Strona główna Konflikt Krytyka, czym jest

Krytyka, czym jest

150
1
krytyka

Następny artykuł serii – Interakcje

Krytyka

Często w życiu bywa tak, że musimy się zmierzyć z krytycznymi komentarzami pod naszym adresem. Nie dość, że nie da się ich całkowicie uniknąć w swoim życiu, to jeszcze trzeba na nie jakoś zareagować. Krytyka jest sprawiedliwa i uzasadniona, jeżeli uwaga do Was skierowana ma na celu życzliwą pomoc w przypadku, gdy coś jest nie tak, natomiast jest całkowicie niesłuszna, gdy wyraża się ją w gniewie i skupia się wyłącznie na tym, by Wam uprzykrzyć życie.

Istnieją momenty, w których rozjuszeni daną sytuacją ludzie obwiniają innych o swoje własne błędy, albo nie są w stanie uargumentować i potwierdzić własnych słów. Wówczas będziecie musieli się jakoś zmierzyć z ich ciężkimi słowami. Czy jest to możliwe bez rozlewu krwi i uszczerbku na zdrowiu? Dzisiaj postaram się udowodnić Wam, że jest to możliwe.

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś Was niesłusznie skrytykuje i zrzuca na Was odpowiedzialność za innych?

  1. Nie czyń drugiemu…

Wszyscy znają tę zasadę etyczności, którą naprawdę warto w życiu stosować. Jeżeli ktoś stara się zmieszać Was z błotem i wykrzykuje rzeczy typu „Ogarnij się!” – to nie oszukujmy się, ale zazwyczaj mamy ochotę zrobić dokładnie to samo. Wzajemnie zaczynacie obrzucać się mięsem, atmosfera się staje coraz gęstsza, a wyjścia z sytuacji nie widać. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zachować spokój. Spróbujcie wówczas psychicznie oddzielić od agresora, który Was obraża i myślcie o czymś, co rozpuści w Was tą chęć mordu ;-). Po prostu próbujcie nie dawać się sprowokować.

  1. Nie zaprzeczajcie

Od razu gdy zaczniecie zaprzeczać temu, o co jesteście obwiniani słowami typu „Ja nie jestem taki, czy owaki” pokażecie swojemu rozmówcy swoją zależność od jego zdania, co jest błędem. Krytykant wcale nie oczekuje od Was wyjaśnień i usprawiedliwienia, bowiem zależy mu jedynie na tym, by każde wypowiedziane przez niego zdanie sprawiło, byście się poczuli gorsi i stali agresywni. Tego chcecie?

  1. Nie pokazujcie, że jesteście zdenerwowani

Krytyka Waszej niekompetencji i strachliwości może być bolesna i przykra, a co najgorsze – możecie po chwili dojść do wniosku, że to prawda. Jest to całkowicie błędne zachowanie. Należy wysoko podnieść głowę, uśmiechnąć się delikatnie i okazać swój spokój. Najlepiej jest dać mu do zrozumienia, że wypowiadane przez niego obelgi nie robią na nas wrażenia, ponieważ nie dbamy o jego opinię.

  1. Zadawajcie pytania.

Krytykant zalał Was falą obelg, obwinia Was za jakieś czyny i wręcz nie może skończyć? Poczekajcie na chwilę, gdy będzie musiał złapać oddech przed kolejnym potokiem słów i wykorzystajcie ten moment, by zadać pytanie w stylu: „Nie podobają Ci się moje ubrania oraz fryzura? W takim razie zapewne uwielbiasz tandetne stylizacje i kabaretki? Powiedz, nie wstydź się”. To z pewnością zamknie mu usta, bo postawicie go w niewygodnym położeniu i nie będzie wiedział jak się ma zachować. Starajcie się zatem po prostu zbić go z tropu.

A co ze sprawiedliwą krytyką? Jak się wtedy zachować?

  1. Mówcie o swoich uczuciach

Na przykład jesteście ogromnymi fanami piłki nożnej, a komuś się to po prostu nie podoba. Przyznajcie wówczas, że rozumiecie i akceptujecie zdanie danej osoby, bo każdy ma prawo do własnych poglądów, natomiast jego uwagi wcale nie zmniejszają Waszą chęć uczestniczenia w meczach. Postarajcie się znaleźć kompromis, wytłumaczyć mu, dlaczego tak bardzo Wam na tym zależy oraz obiecajcie, że będziecie ostrożni.

  1. Spokój kluczem do sukcesu

Jeżeli nie podobają Wam się komentarze Waszych znajomych to nie próbujcie od razu zalać ich falą nieprzyjemnych uwag. To, że nie zgadzacie się z czyimś zdaniem nie powinno być argumentem do tego, by w moment stać się wzburzonym agresorem. Gdy jesteśmy spokojni i nasze myśli spokojnie przepływają przez nasz umysł, a do mózgu normalnie docierają wszystkie informacje – wówczas możemy zobaczyć więcej i być może dostrzec że Toś inny ma racje.

  1. Jeśli popełniliście błąd, przyznajcie się do tego

Takie podejście do problemów skutecznie zmniejsza czas poświęcany na żmudne „wykłady” na temat Waszego złego zachowania. Kiedy kogoś krytykujecie – niezależnie z jakiej przyczyny – róbcie to grzecznie, spokojnie i nie próbujcie innych zastraszać. Być może wówczas dojrzy swój błąd i zrozumie to, co chcecie mu przekazać.

Krytyka nie musi być zawsze negatywnie nacechowana, jeżeli tylko nie będzie podszyta chęcią zrobienia przykrości drugiej osobie, a będzie miała na celu życzliwą pomoc. Niestety ludzie często o tym zapominają, a takie podejście skutecznie burzy krew i umniejsza nasze szczęście. Czy naprawdę tego chcemy?

4/5 - (Głosów: 3)
Poprzedni artykułImplementacja intencji
Następny artykułPieniądze szczęście dają
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

1 KOMENTARZ

  1. To bardzo ważny artykuł i bardzo ważne słowa. Nie zawsze jednak jest tak łatwo. Już punkt pierwszy budzi we mnie pewien niepokój: „myśl o czymś, co rozpuści w tobie chęć mordu” ale czy tak się da? To taki case nie myślenia o białych niedźwiedziach. Gdy tylko powiesz komuś aby nie myślał o białych niedźwiedziach, będzie to najczęsciej przywoływana przez niego myśl.
    Moim zdaniem te porady są super natomiast najsilniejsza jest silna wola i chęc zmiany naszego zachowania nawet pomimo nieodpartego poczucia krzywdy i zlosci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here