dużo więcej. Zgłębianie się w opowieść angażuje bowiem te same procesy umysłowe, które zachodzą w naszych umysłach podczas realnych kontaktów.

    ~ Katarzyna Jacher

    5/5 | głosów: 2
    Share. Facebook Twitter LinkedIn
    Kornelia Bagińska

      Wraz z przyjaciółmi często analizuję różne sytuacje z naszego życia. Dzięki temu wzbogacam swoje doświadczenia związane z psychologią.

      Powiązane artykuły

      Efekt inercji: dlaczego trudno nam zmieniać nawyki?

      2023-09-21

      Efekt ekspozycji: jak częstość wpływa na atrakcyjność

      2023-09-21

      Myślenie magiczne – jego wpływ na nasze życie

      2023-09-18

      Leave A Reply Cancel Reply

      Obserwuj nas
      • Facebook
      • Twitter
      Sprawdź to!
      O nas
      O nas

      Portal psychologiczny, w którym znajdziesz sporo na temat manipulacji, ale również m.in. skrajne i drastyczne obszary psychologii, które mogą nie być odpowiednie dla każdego.

      Najczęściej komentowane

      Hedonizm: Filozofia przyjemności w kontekście współczesnego świata

      2023-06-09

      Najlepsze filmy psychologiczne warte obejrzenia

      2023-06-07

      Czy samobójstwo to ostateczne rozwiązanie?

      2023-03-03
      Nowe komentarze
      • Bogdan - Tatuaże, czym tak naprawdę są?
      • Mila - Bezsenność – przyczyny, objawy, skutki
      • best59 - Hipnoza i autohipnoza, czy jesteś podatny?
      • dubickauwu - Świadomy sen – jak go osiągnąć?
      Facebook Twitter
      © Prawa autorskie 2011-2023 - Destrudo.pl
      Inwestowanie i oszczędzanie | Sztuczna inteligencja

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.