Spis treści
Krytyka
Często w życiu bywa tak, że musimy się zmierzyć z krytycznymi komentarzami pod naszym adresem. Nie dość, że nie da się ich całkowicie uniknąć w swoim życiu, to jeszcze trzeba na nie jakoś zareagować. Krytyka jest sprawiedliwa i uzasadniona, jeżeli uwaga do Was skierowana ma na celu życzliwą pomoc w przypadku, gdy coś jest nie tak, natomiast jest całkowicie niesłuszna, gdy wyraża się ją w gniewie i skupia się wyłącznie na tym, by Wam uprzykrzyć życie.
Istnieją momenty, w których rozjuszeni daną sytuacją ludzie obwiniają innych o swoje własne błędy, albo nie są w stanie uargumentować i potwierdzić własnych słów. Wówczas będziecie musieli się jakoś zmierzyć z ich ciężkimi słowami. Czy jest to możliwe bez rozlewu krwi i uszczerbku na zdrowiu? Dzisiaj postaram się udowodnić Wam, że jest to możliwe.
Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś Was niesłusznie skrytykuje i zrzuca na Was odpowiedzialność za innych?
- Nie czyń drugiemu…
Wszyscy znają tę zasadę etyczności, którą naprawdę warto w życiu stosować. Jeżeli ktoś stara się zmieszać Was z błotem i wykrzykuje rzeczy typu „Ogarnij się!” – to nie oszukujmy się, ale zazwyczaj mamy ochotę zrobić dokładnie to samo. Wzajemnie zaczynacie obrzucać się mięsem, atmosfera się staje coraz gęstsza, a wyjścia z sytuacji nie widać. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zachować spokój. Spróbujcie wówczas psychicznie oddzielić od agresora, który Was obraża i myślcie o czymś, co rozpuści w Was tą chęć mordu ;-). Po prostu próbujcie nie dawać się sprowokować.
- Nie zaprzeczajcie
Od razu gdy zaczniecie zaprzeczać temu, o co jesteście obwiniani słowami typu „Ja nie jestem taki, czy owaki” pokażecie swojemu rozmówcy swoją zależność od jego zdania, co jest błędem. Krytykant wcale nie oczekuje od Was wyjaśnień i usprawiedliwienia, bowiem zależy mu jedynie na tym, by każde wypowiedziane przez niego zdanie sprawiło, byście się poczuli gorsi i stali agresywni. Tego chcecie?
- Nie pokazujcie, że jesteście zdenerwowani
Krytyka Waszej niekompetencji i strachliwości może być bolesna i przykra, a co najgorsze – możecie po chwili dojść do wniosku, że to prawda. Jest to całkowicie błędne zachowanie. Należy wysoko podnieść głowę, uśmiechnąć się delikatnie i okazać swój spokój. Najlepiej jest dać mu do zrozumienia, że wypowiadane przez niego obelgi nie robią na nas wrażenia, ponieważ nie dbamy o jego opinię.
- Zadawajcie pytania.
Krytykant zalał Was falą obelg, obwinia Was za jakieś czyny i wręcz nie może skończyć? Poczekajcie na chwilę, gdy będzie musiał złapać oddech przed kolejnym potokiem słów i wykorzystajcie ten moment, by zadać pytanie w stylu: „Nie podobają Ci się moje ubrania oraz fryzura? W takim razie zapewne uwielbiasz tandetne stylizacje i kabaretki? Powiedz, nie wstydź się”. To z pewnością zamknie mu usta, bo postawicie go w niewygodnym położeniu i nie będzie wiedział jak się ma zachować. Starajcie się zatem po prostu zbić go z tropu.
A co ze sprawiedliwą krytyką? Jak się wtedy zachować?
- Mówcie o swoich uczuciach
Na przykład jesteście ogromnymi fanami piłki nożnej, a komuś się to po prostu nie podoba. Przyznajcie wówczas, że rozumiecie i akceptujecie zdanie danej osoby, bo każdy ma prawo do własnych poglądów, natomiast jego uwagi wcale nie zmniejszają Waszą chęć uczestniczenia w meczach. Postarajcie się znaleźć kompromis, wytłumaczyć mu, dlaczego tak bardzo Wam na tym zależy oraz obiecajcie, że będziecie ostrożni.
- Spokój kluczem do sukcesu
Jeżeli nie podobają Wam się komentarze Waszych znajomych to nie próbujcie od razu zalać ich falą nieprzyjemnych uwag. To, że nie zgadzacie się z czyimś zdaniem nie powinno być argumentem do tego, by w moment stać się wzburzonym agresorem. Gdy jesteśmy spokojni i nasze myśli spokojnie przepływają przez nasz umysł, a do mózgu normalnie docierają wszystkie informacje – wówczas możemy zobaczyć więcej i być może dostrzec że Toś inny ma racje.
- Jeśli popełniliście błąd, przyznajcie się do tego
Takie podejście do problemów skutecznie zmniejsza czas poświęcany na żmudne „wykłady” na temat Waszego złego zachowania. Kiedy kogoś krytykujecie – niezależnie z jakiej przyczyny – róbcie to grzecznie, spokojnie i nie próbujcie innych zastraszać. Być może wówczas dojrzy swój błąd i zrozumie to, co chcecie mu przekazać.
Krytyka nie musi być zawsze negatywnie nacechowana, jeżeli tylko nie będzie podszyta chęcią zrobienia przykrości drugiej osobie, a będzie miała na celu życzliwą pomoc. Niestety ludzie często o tym zapominają, a takie podejście skutecznie burzy krew i umniejsza nasze szczęście. Czy naprawdę tego chcemy?
Krytyka to coś czego nie lubi każdy z nas. Najczęściej jest przyjmowana jako słowa, które godzą w naszą godność, przekonania. Każdy reaguje na takie słowa bardzo emocjonalnie. Niekiedy niektórzy reagują także oburzeniem, wściekają się i uważają, że ktoś kto ich skrytykował nie ma ani krzty racji, nawet jeśli jest inaczej. Dlaczego więc niektórzy ludzie tak reagują? Dlaczego nie potrafią przyjąć słów krytyki i skąd to się w ogóle w ludziach bierze?
Niestety większość z nas, obawiając się słów krytyki zwyczajnie dopasowuje się do grupy, zapominając o swoich zasadach, przekonaniach. Przecież będąc jak wszyscy inni nie narażamy się na słowa krytyki odnośnie naszego podejścia, odnośnie tego co mówimy i co myślimy.
—
Krytyka to coś czego nie lubi każdy z nas. Najczęściej jest przyjmowana jako słowa, które godzą w naszą godność, przekonania. Każdy reaguje na takie słowa bardzo emocjonalnie. Niekiedy niektórzy reagują także oburzeniem, wściekają się i uważają, że ktoś kto ich skrytykował nie ma ani krzty racji, nawet jeśli jest inaczej. Dlaczego więc niektórzy ludzie tak reagują? Dlaczego nie potrafią przyjąć słów krytyki i skąd to się w ogóle w ludziach bize?
Niestety większość z nas, obawiając się słów krytyki zwyczajnie dopasowuje się do grupy, zapominając o swoich zasadach, przekonaniach. Przecież będąc jak wszyscy inni nie narażamy się na słowa krytyki odnośnie naszego podejścia, odnośnie tego co mówimy i co myślimy.
Jak nauczyć się przyjmowania konstruktywnej krytyki?
Wracając do tematu krytyki (oczywiście tej konstruktywnej). Jeśli masz problemy ze spokojnym przyjęciem krytyki, czytaj dalej. Poznasz kilka podstawowych zasad, które ułatwią Ci przyjmowanie krytki.
Po pierwsze. Powinniśmy wysłuchać do końca, a przede wszystkim dokładnie to co ma do powiedzenia osoba krytykująca nas. Najlepiej, jeśli nie będziemy przerywali wypowiedzi osoby nas krytykującej. Pamiętaj też, że konstruktywna krytyka nie ma na celu nas obrazić czy upokorzyć, tylko naprowadzić na pomysł rozwiązania problemu lub jego naprawienia. Osoba używająca konstruktywnej krytyki wobec nas chce nam przecież pomóc.
Po drugie. Na spokojnie przemyśl to co właśnie usłyszałeś. Pamiętaj, nie reaguj emocjonalnie bo nic z tego nie wyjdzie. Pamiętaj, że ludzie nie są nieomylni. Zarówno Ty się możesz mylić jak również osoba, która Cię krytykuje. Odczekaj, aż opadną emocje, przemyśl to i dopiero wtedy wystosuj swoją odpowiedź.
Po trzecie. Jeśli dana osoba miała rację, nie będzie niczym złym jeśli przyznasz się do błędu, a nawet zostanie to dobrze odebrane, że potrafisz przyznać się do czegoś co źle zrobiłeś. Branie odpowiedzialności za swoje czyny to naprawdę pozytywna cecha, której niestety wielu osobom brakuje w obecnych czasach, szczególnie politykom.
Po czwarte. Wykorzystaj krytykę do tego, by zacząć działać. Samo przyznanie się do błędu jest plusem, ale jeśli zrobisz coś więcej z konstruktywną krytyką, niż tylko przyznanie się do błędu, na pewno zostanie to docenione, a w szczególności jeśli chodzi o pracę..
Mówi się, że człowiek uczy się na błędach, dlatego też każda konstruktywna krytyka powinna być przyjmowana przez nas ze spokojem, zdrowym rozsądkiem. Umiejętność przyjmowania krytyki oraz jej odpowiedniej analizy, dyskusji, szukania rozwiązania danego problemu jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas, niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
~ Mateusz Szczęsny
Jeden komentarz
To bardzo ważny artykuł i bardzo ważne słowa. Nie zawsze jednak jest tak łatwo. Już punkt pierwszy budzi we mnie pewien niepokój: „myśl o czymś, co rozpuści w tobie chęć mordu” ale czy tak się da? To taki case nie myślenia o białych niedźwiedziach. Gdy tylko powiesz komuś aby nie myślał o białych niedźwiedziach, będzie to najczęsciej przywoływana przez niego myśl.
Moim zdaniem te porady są super natomiast najsilniejsza jest silna wola i chęc zmiany naszego zachowania nawet pomimo nieodpartego poczucia krzywdy i zlosci.