Strona główna Ciekawostki i poradniki Książki psychologiczne

Książki psychologiczne

239
0
książki psychologiczne

Literatura od pokoleń stanowi realne źródło wiedzy, rozrywki czy inspiracji. Nie bez przyczyny uczymy dzieci liter już od najmłodszych lat. Dzięki czytaniu niewątpliwie rozwijamy nasz umysł, a konkretnie wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia. Liczne badania wskazują, że powinniśmy czytać tak dużo, jak to możliwe.

W zakresie psychologii i relacji społecznych natomiast wciąż pokutuje przekonanie, że wiedza teoretyczna nie jest nam do niczego potrzebna. W taki sposób niestety przekazywane zostają różne schematy zachowań (niekoniecznie odpowiednich) z pokolenia na pokolenie. Bez przygotowania teoretycznego będziemy jedynie pogłębiać błędy swoje i innych.

Dlatego, tak istotne jest zaplecze psychologiczne. Aby zdobyć wiedzę potrzebną do codziennego funkcjonowania, budowania relacji z innymi, a także wychowania dzieci najlepiej jest po prostu dużo czytać. Obecnie, na rynku możemy bez żadnego problemu znaleźć artykuły naukowe, czy książki poświęcone psychologii. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas boryka się z problemami psychicznymi, podejście teoretyczne nabiera podwójnego znaczenia. Wiedza z zakresu psychologii jest nieodzowna, gdy tak wiele mówi się o komforcie psychicznym. Książki psychologiczne zdecydowanie mogą przybliżyć nam zalety tak zwanego slow life, odpoczynku i zmiany nastawienia. To właśnie z literatury można czerpać wiedzę dotycząca sposobów radzenia sobie ze stresem, co w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie istotne. Psychologia dzieli się na różne obszary. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich.

Psychologia eksperymentalna to po prostu rodzaj psychologii wykorzystujący badania empiryczne. Opisy eksperymentów, które na początku być może trudno zrozumieć, z czasem znajdują odzwierciedlenie w naszym życiu. Niektórzy autorzy potrafią napisać wyjątkowo porywającą opowieść, a wyniki z przeprowadzonych statystyk prezentują na obrazowych przykładach. Dzięki temu łatwiej jest wcielić praktykę w życie.

Psychologia stosowana to z kolei taki rodzaj psychologii, który także bazuje na badaniach empirycznych, ale przewiduje ich praktyczne zastosowanie w konkretnych działaniach. Najbardziej rozwiniętymi i zarazem praktycznymi działami psychologii stosowanej, zarówno pod względem użyteczności, jak i badań specjalistycznych, są: psychologia pracy, psychologia wychowawcza oraz psychologia kliniczna. Jak więc łatwo zauważyć psychologia porusza wiele aspektów naszego życia i znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach.

Obecnie, książki psychologiczne dotyczą naprawdę zróżnicowanej tematyki. Z pewnością mogą stanowić element skutecznej psychoterapii. Pełne zrozumienie swojego problemu niejednokrotnie bowiem prowadzi do sukcesu, czyli wygrania walki np. z depresją. Często dzięki wiedzy psychologicznej możemy także zrozumieć zachowania innych i znaleźć odpowiednie remedium na różnorakie problemy. Każda relacja bez względu na to czy chodzi o miłość czy przyjaźń charakteryzuje się tym, że trzeba o nią dbać. To wie w zasadzie każdy. Jednak już nie każdy pamięta o tym, aby odpowiednio przygotować się do tematu związku. W rzeczywistości takie podejście z pewnością ułatwiłoby wiele spraw.

Książki dotyczące psychologii są w obecnych czasach pisane nie tylko przez ekspertów, których przekaz jest niejednokrotnie mało zrozumiały dla laika. Często okazuje się, że osoby mniej wyedukowane potrafią przekazać niezwykłe emocje w bardziej przystępny dla przeciętnego czytelnika sposób. Jeśli więc książka psychologiczna kojarzy nam się tylko i wyłącznie z nudnymi i górnolotnymi stwierdzeniami, to być może powinniśmy spróbować przełamać ten stereotyp. Literatura jaką proponują współcześni autorzy spotyka się ze zdecydowaną aprobatą ze strony czytelników. Nie jest już pisana w sposób niezrozumiały, stricte naukowy; ale ma także na celu zaciekawienie odbiorcy. Psychologia jest naprawdę szerokim obszarem, w którym każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W ostatnim czasie triumfy święci psychologia społeczna, która dywaguje m.in. o zachowaniach ludzi przebywających w grupie. Taka wiedza przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, ponieważ człowiek jest osobnikiem stadnym. Nikogo z nas zapewne nie ominęła choćby jedna praca domowa przygotowywana w zespole. Wtedy właśnie możemy zastosować techniki o których czytaliśmy. Dopiero po przełożeniu wiedzy teoretycznej na praktykę zobaczymy jak wiele zależy od nas samych. Aby zacząć zmieniać świat, najlepiej przecież zacząć od siebie.

5/5 - (Głosów: 2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here